Kurtuluş Savaşı’nın ilk Türk kadın subayı… Kara Fatma’nın kahramanlık öyküsü roman oldu

Her gün, hatta her saat binlerce kişi önünden gelip geçiyor… Nilüfer İlçesi’nde, Beşevler’in tam ortasında Kurtuluş Savaşı’nın efsane kahramanlarından Kara Fatma’nın çok etkileyici anıtı var.
Tarihe…
Kara Fatma olarak geçen bu kahraman Türk kadını, Fatma Seher aslen Erzurumlu. Hem kendi bölgesinde, hem de İstanbul ve çevresinde Kurtuluş Savaşı süresince unutulmaz destanlar yazmış.
Atatürk’ün emriyle Kocaeli-Sakarya-Düzce çevresinde Kuvayı Milliye görevi üstlenmiş. İznik’e gelmiş, Yunan işgaline karşı savaşmış.
Sonra…
Bursa işgal edildiğinde Atatürk onun emrine 700 erkek, 46 kadın asker vermiş ve “komutan” olarak Bursa’ya göndermiş. O da atına atlayıp gelmiş, Bursa’da hem Yunan işgaline direnişin, hem de Yunan işgalinden kurtuluşun en önemli sembol kahramanlarından biri olmuş.
Aslında…
Onun yaşamı dramlarla dolu. Erzurum’da daha 7 yaşındayken anne ve babasını kaybetmiş. Kurtuluş Savaşı’nda eşini şehit vermiş. Ama o vazgeçmemiş.
Fatma Seher, yani Kara Fatma bu topraklar için kahramanca savaşmış. Ama yaşamının son yılları yoksulluk içinde geçmiş. Çevresinin yardımlarıyla ayakta kalabilmiş.
İstiklal Madalyası sahibi olmasına karşın, üstelik büyük bir yoksulluk yaşarken ve başkalarına muhtaçken bile kendisine bağlanan maaşı “Ben vatan için savaştım, bunun karşılığında yara almak bana zul gelir” diyerek Kızılay’a bağışlamış.
Yaşamının son günlerindeki acıklı durumu biliniyor ama mezarının nerede olduğu bilinmiyor. O nedenle, Beşevler’de her gün, her saat önünden binlerce kişinin gelip geçtiği Kara Fatma Anıtı aynı zamanda mezarı kabul ediliyor.
İşte…
Bursa’nın kurtuluşunda bu denli büyük katkısı olan Kara Fatma’nın, yani Fatma Seher’in kahramanlıklarla dolu yaşam öyküsü roman konusu oldu.
Kara Fatma’nın yaşamını kaleme alan Yazar Gonca Elmas Akay romanını dün akşam Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıyla tanıttı.
“Kurtuluş Savaşı’nın İlk Türk Kadın Subayı Fatma Seher’in Kahramanlık Öyküsü – Kara Fatma” adıyla çıkan kitabın geliri de Mehmetçik Vakfı’na bağışlanacak.