Şehrin her yanını sinekler sarınca Saadet Yıldırım da ironik dille “sinekle mücadele el kitabı” hazırladı

Bursa’nın merkezinden, ilçelerinden, her yerden bu yıl çok sayıda aynı şikayet geliyor. Bursa’da yaşayanlar, artan ve insanları bezdiren sineklerden çok şikayetçiler.
Sineklerin bu derece artmasında ve bu kadar arsız olmalarında geçen yıl kimi belediyelere yönelik yapılan ilaçlama ihalesi operasyonunun etkisi var mı bilinmez ama bu konu siyasetin gündemine de girdi.
Nitekim…
Saadet Partisi Yıldırım İlçe Başkanı Ali Mollasalih, parti teşkilatına ve muhtarlara hemen her yerden sinek şikayetleri geldiğini belirtiyor.
Öncelikle…
Sinekle mücadele hizmetlerinin Danıştay kararıyla Büyükşehir Belediyeleri’ne devredildiğini anımsatan Mollasalih,  herkesi bezdiren sinek artışının nedenini “sineklerin lavra dönemi olan nisan ve mayıs aylarının neredeyse hiç ilaçlama çalışması yapılmadan geçirilmesine” bağlıyor, aradan aylar geçmesine rağmen halen yeterince mücadele yapılmadığını da ekliyor.
Bu konuda…
İlçe belediyelerinin de Büyükşehir’e yardımcı olmalarını isteyen SP Yıldırım İlçe Başkanı Mollasalih, yine değişik bir çalışmaya imza attı ve SP Yıldırım olarak “sinekle kişisel mücadele el kitabı” hazırladı.
Ancak…
Kent sorunlarına ilişkin eleştirel yaklaşımlarında her zaman yaptığı gibi, ironik ve esprili yaklaşımla hazırladığı kitabında Mollasalih, vatandaşlara da sinek avlama yöntemlerini anlatıyor.
Teknik olarak…
Sineklerin sineklikle avlanması ve gazeteyle avlanması gibi yöntemlerin yanında elektrik süpürgesi yoluyla sineklerin avlanıp yok edilmesi yöntemi esprili dili nedeniyle çok ilgi çekici bir bölüm oluşturuyor.
Önümüzdeki günlerde bu esprili kitabı Yıldırım’ın değişik mahallelerinde dağıtmaya başlayacak olan SP Yıldırım İlçe Başkanı Ali Mollasalih, hiç kuşku yok ki kent gündemine yine çok özel bir konuyla gelmiş olacak.
Ancak…
Mollasalih’in esprili yaklaşımla Büyükşehir ve bağlı ilçe belediyelerini harekete geçirmek amacıyla hazırladığı “sinekle kişisel mücadele el kitabı” aslında Bursa gibi bir kentin çok basit önlemlerle gerçekleştirilebilecek sinekle mücadele gibi basit bir konuda ne kadar yetersiz kaldığını gözler önüne sermesi bakımından çok önem taşıyor.
Bu noktada…
Bazı belediyelerin de sinekle mücadele ediyormuş gibi davranarak boşa kürek çektiğini gördüğümüzü söylemek gerekiyor.
Örneğin…
Belediyesinin kapatılmasından sonra Mudanya’ya bağlanan Güzelyalı’da Mudanya Belediyesi’nin bir aracı sinekle mücadele için ilaçlama yapıyor, ama ne yazık ki bu araç ilaçları evler yerine denize sıktığı için hiç etkili olamıyor.
Öyle olunca da hem çalışmalar göstermelik olmaktan öteye geçemiyor, hem ilaçların evler bir yana bırakılıp denize sıkılması nedeniyle işe yaramadığı için boşa para harcanmış oluyor.
Kim bilir…
İlaçlanmayan ortamlar nedeniyle işi espriye döküp sinekle kişisel mücadele el kitabı hazırlayan Mollasalih, bu garip uygulamaları gördüğünde belki dünya mizahı örnekleri arasına girecek roman bile yazabilir.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]