Bu piyanoda sizin de bir tuşunuz olsun… Filarmoni Derneği, dünyanın en iyi piyanosu için harekete geçti

Şunu çok net olarak görüyor ve gözlemliyoruz: Bursalılar sahip oldukları Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası ile elde ettikleri sanatsal ayrıcalığın değerini gün geçtikçe daha fazla fark ediyorlar.
Nitekim…
10 yıl önce BBDSO kurulup ilk konserlere başladığında izleyici sıkıntısı yaşanırken, bugün artık her perşembe senfoni konserlerinde salonlar doluyor.
Gelinen nokta elbette çok önemli. Ama henüz tam hedefe ulaşılabildiğini söylemek de pek kolay değil. Bu büyüklükte bir kentin böyle bir organizasyona ilgisinin daha da fazla olması gerekiyor.
Çünkü…
Senfoni orkestrası Bursa için sanatsal ayrıcalık olsa bile hala çok ciddi eksikleri var.
Örneğin…
BBDSO konserleri için en önemli enstrüman olan piyano konusunda önemli bir eksik vardı.
Gerçi…
Orkestra kurulduğu günden beri, yani 10 yıldır konserlerini yarım kuyruklu piyano ile veriyor ama giderek hem kendisi hem izleyici kitlesi büyüyen BBDSO’ya artık büyük piyano gerekiyor.
O piyanona da, dünyanın en iyi piyanosu olarak bilinen Steinway.
İşte…
Bu eksiği kapatmak üzere Bursa Filarmoni Derneği harekete geçti. Piyanoya kaynak sağlamak için de 25 Ocak 2011 akşamı Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi Osmangazi Salonu’nda muhteşem bir konser düzenlendi.
Dünyanın tanıdığı piyanist İdil Biret’in kampanyaya destek olmak amacıyla gönüllü katılacağı konserin bilet fiyatları, her bütçeden senfoni meraklılarının izleyebilmesi için 10, 50 ve 200 TL olarak belirlendi.
Kampanyayla ilgili bilgi veren Bursa Filarmoni Derneği Başkanı Ömer Kızıl, yaptıkları araştırmaya göre Steinway piyanonun fiyatının 100 bin Euro civarında olduğunu söylüyor. Böyle bir rakamı da yalnızca Filarmoni Derneği’nin çabası ve konser geliriyle elde etmek çok da kolay değil.
O bakımdan…
Bursa’nın bu konuya destek vermesi gerekiyor.
Nitekim…
“Sizin de bu piyanoda bir tuşunuz olsun” sloganıyla kampanya düzenlendi.
Bu arada…
Bursa Filarmoni Derneği Başkanı Ömer Kızıl’ın kampanyayı açıkladığı basın toplantısı sırasında, dernek üyesi Dr. Mehdi Kamruz’un verdiği bilgi de çok dikkat çekici. Kamruz, konserlerde halen kullanılan yarım kuyruklu piyanonun da Ömer Kızıl’ın babası, Uludağ Üniversitesi eski rektörlerinden Prof. Dr. Ayhan Kızıl’ın düzenlediği bir kampanyayla alındığını hatırlattı.
Tablo ortada…
Baba Kızıl yarım kuyruklu piyanosu Bursa Senfoni’ye kazandırmıştı. Oğul Kızıl da dünyanın en iyi piyanosunu kazandırmak için kolları sıvadı.
Bu da…
Kızıl ailesinin Bursa’daki senfoni ve sanat dünyası için önemini gösteriyor.