Bu öneriyi önemsemek gerek… Mitingler Şehreküstü Meydanı yerine Merinos’ta yapılmalı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 6 Haziran 2010 günü Merinos’taki Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin açılışını yapmak üzere Bursa’ya geldi. Açılışta Erdoğan’ın konuşması nedeniyle Merinos bahçesi miting alanı gibi düzenlendi.
Zaten…
Açılış ve Başbakan’ın yaptığı konuşma, toplanan kalabalık nedeniyle mitinge dönüştü.
Biz de…
Merinos’un açılışında Başbakan’ın konuşması için bahçenin miting alanına dönüşmesini görünce, kentte miting yapılan günler yaşanan trafik ve ulaşım sorununu göz önüne aldık ve açılış izlenimlerimizden yola çıkarak 9 Haziran 2010 günü bu sayfalarda şu satırları yazdık:
Merinos Parkı’na kentin her yerinden ulaşım çok kolay sağlandı. Dileyen yürüyerek geldi, dileyen Bursaray’la ulaştı, dileyen araçlardan kapılarda indi. Trafik sorunu olmadı, park yeri kargaşası yaşanmadı. Kent trafiği de hiç etkilenmedi.
Hatta…
Kentin diğer yerlerinde günlük yaşam sürerken, burada miting yapıldığından bile pek kimsenin haberi olmadı Bursa kenti pazar günü Başbakan’ın mitingini hissetmedi
ve etkilenmedi.
O bakımdan…
Bursa’nın miting meydanı arayışlarında Merinos Parkı’nın çok ciddi bir alternatif olabileceği hissine kapıldık.
Açıkçası…
Toplanan kalabalık nedeniyle Merinos bahçesinde, çimenlerin ezilme riskine karşın, Şehreküstü Meydanı için çok ciddi bir miting alanı alternatifi olduğu pazar günü ortaya çıktı.
Kaldı ki…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan özelleştirmeden satılması beklenen Merinos’u dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olan rahmetli Hikmet Şahin’e verirken, “Burasını Londra’daki Hyde Park gibi yap” demişti.
Ünlü Hyde Park’ın özelliği biliniyor. Düşüncesi olan herkes, bu parkta özgürce konuşulabiliyor ve kimse karışmıyor.
Yani…
Bursa’nın yeni Demokrasi Parkı olarak, Hyde Park gibi olması hedefiyle yapılan Merinos Parkı aslında çok ciddi bir miting yeri alternatifi oldu.
Bunun kent kamuoyunca tartışılıp değerlendirmeye alınmasında yarar görüyoruz.

Sonrasında…
Bazı köşe yazarı meslektaşlarımız bu izlenimi köşelerine taşıdılar ve dikkate alınması yolunda görüş dile getirdiler.
Fakat…
Yeşil Bursam Derneği bugün konunun unutulup gitmesini önleyecek, belki de gündeme alınıp gerçekleşmesini sağlayacak çok önemli bir adım attı.
Üstelik…
Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut önerisini izlenimden çıkarıp araştırmaya dayalı hale getiren çalışmasını da bugün yaptığı açıklamada ortaya koydu.
Mitinglerin Şehreküstü’de yapılması nedeniyle kentte sorunlar yaşandığını ve kendilerine de pek çok şikayet geldiğini açıklamasında kaydeden meslektaşımız Muharrem Karabulut, miting günleri Şehreküstü Meydanı ile bağlantılı caddelerin trafiği kapatılmasının ulaşımın yanı sıra kent ekonomisinin de olumsuz etkilediğini vurguluyor ve çok önemli bir noktaya dikkat çekiyor:
“Bugün, kent merkezindeki trafik akışında yeni düzenlemeler yapılıyor. Örneğin, yakında Cumhuriyet Caddesi’nde tramvay çalışmaya başladığında cadde araç trafiğine kapalı tutulacak. Atatürk Caddesi’nin de ileride trafiğe kapatılması planlanıyor. O nedenle bütün yük Haşim İşcan Caddesi’nde olacak. Şehir içi toplu taşımada can simidimiz olan raylı sistemin merkez durakları da Haşim İşcan Caddesi’ndeki Şehreküstü ve Demirtaş istasyonlarıdır. Kentimizin doğusundan gelen insanlarımız da, batısından gelen insanlarımız da bu istasyonları kullanmak zorundadır. Bu yüzden, Şehreküstü Kavşağı, bu kentin şehir içi ulaşımında can damarı vazifesini görmektedir. Miting günleri bu kavşağın trafiğe kapatılması, kentin can damarlarını tıkamaktadır.”
Açıklamasında…
Devlet Hastanesi’ne alt mahallelerden ulaşmanın tek yolunun Fevzi Çakmak Caddesi olduğunu da anımsatan Karabulut, yine tarihi Kapalıçarşı ve turizm önemi bulunan Hanlar Bölgesi ile Bursa’nın simgelerinden Ulucami’ye ulaşmak için de Şehreküstü Meydanı’ndan geçildiğini vurgulayıp, bunların da kent yaşamını olumsuz etkilediğine işaret ediyor.
Ayrıca…
Miting için Bursa dışından gelenlerin de araçlarıyla Şehreküstü Meydanı’na ulaşamadıklarını anımsatıyor.
Sonra da şunu söylüyor:
“Bu ve buna benzer nedenlerden dolayı, Şehreküstü Meydanı Bursa’nın mitingleri için yetersiz duruma gelmiştir. 25 yıldır Bursa’ya hizmet veren bu meydan yerine, Bursa için yeni bir miting meydanı bulunması gerekmektedir. Bizler, Yeşil Bursam Derneği olarak Merinos Atatürk Kültür Merkezi’nin bahçesinde yapılacak bir düzenleme ile burasının miting meydanı haline getirilmesini öneriyoruz.”
Gördük ki…
Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut meydan ölçüleriyle ilgili hesaplamalar da yapmış. Onları da açıklamasında şöyle paylaşıyor:
“Miting alanı olarak kullanılan Şehreküstü Meydanı aslında meydan değil, geniş bir kavşak. Burada polisin kurduğu barikatlarla alanın 3,5 dönümü kullanılabiliyor. Miting kurallarına göre bir metrekarelik alanda en fazla iki kişi yer alabiliyor. Bu durumda, alanın tıka basa dolu olması halinde katılım sayısı yedi bini geçmiyor. Barikatların dışında bekleyenlerle birlikte, meydandaki en kalabalık mitingin sayısı 10 bine ulaşabiliyor.”
 Ardından…
Merinos’un özelliklerini anımsatıyor:
“Oysa, Merinos Parkı’nın içinde yaklaşık 20 bin metrekarelik miting için uygun alan var. Ayrıca, Başbakan burasının insanların özgürce fikirlerini açıklayabileceği Hyde Park olmasını istemişti. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nin açılışında da Başbakan burada açık hava toplantısı, yani miting düzenlemişti.”
Önerisini şu sözlerle dile getiriyor:
“Bursa halkından Şehreküstü Kavşağı ve Meydanı’nda yapılan mitinglerle ilgili şikayetlerin gelmesi üzerine bizler de Merinos Parkı’nın bu iş için uygun olabileceğini düşündük.”
Önerisini şöyle destekliyor:
“Buraya raylı sistemle de ulaşım mümkündür. Otopark sıkıntısı yoktur. Alan, Şehreküstü Meydanı’ndan daha geniş ve daha rahat kullanımlıdır. Miting günleri güvenlik ve kent trafiğinde aksama olmaması için, bu bölgenin yeni miting alanı olarak belirlenmesi istiyoruz.”
Açıkça söylemek gerekirse…
Büyüyen ve 20 yıl öncesine göre çok değişen Bursa’da miting günleri yaşanan sıkıntıya karşı alternatif geliştiren Yeşil Bursam Derneği Başkanı Muharrem Karabulut’un önerisini, daha önce aynı konuda görüş belirtmiş bir Bursalı olarak biz de destekliyoruz.
Umarız…
Bursa’yı yönetenler de bu öneriyi önemserler ve gündemlerine alırlar.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]