Saadet’ten istifalarla teşkilatlar hazır gibi gözüküyor ama Kurtulmuş’un seçime girebilmek için işi hiç kolay değil

Numan Kurtulmuş’un yeni bir siyasi parti kurmak üzere Saadet Partisi’nden istifa edip ayrılmasının üzerinden 10 gün geçti. Bursa’daki istifalar ise yarın, yani 12 Ekim 2010 Salı günü bir haftasını dolduracak.
Geçen süreye baktığımızda, Saadet Partisi yönetimlerinin büyük ölçüde Kurtulmuş’la birlikte istifa ettikleri görülüyor.
Gerçi…
İstifa edenlerin arasında Saadet’te yaşananlara tepki amaçlı hareket eden ama yeni partiye katılmayacak olanlar da var ama bu durumda olanların sayısı çok az.
O nedenle…
Türkiye’nin her yerindeki istifaların hemen hepsinin yeni partide yer alacakları ortada.
O bakımdan…
Mahkemenin olağanüstü kurultay kararı verip kayyum atamasından sonra, genel başkanlığı bırakıp Saadet Partisi’nden ayrılan Numan Kurtulmuş’un kuracağı yeni parti için kadro ve teşkilat sorunu olmayacağını söylemek kehanet olmaz.
Ne var ki…
Kurulacak yeni partinin ortaya koyacağı yeni heyecan için de seçime girebilmek gerekiyor.
Her ne kadar…
Az önce vurguladığımız gibi, Saadet’ten istifalarla teşkilat sorunu yaşamayacağı belli olsa da, Numan Kurtulmuş’un en büyük sıkıntının seçime girebilmek olduğunu düşünüyoruz.
Çünkü…
Siyasi Partiler Yasası’na göre, bir partinin seçime girebilmesi için seçimden en az 6 ay önce bugünkü idari yapıya göre 41 ilde teşkilatını tamamlayıp kongresini de yapmış olması gerekiyor.
Henüz resmi kararı alınmamış olsa bile, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamasına göre genel seçimler 5 Haziran 2011 tarihinde yapılacak.
Bu durumda…
Kurtulmuş’un en geç 5 Aralık 2010 tarihine kadar partisini kurup en az 41 ilde teşkilatlanmasını tamamlayarak kongresini yapma zorunluluğu doğuyor.
Yani…
Hesaba göre Numan Kurtulmuş’un 41 ilde teşkilatını tamamlayıp kongresini yapabilmesi için bugün itibariyle yalnızca 55 günü var.
İşte…
Sıkıntı da burada.
Şu sıralar Ankara’da bir çalışma ofisinde tüzük ve program çalışması yürüten Kurtulmuş ve arkadaşları 55 günü bile doldurmadan, kasım ayı sonuna kadar olan 50 günde bütün bunları yetiştirmek durumunda.
Kaldı ki…
50 günlük süre içinde Kurtulmuş’un gündeminde bir de geniş programlı yurt gezisi var.
Bu da…
Yurt gezisi sırasında teşkilatları oluşturabilme fırsatı tanımakla birlikte, süreci sıkıştıran bir aktiviteye dönüşebilir.
O bakımdan…
Kurtulmuş yeni bir parti kurmak yerine mevcut partilerden birinde seçime katılmayı ya da seçime katılma hakkı bulunan ve bugüne kadar tabela partisi olmanın ötesine geçememiş partilerden birine girip adını değiştirmeyi de gündemine alabilir.
Kısacası…
Herkes yeni bir parti beklerken, Kurtulmuş’la birlikte yeni bir siyasi yola çıkanların böyle bir gelişmeye de hazır olmalarında yarar var.

İlgili Reklamlar