Demokrat Parti’de garip süreç… Cindoruk’un Soylu’yu disipline verme isteği komediye dönüştü

İçinde bulunduğumuz referandum süreci, parti kararları ve bunları uygulama isteği yönünden siyasi partilerin demokratlığını sorgulama ortamına dönüştü.
Çünkü…
Hemen her fırsatta demokrasiden söz eden siyasi partiler, referanduma yönelik aldıkları parti kararlarına karşı çıkılmasını ya da tartışılmasını istemiyorlar.
Böyle olunca da…
Siyasi partilerimizin demokrasi ve demokratikleşme konulu söylemleriyle uygulamaları arasında çok büyük farklar ortaya çıkıyor.
Örneğin…
Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski genel başkan yardımcılarından ve Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Eşref Erdem geçtiğimiz günlerde demokrasi anlayışı gereği referandumda evet oyu kullanacağını açıkladı.
Açıklamasının gazetelerde yayınlanmasının ertesi günü CHP Genel Merkez yönetimi hemen harekete geçti ve Erdem’i geçici ihraç isteğiyle disipline verdi.
O da…
Bu karara tepki göstererek CHP’den istifa etti.
Ardından…
Benzer bir gelişme Demokrat Parti kulislerinde sonuca ulaşamasa bile dalgalanmaya yol açtı.
Dalgalanmanın nedeni de DP’nin eski genel başkanlarından Süleyman Soylu’nun referanduma evet oyu kullanacağını açıklaması, hatta bu yönde çalışmak üzere grup arkadaşlarıyla toplantı yapması oldu.
Adında demokrat kelimesi bulunan bir parti için gerçekten çarpıcı bir girişim.
Dahası…
Bugüne kadarki tüm siyasi mücadelesinde demokrat yapısı ve anlayışıyla tanınan DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk’un, referandumda “evet oyu” vereceğini açıklaması nedeniyle Soylu’yu partiden ihraç etmek için harekete geçmesi bile süreci ilginç kılıyor.
Ne var ki…
DP Genel İdare Kurulu Başkanlık Divanı bu konuda Cindoruk’a destek vermedi ve beklemeye aldı.
Böylece…
Cindoruk, kararı nedeniyle Süleyman Soylu’yu partiden –en azından şimdilik- ihraç edememiş oldu.
Fakat…
Kulislerde bu gelişmeler konuşulurken, İstanbul’dan bir başka gelişmenin haberi geldi.
Bu kez…
Soylu’nun kalesi olarak bilinen İstanbul’daki DP Güngören İlçe Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda, “Son seçimde DP’ye oy vermediği ve partililere baskı uyguladığı” gerekçesiyle Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk’un disipline verilmesi kararını aldı.
Doğrusu…
Bir ilçe yönetiminin bir genel başkan için böyle bir niyet ortaya koymasına bile ilk kez rastlanıyor.
O bakımdan…
Adında demokrat kelimesi bulunan bir partide, referandumda evet oyu kullanacağı gerekçesiyle eski genel başkanın disipline verilmesi isteğiyle başlayan süreç komediye dönüşmüş oldu.
Bakalım daha neler göreceğiz…

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]