DP’de gençlerin önünün açılmasını istediği için GİK üyelerini kızdıran Cüneyt Ok istifa etti

Gelişmeyi dün, yani 13 Ekim günü bu sayfalardan “DP’de fırtınalı toplantı… İlçe başkanları, kongre sürecini konuşmaya gelen 2 GİK üyesini topa tuttu” başlığıyla duyurduk.
Gelen GİK üyelerinden biri Anavatan kökenli Salih Sarı, diğeri ise DP kökenli İbrahim Çetinkaya’ydı.
O toplantıda…
İlçe başkanları tek tek söz alıp konuşmuşlar ve GİK üyelerini topa tutmuşlardı. Sıra DP’nin en genç ilçe başkanı olan Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Cüneyt Ok’a geldiğinde şunları söylemişti:
“Neden bu partide gençlere önem verilmiyor? Artık gençler görev almalı, önlerini açmalıyız. Bakın ben burada İl Teşkilat Başkanımız Berkun Çiftliklioğlu’nu görünce gururlanıyorum. Ama neden Berkun Çiftliklioğlu’nun yanında bir ikincisi yok?”
Tespit ve soruya GİK Üyesi İbrahim Çetinkaya şu cevabı vermişti:
“Genç isimleri biz de istiyoruz. Bakın biz bu partide gençlere yer verdik. Süleyman Soylu, Salih Uzun ve Erkan Mumcu gibi gençleri göreve getirdik. Ama olmadı, yapamadılar, çekip gittiler.”
Bunun üzerine Ok da şunu eklemişti:
“Biz her şeye rağmen gençlerin yolunu açmalıyız. Gerçi bir yandan Cindoruk’un yaşını söylerken diğer yandan 66 yaşındaki Çiller’den medet umuluyor. Muhalefetteyken kaybeden tek parti biziz, o da Çiller döneminde. Bunu çabuk unuttuk. Onun için gençliği önemsemeliyiz.”
O gün…
GİK üyeleri bu sözlerden pek hoşnut olmadılar.
Aynı şekilde…
Bursa’daki il yönetim kurulu üyelerinden bazıları da Ok’un sözlerine itiraz ettiler, garip garip yorumlar yaptılar.
Öyle ki…
GİK üyelerinin önünde gençlerin önünün açılmasını isteyen Ok neredeyse suçlu duruma düştü.
Derken…
Bugün öğle saatlerinde DP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Cüneyt Ok’un istifa ettiği haberi geldi.
Doğrusu…
DP’deki mevcut genel merkez yapısının devamınını isteyenlerin bu tür sorgulamalarına sıcak bakmamaları nedeniyle bir sıkıntı doğacını tahmin ediyorduk ama Ok’un toplantıdan bir gün sonra istifa etmesi de çok şaşırtıcı oldu.
Hemen arayıp gerekçesini sorduk. Cüneyt Ok şunu söyledi:
“Demokrat Parti olarak maziyle siyaset yapmaya devam ediyoruz. Ne yazık ki partimiz kendini geliştiremedi. O nedenle de seçmene kendini anlatamıyor. İşin en kötü yanı, bunun için de çaba göstermiyor. 64 yıllık çınar dediğimiz Demokrat Parti tabanı bir küçük kıvılcım beklerken, maalesef Genel Merkez bir çare olamıyor.”
Doğrusu…
Ok’un söyledikleri çok sıkı sözler ve DP’nin bugünkü durumunu içeriden gözler önüne seriyor.
Bununla birlikte…
DP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanlığı’ndan istifa eden Cüneyt Ok adresi de gösterdi:
“Merkez sağda boşluk var. Burasının gerçek sahibi Demokrat Parti’dir. Ama buraya, biraz da boşluktan dolayı AKP sahip çıkmaya çalışıyor. Oysa merkez sağdaki boşluğu doldurmak DP’nin görevi olmalı. Ne yazık ki Genel Merkezimiz bunun da farkında değilmiş gibi hareket ediyor.”
Önemli bir tespiti de şu:
“Seçmenin yüzde 65’i 1980 ve sonrası doğumlu. Böyle bir profilde; 1997 yılında son iktidarını yaşayan ve 13 yıldır iktidardan uzak olan, 2002’den beri de baraj altında kaldığı için Meclis dışında bulunan bir siyasi partinin tek çıkış yolu var: Genç ve seçmene hitap edebilecek yeni bir liderle yola devam etmek. Başka çaremiz yok.”
Şunun da altını çizdi:
“DP’nin geçmişte yaptığı hizmetleri anlatırken, gelecek misyonunu da belirleyecek yeni bir lider gerekli. Genel İdare Kurulu’nun 2 üyesinin katıldığı bu toplantıda aldığım izlenime göre maalesef Genel Merkez’in yeni bir lider aradığına inanmıyorum.”
Değindiği bir nokta daha var:
“Ben o toplantıda da söyledim. Tansu Çiller’den medet ummayı doğru bulmuyorum. Dahası, Tansu Çiller’le baraj altında kaldığımızı düşünüyorum. Ama Tansu Çiller ismini söyleyenlerin görevden alınmalarını da içime sindiremiyorum. Bu çok üzücü ve vahim bir olaydır.”
Şunu da ekledi:
“Tansu Çiller’le barajı aşamayacağımıza inanmış olmama karşın, Tansu Çiller’i savunanların görevden alınmaları yanlış olduğu gibi, Demokrat Parti’de demokratik yapı olmadığının da göstergesi.”
Partinin genel durumuyla ilgili değerlendirmelerinin ardından sözü kongrelere getirdi:
“Bilindiği gibi partimiz yeni bir kongre sürecine giriyor. Mustafakemalpaşa’da göreve talip olan arkadaşın yeni delegeleri daha rahat yapabilmesi ve 6 beldede teşkilatlanmayı daha kolay yapabilmesi için istifa ettim. 5 Aralık’ta yapılacak Ovaazatlı seçiminde de partimin hizmetindeyim ve bir nefer olarak her türlü yardıma., desteğe hazırım.”
Son sözü de şu oldu:
“Beni destekleyen yönetim kuruluma, ilçe başkanları arkadaşlarıma ve Mustafakemalpaşa’daki Demokrat Parti tabanına çok teşekkür ediyorum.”
Merak ettik…
İlginç bir toplantının sonrasında beklenmedik şekilde DP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Cüneyt Ok bu kararını DP Bursa İl Başkanı Abdullah Biçen’e iletti mi?
Sorumuza karşılık…
“Evet, İl Başkanımı arayıp istifamı kendisine bildirdim” dedi.
Bu kez…
Biçen’in bu istifaya nasıl yaklaştığını da merak ettik.
Öyle ya…
DP’nin en genç ilçe başkanı, bir gün önce 2 GİK üyesiyle yapılan toplantıda “gençlerin önünün açılmasını” istiyor, bir gün sonra da beklenmedik şekilde istifa ediyor.
Acaba…
“Nereden çıkıyor bu istifa?.. Gençler bizim için önemlidir, üstelik 20 gün sonra Mustafakemalpaşa’nın Ovaazatlı Beldesi’nde belediye başkanlığı seçimi var, görevine devam et” demiş olabilir mi?
Merakımızı Ok giderdi:
“İl Başkanımı istifamla ilgili bilgilendirdiğimde bana ‘Hayırlı olsun’ dedi.”
Bunu öğrenince şunu düşündük:
Abdullah Biçen’i çok uzun zamandır tanırız. Nezakete önem verir. Bugüne kadar hiç böyle tavır takınacak biri olmadı.
Onun tavrından ve GİK üyeleriyle yapılan toplantıda “Bazı ilçeleri değiştireceğiz” demesinden DP’de yeni bir projenin yürüdüğü izlenimi edindik.
O projenin de yukarıdan yani Genel Merkez’den başladığı, DP Genel Merkezi’nin olan biteni umursamadığı anlaşılıyor.

İlgili Reklamlar