Demokrat Parti’de “hayır” kampanyası için Osmangazi’den iddialı start

Yaklaşmakta olan referandumla ilgili olarak “hayır oyu kullanma” kararı alan partilerden biri de Demokrat Parti. Ancak parti içindeki bazı yapılar, kimi yöneticilerin de “evet oyu” verecekleri varsayımından yola çıkarak, hedef seçtiklerine yalnızca dedikoduya dayalı suçlamalar yöneltiyorlar.
Bize göre…
Kişilere parti kararı adı altında dayatma hiç de doğru bir yaklaşım değil. Aynı şekilde, parti içi dedikodu yoluyla hedef yıpratma yöntemi de o kadar yanlış.
Nedense…
Dedikodu yoluyla yıpratma yolunu seçenlerin DP Osmangazi İlçe’yi hedef aldıkları görülüyor.
Biz de…
Akşam yapılan yönetim kurulu toplantısından çıkışta DP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Koyuncu’ya dedikoduları anımsattık ve Osmangazi’nin ne yaptığını sorduk.
“Bizim dedikodularla uğraşacak zamanımız yok. Çünkü biz iktidarla mücadele halindeyiz, enerjimizi de bunun için harcıyoruz” diyerek söze başladı ve şunu söyledi:
“AKP kampanyasında sürekli olarak merhum Adnan Menderes’i kullanıyor ve bizim misyonumuzu sömürüyor. Oysa 1961, 1971 ve 1980 darbeleriyle mağdur edilen biziz. AKP ise 28 Şubat ürünü.”
Geçmişe döndü:
“12 Eylül öncesi sağ ve sol çatışmaları olurken bu arkadaşlar pencereden seyrediyorlardı ve örgütleniyorlardı. Bugünlere böyle geldiler. Misyonumuza hiç yararları olmadı ama şimdi sahiplenmeye çalışıyorlar.”
Anayasa değişikliğiyle oluşacak Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndaki yeni yapının 12 yıl sonra gerçekleşeceğini anımsatırken de “Bu arkadaşlar tam 22 yıl sabırla beklediler ve bugüne geldiler. Aynı şekilde 12 yıl daha sabırla beklerler, çünkü alışıklar” yorumu yaptı.
Sonra da kararlarını açıkladı:
“O nedenle bizlerin kesinlikle bu referandumda hayır dememiz gerekiyor. Nitekim Osmangazi İlçe olarak biz de Genel Merkezimizin kararı doğrultusunda çalışmalarımıza başlıyoruz.”
Programın ana hatlarını yönetim kurulu toplantısında belirlemişler:
“Arkadaşlarla oturduk ayrıntılı bir program hazırladık. Ramazanla birlikte, iftar sonraları Osmangazi olarak köy köy, mahalle mahalle gezeceğiz ve halkımıza referandumda neden hayır oyu vermeleri gerektiğini tek tek anlatacağız.”
Bu arada…
Anayasa değişikliği konusunda önemli bir anımsatma yaptı:
“Daha önce anayasamızın 85 maddesi değişti. Bu 85 maddeden 74’ünü biz değiştirdik. İktidara geldiğimizde daha güzellerini hazırlayıp anayasa yine biz değiştiririz.”