DP’de ilginç direnç… Harun Akın’ın ihraç kararını Genel Merkez kaldırdı, ama Bursa İl bir kez daha ihraç etti

Demokrat Parti değişik bir süreçten geçiyor. Bu süreç içinde sık sık kongreler ve kurultay istekleri ya da beklentileriyle ilgili haberler kamuoyunun gündemine geliyor.
Gerçi…
DP eski güçlü ve ihtişamlı günlerinin çok uzağında ama parti içi çalkantı ve mücadelenin en fazla, hatta en sert yaşandığı parti olarak dikkat çekiyor.
Bu da…
Doğal olarak DP ile ilgili sert çarpışma haberlerini her zaman içim ilgi çeker hale getiriyor.
Nitekim…
Önümüzde yine böyle sert parti içi mücadele özellikleri taşıyan bir gelişmenin son aşaması ile ilgili bilgiler var.
Gelişme…
Doğru Yol Partisi’nde ilçe ve il yönetim kurulu üyelikleriyle il başkanlığı yapan, sonrasında DP’de Süleyman Soylu döneminde Genel İdare Kurulu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı yapan Harun Akın ile ilgili.
Anımsanacağı gibi…
12 Eylül 2010 referandum kampanyası sürecinde, DP’de Hüsamettin Cindoruk’tan önce Genel Başkanlık yapan Süleyman Soylu, halkın evet oyu vermesi için çalışmış, hatta ekip oluşturup il il propaganda yapmıştı.
Ekipte…
Bursa’dan da, birlikte çalıştıkları Harun Akın vardı.
Sonrasında
Sürpriz bir gelişme ile DP İstanbul İl Başkanlığı tarafından Süleyman Soylu hakkında ihraç kararı verildi.
O aşamadaki gelişmeleri bu sayfalardan şu başlıklarla aktardık:
28 Ağustos: DP’de sürpriz… Süleyman Soylu ihraç edildi, Bursa’da Harun Akın ve Sefa Şahin için de düğmeye basıldı
31 Ağustos: Harun Akın’ın DP’den ihracı için ilk adım atıldı… Osmangazi İlçe, ihraç isteğiyle İl’e sevk etti
01 Eylül (Saat 00.01): DP’de baş döndüren hız… Harun Akın’ı Osmangazi dün İl’e sevk etti, İl bugün Disiplin’e verdi, yarın ihraç var
01 Eylül (Saat 20.50): Her şey 3 günde bitti… Harun Akın genel başkan yardımcılığı ve il başkanlığı yaptığı DP’den ihraç edildi
İşte…
Bu çok hızlı gelişmelerin ardından Harun Akın hakkındaki ihraç kararı Genel Merkez’e gitti.
Burada…
Yüksek Haysiyet Divanı uzun süre bekledikten sonra bayram öncesi “İhraç kararı verilirken savunma alınmadığı” ve “İhracı gerektiren delil bulunamadığı” gerekçeleriyle Akın hakkındaki ihraç kararını kaldırdı ve bunu da hafta başında Bursa İl’e bildirdi.
Bunun üzerine…
DP Bursa’da konu yeniden ele alındı ve ihraçta ısrar kararı benimsendi. Bu kez, yeniden sorun olmaması için İl Disiplin Kurulu Başkanı Talat Aslan savunma almak üzere Akın’ı arayıp partiye davet etti. Son gelişmeden bilgisi olmayan Akın da isteğe “Siz benimle dalga mı geçiyorsunuz, ihraç ettiniz ya, ne savunması? İhraç edilen adamdan savunma mı alınır?” diyerek tepki gösterdi.
Öğrendiğimize göre…
İl Disiplin Kurulu da perşembe günü yaptığı toplantıda “yayınlanmış gazete haberleri ve Harun Akın’ın açıklamalarını kanıt kabul ederek” yeniden ihraç kararı verdi.
Karar…
Gazete haberleri de eklenerek yeniden Ankara’ya gönderildi.
Hatta…
Parti kulislerinde, Genel Merkez yönetiminin de isteği doğrultusunda Yüksek Haysiyet Divanı’nın çok hızlı davranarak İl’in verdiği ikinci ihraç kararını cuma günü yapılan toplantıda onayladığı konuşuluyor.
Böylece…
Son dönemde ilgin gelişmelerin yaşandığı DP’de ilginç bir direniş olarak da kabul edilebilecek şekilde kararda ısrar ile Harun Akın bir kez daha ihraç edilmiş oldu.
Üstelik…
Eğer parti kulislerinde konuşulanlar doğruysa, YHD da onayladığı için bu kez ihraç kararı kesinleşmiş gibi gözüküyor.