DP’de fırtınalı toplantı… İlçe başkanları, kongre sürecini konuşmaya gelen 2 GİK üyesini topa tuttu

Demokrat Parti Genel Merkezi kongre sürecini konuşmak üzere Bursa’ya iki Genel İdare Kurulu Üyesi gönderdi. Gelenlerden biri Anavatan kökenli Salih Sarı, diğeri ise DP kökenli İbrahim Çetinkaya’ydı.
Anlaşıldığı kadarıyla…
İki GİK üyesinin Bursa’ya gelirken kafalarında “teşkilata ayar çekmek, Genel Merkez’in devamını sağlayacak oluşumu hazırlamak” düşüncesi vardı.
Zaten…
DP Bursa İl Yönetim Kurulu ve ilçe başkanlarıyla toplantı da böyle bir havada başladı. Toplantıda, DP’nin, bir yıla yakın süredir boş olan 5 ilçe dışında, görev başındaki 12 ilçe başkanı da hazırdı.
Açılışı…
DP Bursa İl Başkanı Abdullah Biçen yaptı. Kısa bir girişin ardından sözü GİK Üyesi İbrahim Çetinkaya’ya bıraktı.
Ardından…
İlk soru, DP Bursa İl Başkanvekili Erol Kılıkçıer’den geldi. Kısa ve net bir soruydu:
“Genel Başkan kim olacak, başımıza kim geçecek?”
Sorunun cevabını, Cindoruk’a ait bir deyişle İl Başkanı Biçen verdi:
“Sayın Cindoruk görevi devretmek için bir kavşakta bekliyor. Bu partiyi yolda bulmadı, yolda da bırakmayacak. Onun için hak edene verecek.”
Sonra…
İlçe başkanları arasından ilk soruyu DP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu yöneltti:
“Halk arasında seçime girmeyeceğimiz, 30 milletvekili karşılığında CHP’ye katılacağımız konuşuluyor. Bu da rahatsızlığa yol açıyor. Doğru mu?”
Soruya…
“Aynı şeyi ben de duyuyorum” diyerek DP Orhangazi İlçe Başkanı Adnan Kara destek verdi.
Ankara’dan gelen iki GİK Üyesi bu sert soru karşısında bocaladılar ve şunları söylediler:
“Türkiye’de merkez sağın oy potansiyeli yüzde 70. Solun oyu ise yüzde 30. Hiç gidip yüzde 70’lik potansiyeli yüzde 30’luk partiye teslim eder miyiz?”
Bu sözlere…
Toplantı salonunda bulunanlar bıyık altından güldüler. Alttan alta gülerken de birbirlerine baktılar.
Daha sonra…
İlçe başkanlarının tümü söz aldı ve görüşlerini dile getirdi.
Üstelik…
Aylardır spekülasyonlarla boğuşan ama sıkıntılarını kimseye anlatamayan ilçe başkanları resmen patlarcasına içlerini döktüler.
DP  Keles İlçe Başkanı Hurşit Keskin yaptığı vurucu konuşmayı “Eğer tepeden bir rüzgar eserse biz burada fırtınalar koparırız. Ama böyle giderse kongreleri 30 kişiyle yaparız” diyerek sert bir uyarıyla bitirdi.
DP Gemlik İlçe Başkanı Ferhat Kurt partinin gidişatına yönelik önemli gözlemlerini uyarıcı bir dille anlattı. İlk soruyu soran Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu ikinci söz alışında “13 yıldır iktidarda, 8 yıldır Meclis’te yokuz. 1980 doğumlularımız o günleri partili olarak göremediler bile. Onun için hatırlamıyorlar” dedi.
Söz gençlik noktasına gelince de, en genç ilçe başkanı olarak DP Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı Cüneyt Ok söz aldı.
Kongresinde yaptığı konuşmada da DP Genel Merkezi’ne yönelik adeta siyaset manifestosu yayınlayan Ok, toplantıda da çok çarpıcı noktalara değindi.
Örneğin…
“Ne yazık ki bugün halkta karşılığımız yok” dedikten sonra aslında uzun uzun sorgulanması gereken bir tespit ortaya koydu:
“64 yıllık misyonuz. Ama bugün lider bulamıyoruz, çünkü yetiştirmiyoruz. Oysa daha küçük bir misyon olan Milli Görüş üçüncü liderini çıkarıyor. Üstelik Necmettin Erbakan ve Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra Numan Kurtulmuş’un da halkta karşılığı var.”
Seçmenin yüzde 65’inin 1980 ve sonrası doğumlu olduğunu anımsatıp ekledi:
“Neden bu partide gençlere önem verilmiyor? Artık gençler görev almalı, önlerini açmalıyız. Bakın ben burada İl Teşkilat Başkanımız Berkun Çiftliklioğlu’nu görünce gururlanıyorum. Ama neden Berkun Çiftliklioğlu’nun yanında bir ikincisi yok?”
Tespit ve soruya GİK Üyesi İbrahim Çetinkaya ilginç bir cevap verdi:
“Genç isimleri biz de istiyoruz. Bakın biz bu partide gençlere yer verdik. Süleyman Soylu, Salih Uzun ve Erkan Mumcu gibi gençleri göreve getirdik. Ama olmadı, yapamadılar, çekip gittiler.”
Herkesin donup kaldığı bir anda Ok ikinci hamlesini yaptı:
“Biz her şeye rağmen gençlerin yolunu açmalıyız. Gerçi bir yandan Cindoruk’un yaşını söylerken diğer yandan 66 yaşındaki Çiller’den medet umuluyor. Muhalefetteyken kaybeden tek parti biziz, o da Çiller döneminde. Bunu çabuk unuttuk. Onun için gençliği önemsemeliyiz.”
Bu sözlere de GİK üyelerinden şöyle bir cevap geldi:
“Lideri taban çıkarır.”
Sonuçta…
Saat 16.00’da başlayan tansiyonu yüksek toplantı saat 20.00 civarında sona erdi. İlçe başkanları içlerini döküp GİK üyelerini topa tutarken, GİK üyeleri de “Aralık ayı başında kurultay yapmak istiyoruz. Onun için il ve ilçe kongrelerini kasım ayı sonuna kadar bitirmelisiniz” dediler.
İlçe kongreleri takviminin de İl Başkanlığı tarafından hazırlanıp ilçelere verileceğini eklediler.
Bunun üzerine…
İlçe başkanları, “İki ay içinde kongreleri yapmamızı istiyorsunuz ama 5 Aralık’ta Mustafakemalpaşa’nın Ovaazatlı Beldesi’nde belediye başkanlığı seçimi var” uyarısını yapma gereği duydular.
Ankara’dan gelenler ise…
“Biliyoruz… Zaten Ovaazatlı seçimi nedeniyle Bursa teşkilatı kurultaya katılamaz diye düşündüğümüz için biz kurultay tarihini 11 Aralık’a bıraktık” bile dediler.
Bu cevabın üstüne konuşmak yersizdi.
Çünkü…
DP Genel Merkezi’nin sözcüleri, sırf Bursa teşkilatının 5 Aralık’ta Ovaazatlı seçimi nedeniyle katılamayacağını düşünerek kurultayı bir hafta sonraya ertelediklerini söylüyorlardı.
O nedenle…
Herkes masadan büyük bir şaşkınlık ve kurultaya yönelik kafalarında soru işaretleri daha da büyümüş olarak kalktı.

İlgili Reklamlar