Referandumda “hayır” çıkan ilçelerde AK Parti teşkilata büyük operasyon düşünmüyor

Referandum yapıldı, bitti… Bursa’da 13 ilçe seçmeni anayasa değişikliği paketi için evet oyu vererek destekledi. Nilüfer, Mudanya, Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinin seçmenleri ise hayır oyu vererek anayasa değişikliğini onaylamadıklarını gösterdiler.
Hayırcı ilçeler arasında Nilüfer’in genel eğilimi zaten biliniyor.
O nedenle…
AK Parti İlçe Başkanı Sedat Yalçın referandum öncesi açıklamalarında “Nilüfer’de evet çıkacak… Kamuoyu araştırmaları böyle gösteriyor” dese de çıkan hayır oyları yadırganmadı.
Buna karşın…
Sosyal demokrat seçmen ağırlıklı olduğu bilinen Mudanya’da son yerel seçimi AK Parti’nin kazanmıştı. Referandumda hayır çıkınca bu karar CHP için “çok normal” kabul edilirken AK Parti’de “sürpriz” olarak kabul edildi.
Fakat…
AK Parti en büyük sürprizi, merkez sağın oy depoları olarak bilinen Karacabey ve Mustafakemalpaşa ilçelerinde yaşadı.
Doğrusu..
Bu iki ilçeden hayır çıkmasını kimse beklemiyordu.
Görülen o ki…
Devlet Bakanı Faruk Çelik’in, CHP’liler referandumdan bir gün önce, yani 11 Eylül Cumartesi günü önce Karacabey’in büyük köylerinde, sonra Karacabey ilçe merkezindeki caddelerde yaptığı ve CHP’liler tarafından takibe alınan gezisi bile buradaki hayır oylarını etkilememiş.
Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse, Karacabey’de tehlikeyi görüp son günü Bakan Çelik’i sahaya sürerek buraya ayıran AK Parti sonucu değiştirmeyi başaramamış.
Mustafakemalpaşa’da ise AK Parti’nin yöresinde etkili olduğu bilinen bir milletvekili var. Ona rağmen ilçe hayırcılar arasında yer alıyor.
İşte…
AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın düzenlediği basın toplantısında bu tabloyu da yorumladı.
Öncelikle söylemek gerekirse, Yalçın bu 4 ilçeyi başarısız bulmuyor.
Ortaya ilginç rakamlar koydu:
“Mustafakemalpaşa’da yerel seçimlerde AK Parti’nin İl Genel Meclisi oyları yüzde 46’ydı, referandumdaki evet oyları yüzde 49 oldu. Karacabey’de ise İl Genel Meclisi’nde yüzde 28 oy almıştık, referandumda evet oyları yüzde 46 çıktı. Mudanya’da da oylarımız yüzde 32’ydi ama evet oyları yüzde 39’a yükseldi.”
Aynı doğrultuda…
Başkan Yalçın, referandumda Nilüfer’deki evet oylarının yüzde 41.92’ye ulaşmasını da AK Parti açısından başarı olarak kabul ediyor.
Gerçi…
Başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti sözcüleri referandumda çıkan evet oylarını AK Parti’ye mal etmeyeceklerini söylüyorlar ama Yalçın’ın evet oylarıyla 29 Mart 2009’daki AK Parti’nin İl Genel Meclisi oylarını karşılaştırarak yorum yapması dikkat çekici.
O da bu durumu, “Elbette bu evetlerin tamamı AK Parti’nin değil, ben sadece başarısız olmadığımızı göstermek için örnek verdim” şeklinde açıkladı.
Yaptığı genel değerlendirme ise şu:
“Çok zor bir referandum süreci yaşandı. Çok değişik engellerle ve sıkıntılarla karşılaşıldı. Buna karşın ilçelerde arkadaşlarımız başarıyla görevlerini yerine getirdiler.”
Gazeteciler yine de sordular:
“Hayırcı 4 ilçede operasyon yapacak mısınız?”
Bu soruya Yalçın da şu cevabı verdi:
“Büyük bir şey beklemeyin… Herkes görevinin başında.”
Bu sözlerden…
Söz konusu 4 ilçede yönetimlerin tamir edilmesi gibi bir İl müdahalesi olabileceği anlamı çıkardık.