İşte son anket… Kılıçdaroğlu hız kesti, AK Parti, MHP ve SP toparlanıyor, BDP geriliyor, “evet” oyları arayı açıyor

Bu sayfaların sürekli izleyenleri biliyorlar… Bursa’dan doğan ve Türkiye genelinde daima sonucu bulan kamuoyu araştırmalarına imza atan Selçuk Köylüoğlu’nun Bursa ve Türkiye geneline yönelik anketlerini zaman zaman yayınlıyoruz.
Doğrusu…
O da, Türkiye genelinde her ay yaptığı durum anketlerini bizlerle paylaşıyor.
Referandumda son bir aya girerken Selçuk Köylüoğlu’na tablonun nasıl olduğunu sorduk.
01-09 Ağustos 2010 tarihleri arasında temmuz ayı gündem araştırması adıyla yaptığı, yani daha dün tamamladığı anketin ilk bulgularını paylaştı.
Buna göre…
Ankete katılanlara sorulan “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna kararsız, oy vermeyecek ya da fikri yok seçeneklerinin dağıtılmasıyla oluşan tablo şu şekilde:
AK Parti: Yüzde 40.6
CHP: Yüzde 29.7
MHP: Yüzde 13.5
BDP: Yüzde 5.9
SP: Yüzde 4.2
Diğerleri: Yüzde 6.1
Meydanlarda siyasi tansiyonun yükselmeye başladığı bir süreçte çıkan bu anket tablosu acaba ne anlama geliyor?
Tabloyu…
Araştırmayı yapan Selçuk Köylüoğlu şöyle yorumladı:
“Mayıs ayında yaptığımız aylık gündem çalışmamızda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığıyla birlikte CHP oylarının yüzde 5-6 düzeyinde yükseldiğini görmüştük. Şimdi CHP’nin ulaştığı bu noktadan yüzde 1 kadar gerilediği görülüyor.”
Şunu da ekledi:
“Buna karşılık, mayıs araştırmasında CHP’nin oylarını arttırması karşılığında gerileyen diğer partilerin geçen üç aylık süreçte bu düşüşlerini biraz toparladıkları görülüyor.”
Şunu vurguladı:
“En somut örnek AKP ve MHP’de. Bu iki partinin mayıs ayına göre yüzde 1’lik artışları var.”
İşin rakam boyutuna gelince…
Mayıs ayında yapılan gündem araştırmasında AK Parti’nin yüzde 38.8’e gerilediği görülüyor. Haziran ayında gerileme durmuş ve yüzde 39 olmuş. Temmuz araştırmasındaki rakamı ise yüzde 40.6’yla yükselişe geçtiğini gösteriyor.
CHP’nin oyları mayıs araştırmasında yüzde 31 gözükürken, haziran ayında yüzde 30.8’le duraklama dönemine girmiş. Dün tamamlanan temmuz araştırmasında ise yüzde 29.7 gözüküyor.
MHP oyların mayıs ayında yüzde 12.5 ölçülmüş. Haziranda yükselme başlamış ve yüzde 13.2’ye çıkmış. Temmuz araştırmasında ise yüzde 13.5 ile toparlanma görülüyor.
BDP’nin oyları mayıs ayında yüzde 8.5 gibi tavan noktasında bulunurken haziran ayında yüzde 7.4’e, temmuz ayında ise yüzde 5.9’a gerilemiş.
SP’nin oylarında da çıkış söz konusu. Nitekim mayıs ayında yüzde 3.9 iken haziran ayında 4’e çıkmış, temmuz ayında ise yüzde 4.2 olarak ölçülmüş.
••••••••••
Selçuk Köylüoğlu’nun her ay Türkiye genelinde yaptığı gündem araştırmalarının 01-09 Ağustos 2010 tarihleri arasında tamamlanan temmuz ayı çalışmasında referandum sandığı ile ilgili bir çalışma da var.
Çıkan sonuç şu:
Evet: Yüzde 56
Hayır: Yüzde 44
Bu rakamların ortaya çıkardığı küçük bir değişiklik söz konusu. Çünkü haziran ayında yapılan araştırmada evet oyları yüzde 53.6 görülürken bugün 2.5 puana yakın bir artış söz konusu.
Yine haziran araştırmasında yüzde 46.4 olan hayır oylarının ise temmuz ayında yüzde 44’e gerilediği görülüyor.
Referandum kampanyalarında son bir aya girerken, siyasi parti liderlerinin meydan mitingleri arttı. Ramazan ayıyla birlikte partilerin yerel teşkilatları da çalışmalarını yoğunlaştıracaklar.
Bakalım…
Bu tablolar 12 Eylül’de referandum sandığı önümüze gelene kadar nasıl bir değişim gösterecek?

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]