Siyasette dedikodu baldan tatlı… AK Parti kulisleri dedikoduya dönüşen beklentilerle çalkalanıyor

Her ne kadar özlü sözler toplumsal mantığımıza çok özel misyonlar yüklese de, hepimiz biliyor ve kabul ediyoruz ki, millet olarak dedikoduyu seven bir yanımız var.
Zaten…
Öyle olmasa televizyonlarda magazin programları bu kadar çok izlenmezdi.
Yalnızca magazin mi? Değil elbette… Dedikodu, günlük yaşamımızın her alanında kendini gösteriyor.
Örneğin…
Siyasette de rutin temaslar ya da açıklamalardan çok, arka planda neler olup bittiğine yönelik dedikodular daima ilgi görüyor.
Son örnek Adalet ve Kalkınma Partisi kulislerinde yaşanıyor.
Sedat Yalçın’ın 14 ay sonra Başbakan tarafından yeniden il başkanlığına atanması, üstelik bugüne kadar AK Parti’de hiçbir il başkanına tanınmayan il yönetimiyle birlikte Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’in hem yeni ilçe başkanlarını hem de yönetimlerini belirleme yetkisi Yalçın’ın dönüşünü çok güçlü kılıyor.
Ancak…
Nagip Vardar ve 3 merkez ilçenin görevden alınmaları, sonrasındaki yeni görevlendirme sürecinde Sedat Yalçın’ı yeniden il başkanlığına taşıyan yolda geniş bir koalisyon çalışması olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.
Nitekim…
Dedikodulara göre, o koalisyonun parçaları, şu sıralardaki yeni oluşum çalışmalarında kendilerini hissettirmeye çalışıyorlarmış.
Örneğin…
Yalçın bu dönemde, yıllardır Demokrasi Platformu’nda birlikte çalıştıkları ve çok iyi anlaştıkları, 2004 yerel seçimlerinde de AK Parti’nin Nilüfer Belediye Başkan Adayı olan Bursa Kent Konseyi Genel Sekreteri Tahsin Bulut’tan Nilüfer İlçe Başkanlığı’nı kabul etmesini istiyormuş.
Fakat…
İktidara giden yolda oluşan koalisyonun kimi parçaları, “Nilüfer değil, Osmangazi’ye başkan olmalı” diyorlarmış. Nilüfer’e bu dönem kadın ilçe başkanı atanmasının ise çok şık olacağını söylüyorlarmış.
Ne var ki…
Aynı koalisyonda yer alan ve istişaredeki oylamaların yönünü belirleyen ekip, Osmangazi İlçe Başkanlığı için, istişarede adı Sedat Yalçın’dan sonra çıkan Cemalettin Torun’u daha uygun buluyormuş.
Bir başka ekip ise, yeni iktidarı tescillemek adına Necmi Akosman’ın Yıldırım’a ilçe başkanı olmasını neredeyse zorunlu görüyormuş.
Bu arada…
Kulislerde, “Yıldırım ve Nilüfer ilçe başkanlarını da alıp Ankara’ya giderek, görevden alınmak pahasına Nagip Vardar’ın devrilmesini ve Sedat Yalçın’ın gelmesini sağlayan siyaset fedaisi” olarak konuşulan Tahsin Kara’nın yeni dönemde Bursa’nın 2 numarası pozisyonundaki Siyasal İşlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı olabileceği konuşuluyor.
Buna karşın…
Kara ile birlikte, görevden alınan diğer iki ilçe başkanı Mümin Demir ve Metin Düvencioğlu’nun da yeni oluşturulacak il yönetiminde yer alması gerektiğini savunanlar olduğu yolunda haberler geliyor.
Şu anda…
Bunların hepsi kulis dedikodusu olmaktan öteye geçmiyor. Söylenenlerin hepsi gerçek de olabilir, hiçbiri gerçekleşmeyebilir de.
Ama…
Bu dedikoduların ortaya koyduğu bir başka siyaset manzarası var.
O da şu:
Başbakan tarafından bizzat atanmasına ve çok güçlü dönmesine karşın Sedat Yalçın’ın işi sanılandan daha zor. Çünkü, dedikoduya dönüşen beklentileri karşılayabilmek gerçekten hiç de kolay değil.
Umarız…
Dönüşünden AK Parti dışındaki kamuoyunun da mutluluk duyduğu Sedat Yalçın böyle bir süreçte yıpranıp zarar görmez.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]