Bursa harekete geçti… Adem Vural’ın görevden alınmasına tepki yağıyor, kararın geri alınması isteniyor

Bursa’daki futbol dünyasının önde gemlen isimlerinden biri olması, yıllarca futbola hakem olarak hizmet etmesi nedeniyle herkes onu Adem Hoca olarak tanıyor ve o şekilde sevip sesleniyor.
O da…
Daha şef olarak görev yaptığı dönemlerden bu yana Sosyal Sigortalar Kurumu’na işi düşen herkesin işini kovaladı, kimin sorunu varsa çözülmesi için çırpındı.
İşini yaparken, sorunları çözerken hiç ayırım yapmadı. Siyasi görüşlerine bakmadı. Herkesi sevdi, herkese aynı değeri verdi.
Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az sayıdaki Bursalı daire müdürlerinden biriydi. Gelin görün ki, anlaşılmaz bir nedenle SGK Osmangazi Müdürlüğü görevinden alındı.
Bursalılar’ın işlerini yaptığından, Bursalılar’ın sorunlarını çözdüğünden olsa gerek, yerine İstanbul’dan bir müfettiş müdür olarak getirildi.
Haberi…
Meydan gazetesinde Yüksel Baysal ile Haber gazetesinde İlhami Yıldız köşelerinden duyurdular. Biz de bu sayfalarda “Adem Vural yıllarca Bursa’da herkesin işini yaptı, görevden alındı… Şimdi sahip çıkma sırası Bursa’da” başlığıyla nedensiz şekilde görevden alınmasına tepki gösterdik, Bursalılar’ı kendi değerlerine sahip çıkmaya davet ettik.
Gün boyu gördük ki, Bursalılar da büyük bir tepki içindeler ve insanlar kendilerine hizmet eden bürokrat için bir şeyler yapmak istiyorlar.
Bize yansıyanlardan…
Çarşıda yüzlerce esnafın hiç organize olmayan şekilde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazarak, Adem Vural’ın haksız ve adaletsiz şekilde görevden alınmasına tepki gösterdiklerini öğrendik.
Yanı sıra…
Yerel siyasetin önde gelen isimlerinden pek çoğu aradı ve bu anlamsız görevden almaya yönelik tepkilerini dile getirdi.
Dahası…
Arayan siyasetçilerin ortak duygusu ve ifadesi şuydu:
“AK Parti bu konuya müdahale etmeli. Demokratlığından kimsenin kuşku duymadığı AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, eğer bu görevden alma kendisinin ve partisinin bilgisi dışındaysa kararı geri aldırmalı. Daha önce Çalışma Bakanlığı yapan Devlet Bakanı Faruk Çelik de devreye girmeli ve çalışan, kendisinin de çok iyi tanıdığı bürokratın hakkını yedirmemeli.”
Gelen onlarca elektronik posta ve mesajda vatandaş tepkisi daha net gözüküyor.
Hatta…
“Toplanalım, AK Parti İl Başkanlığı’na gidelim, Bursa’ya hizmet edenin arkasında olduğumuzu gösterelim, Adem Vural’ın geri dönmesini isteyelim” diyenlerin sayısı hiç de az değil.
Aslında…
Bu tablonun çok önemsenmesi gerektiğini düşünüyoruz.
Bursa’da ilk kez insanlar, kendilerine hizmet eden bürokratın görevden alınmasına bu denli sert tepki veriyorlar, eylem için çağrılar yapıyorlar. Bursa’da meydanın boş olmadığını insanların adeta haykırmalarıyla olay toplumsal tepkinin ötesine taştı ve kendi kafasına ya da görüşüne göre dizayn hareketine girişenler için ciddi bir uyarıya dönüştü.
Siyasetçisi, sivil toplum örgütü yöneticisi, esnafı, kısacası Bursa’daki tüm kesimler bu kararın düzeltilmesi için ısrarlılar. Bursa gerçekten de harekete geçti.
Doğrusu…
Böyle bir tabloyu ilk kez yaşıyor olmak bize çok umut verdi.
Bu arada…
Bize ulaşan mesaj ve iletiler arasından Nilüfer Muhtarlar Derneği Başkanı ve Beşevler Mahallesi Muhtarı Erol Yılmazer’in gönderisini örnek olarak aynen yayınlıyoruz:
“Merhaba. Bizler de şaşkınlık içindeyiz. Önce İl Müdürü görevden alınıyor, sonra da ilçe müdürü. Sebep kocaman bir soru işareti ?
Böyle bir yönetim anlayışını onaylamıyoruz.
Bursa’yı ve Bursalıları ve de Bursa’nın sorunlarını iyi bilen insanlar görevini layıkıyla yaparken neden görevinden alınırlar anlamak çok, ama çok güç.
Gerçekten çok yazık.
Çalışan, didinen, çaba sarf eden, kurumu ve hemşerilerinin sorunlarını çözmek, bulunduğu kuruma ve hemşerilerine katkı koyabilmek için çırpınan insanları nasıl çalıştıracaksınız?
Şevkleri kırılmaz mı?
Nasıl bir yöneticilik anlayışıdır ki liyakatla, yaptığı işiyle, verdiği emekle örnek olanının ödüllendirilmesi gerekirken, görevden alıyorsun.
Peki neden? Yanlışı mı var? O zaman açıklayın.
Yeter artık. Çalışan, didinen, çaba sarf eden insanları çarkların arasında eritme fikrinden vazgeçelim artık. Fikri ve zikri bana uymuyor diye, kimseyi harcamayalım.
Yönetici anlamında o kadar zengin değiliz. İşini layıkıyla yapan insan otursun işini yapmaya devam etsin.
Yeni gelen yönetici, ne zaman tanıdın Bursa’yı da bu yöneticileri görevden alıyorsun? Hiç mi öğretmediler sana ‘Başarılıysam iyi bir ekibim olduğundandır’ diye?
Bilmiyorsan da öğretirler insana.
Umuyor ve de diliyorum bu yanlışlıktan kısa zamanda dönerler. Bir an önce Adem Vural ve onun gibi görevini iyi yapıp da dışlanan insanlarımızı görevlerine iade ederek sahip çıkarlar.
Bizler sahip çıkacağız, sahip çıkması gerekenlerin de çıkması dileğiyle…”