Saadet’in rotasını il başkanları toplantısında Bursa İl Başkanı Tanış çizdi: Kurultay olağan döneminde olsun

Siyasetin gündeminde bir süredir Saadet Partisi var. Daha doğrusu, Saadet Partisi kurultayında Genel Başkan Numan Kurtulmuş ile partinin kurucusu ve doğal lideri Necmettin Erbakan’ın çıkardıkları farklı listelerle yarışıp karşı karşıya gelmeleri siyasetin gündemini oluşturdu.
Kurultay sonrası…
Erbakan yeni bur kurultay toplanması için imza topladı. Başlangıçta yeterli sayıya ulaşılamasa bile, Erbakan’ın delegeleri tek tek araması üzerine 700 imzaya ulaşıldı.
Ancak…
Bu aşamaya gelindiğinde, özellikle bugünkü gazetelerde Erbakan’ın siyaset dünyasına Huzur Partisi adıyla yeni bir parti armağan etmeye hazırlandığı haberleri yer aldı.
Yani…
Bu haberlere göre, Erbakan Hoca kurultayın yeniden toplanması yerine yeni bir parti kurup yolunu ayırmayı seçmiş oluyor.
Bu arada…
Saadet Partisi Genel Merkezi de gelişmeler doğrultusunda “hodri meydan” çağrısı yaparcasına olağanüstü kurultay toplamayı gündemine aldı.
Dahası…
Bu konuyu görüşmek üzere Saadet Partisi İl Başkanları Toplantısı organize edildi.
Cumartesi günü Nevşehir’in Kozaklı ilçesinde gerçekleştirilen toplantıda, 10 il başkanı söz alıp konuştu. Konuşma yapanlardan biri de SP Bursa İl Başkanı Hilmi Tanış oldu.
Orada…
Konuşma yapan il başkanları genellikle “Hemen olağanüstü kurultay” eğilimi sergilediler.
Ancak…
Kürsüye çıkan Tanış, toplantının gidişatını da, oluşan eğilimi de değiştiren çok önemli bir konuşma yaptı.
Konuşmasına…
“Her şeyden önce; Erbakan Hoca hepimizin Hocası, Numan Kurtulmuş hepimizin genel başkanı, Saadet Partisi hepimizin partisi. Buraya da böyle geldik” diyerek başlayan SP Bursa İl Başkanı Hilmi Tanış önemli bir noktaya dikkat çekti:
“Ancak, bir büyük kongre yapacak olursak, o kongreye kimimiz Numan Kurtulmuş yanlısı, kimimiz Erbakancı geleceğiz, kimimiz farklı davranacak. Dolayısıyla bu da bölünmeye yol açacak.”
İmza toplayanlara karşı “hemen olağanüstü kurultay” isteyenlere Tanış şu çağrıyı yaptı:
“Onun için, bu ortamı bizim mutlaka soğutmamız lazım. Kongre her zaman yapılabilecek bir şeydir. Ama böyle ortam sıcakken yapmak doğru olmaz.”

Sonra da şunu söyledi:
“Olağan kurultay dönemimiz 26 Ekim 2010’dan itibaren başlıyor, 26 Ekim 2011’e kadar olağan kongremizi yapmamız gerekiyor. Eğer şimdi olağanüstü kongre yaparsak, normal dönemde bir kongre daha yapmamız gerekir ki bu da Saadet Partisi kurultaylar partisi haline getirir. Bundan da camiamız büyük zarar görür.”
Toplantıda…
Tanış’ın yaptığı konuşma yalnızca kongre uyarısıyla sınırlı kalmadı, parti yönetimine de mesajlar verdi.
Kürsüden…
Genel Başkan Kurtulmuş’a dönerek şunları söyledi:
“Muhterem genel başkanım… Bu makamlar, yani Genel Başkanlık olsun, Genel İdare Kurulu olsun, il başkanlıkları olsun hep emanettir. Kimse kendinden görmesin. Çünkü bu parti kimsenin mülkü değil. Aksi takdirde, birileri bu partiyi mülkü görürse, aşağıda bu davanın iktidar olması için çalışanlar maraba durumuna düşerler. Bu söylediklerime ağabeylerimiz de dahildir.”
Şöyle yol gösterdi:
“Erbakan Hocamızdan sonra kendi ayaklarımız üzerinde durabileceğimiz bir parti yönetimi oluşturmalıyız. Onun için de yumuşak geçişe ihtiyaç var.”
Toplantıya katılanlara sarsıcı bir soru yöneltti:
“Yarın bir gün hepimiz öleceğiz. Allah gecinden versin ama Erbakan Hocamız da ölecek. Peki biz o zaman ne yapacağız? Onun için bu davayı kendisiyle birlikte görmek, ‘Ben varsam vardır, yoksam yoktur’ demek herkes için hata olur.”
Sonra da uyarılarını sıraladı:
“Bu tür gelişmeler bize kan kaybettirir. Onun için iç çekişmeleri bırakalım. İşte bakın, iş başında kadro var, genel başkanımız var… Onun etrafında hep birlikte ileriye doğru yürüyelim. Bunu yapabilmek için de olayı soğumaya bırakalım.”
Şunu da ekledi:
“Eğer Saadet Partisi olağanüstü kurultay yaparsa bundan en büyük zararı Hocamız görür. O bizim Hocamız, zarar görmemesi lazım. Milletimiz Hocamızın iktidarda yaptıklarından dolayı kendisine dua ediyor ama siyasete müdahale etmesinden de rahatsızlık duyuyor.”
Bir de önerisi oldu:
“Biz burada bir toplantı yapıyoruz. Bu toplantının sonunda il başkanları olarak ortak bir deklarasyon yayınlayalım ve genel başkanımızın, genel merkezimizin arkasında olduğumuzu duyuralım.”
Bu öneri…
Toplantıyı yöneten SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un da ilgisini çekti. Kurtulmuş, ilk sıraya Tanış’ı yazarak, deklarasyonu hazırlamaları için il başkanlarından bir kurul oluşturdu. O kurulun hazırladığı “Genel Başkan ve genel merkeze destek” deklarasyonu da kamuoyuna yayınlandı.
İl başkanlarında da Tanış’ın konuşmasından sonra Kurtulmuş’un çevresinde kenetlendiler.
Bu arada…
Henüz tarihi kesinleşmemekle birlikte, Saadet Partisi İl Başkanlığı’nın geleneksel iftar yemeğinin Genel Başkan Numan Kurtulmuş’un da katılımıyla ramazanın ilk haftası içinde yapılması kararı alındı.