Sessiz ve derinden çalışan DSP, matematiksel gerekçelerle referandumda “hayır” çıkmasını bekliyor

Demokratik Sol Parti’nin gündeminde illerde büyük mitingler yapmak yok. O bakımdan, meydanları rakipleri olan partilere bırakmışlar. Ama sahayı bırakmaya niyetli değiller.
Onun için…
Sessiz ve derinden bir çalışma stratejisi geliştirmişler.
Zaten…
DSP Genel Başkanı Masum Türker’in tarzı da daha çok bire bir ilişki siyasetine daha yatkın.
Onun için…
Meydanlarda büyük miting için AK Parti, CHP ve MHP ile yarışmayı gündemine almayan, böyle davranarak da siyasi polemiklerin dışına çıkmayı hesaplayan DSP Genel Merkezi, kendilerine daha uygun olan ziyaret yöntemini uyguluyorlar.
Nitekim…
Trakya’yı bir baştan bir baştan bir başa dolaşan, Ege’nin kuzey bölümünde çalışmalarını tamamlayan DSP Genel Başkanı Masum Türker iki gündür Bursa’da özel ziyaretler yapıyor.
Bu kapsamda…
Yerel medya turundan sivil toplum örgütlerine kadar hedef kitle kabul ettikleri DSP’li olmayan kesimlere ulaşmayı öncelikle hedef olarak belirleyen Türker, bu ziyaretlerde değişik bir yöntem izliyor ve görüştüklerinden “referandumda hayır oyu” istemiyor.
Bunun yerine…
DSP’nin referandumda neden hayır oyu vereceğini her ziyarette uzun uzun anlatıyor. Bu yolla da seçtiği hedef kitle üzerinden seçmen tabanına mesaj vermeye çalışıyor.
Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyareti sırasında DSP lideri Türker’e, 12 Eylül’deki referandumda nasıl bir sonuç beklediklerini sorduk.
Samimi bir ifadeyle cevap verirken önce şunu anımsattı:
“2007’de cumhurbaşkanı seçimi ve görev süresiyle ilgili yapılan referandumda yüzde 68 evet, yüzde 32 de hayır oyu çıkmıştı.”
Sonra da…
Şu matematiksel hesabı yaptı:
“O referandumda yüzde 68 olan evetlerin hepsi AKP’nin değildi. Bu oyların içinde MHP ve o zamanki DTP de vardı. Şimdi MHP hayır oyu için çalışıyor, DTP’nin yerini alan BDP ise referandumu protesto ediyor.”
Yani…
“Yani durum şu: Gerek bu referanduma sunulan anayasa değişikliğinin farklılığı, gerek geçen referandumun sonucunu ortaya çıkaran dengelerin değişmesi bizi umutlandırıyor. Örneğin biz de neden hayır oyu vereceğimizi tek tek insanlara anlatıyoruz. Etkili de olduğumuzu görüyoruz. Onun için biz bu referandumdan hayır oylarının daha fazla çıkmasını bekliyoruz.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]