Sedat Yalçın yarın Ankara’ya götüreceği AK Parti İl Yönetimi listesinin çatısını oluşturdu, 15 isim tamam

Adalet ve Kalkınma Partisi’nde Sedat Yalçın’ın il başkanlığına getirilmesiyle başlayan yeni yapılanma sürecinde sona doğru geliniyor. AK Parti İl Başkanı Yalçın, yarın Ankara’ya götüreceği 50 kişilik yeni il yönetim kurulu listesinin çatısını büyük ölçüde oluşturdu.
Listeyi hazırlarken Yalçın geniş bir alanda değerlendirmeler yaptı. Öncelikle Nagip Vardar yönetimindeki kimi isimleri değerlendirmeye alan Yalçın, bir yandan da yeni isimlere yer verdi.
Bu arada…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın görevlendirmeyi yaparken, diğer adayları işaret ederek “Herkes listede olsun” mesajından sonra, Yalçın’la birlikte Genel Merkez’e gidip son görüşmeye kalan 3 adaydan ikisi listeye alındı.
Ayrıca…
Bazı bakanlar ve genel başkan yardımcılarına ulaşan isimler de özel bir değerlendirmeye tabi tutuldu. Bu isimlerden bazıları il yönetimi için düşünülürken, bazıları da Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer yönetimleri için önerildi.
Listenin…
AK Parti’yi önce referanduma, sonra da seçime götürecek olması çalışma uyumu gerektirdiğinden, yıpranmış isimlerin yanı sıra hesaplaşma duygusuyla hareket edebileceği için başka çevrelerde tartışma konusu olabilecek isimler de liste dışı bırakıldı.
Hatta…
Yeni yönetimde yer alması hemen hemen kesinleşen ilk 15 isim belli oldu.
Buna göre…
Cemalettin Torun, İsmet Acar, Nilüfer Kahveci, Cihat Çini, Özkan Özipekliler, Murat Yurtsever, Cemal Tuna, Nesuha Özyıldırım, Sertaç Karaalp, Şükran Misci, Nurhan Gözü, Nuri Daşdan, Mustafa Yavuz, Muhammed Gümüşsoy, Seyfettin Sivri büyük olasılıkla yeni yönetimin isimleri olacaklar.
Yönetim kurulunu listesinin bütünü, yarın Ankara’ya gidecek olan AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın’ın gerek Genel Merkez’de, gerek milletvekilleriyle yapacağı görüşmelerden sonra kesinleşecek.
Bu durumda…
İsim kaydırmaları olabileceğinden, Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer’in ilçe yönetim kurullarının oluşturulması ise çarşamba gününe kayacak.
Ne var ki…
Listeye girmek için Ankara’da büyük mücadele veren kimi isimlerin krize yol açtıkları yolunda haberler geliyor.
Örneğin…
Geçen dönem Orhangazi Belediye Başkanı olan Yusuf Korkusuz’un, yeniden seçilememesinin nedeni olarak gördüğü AK Parti Orhangazi İlçe Yönetimi ile hesaplaşabilmek için il yönetim kuruluna girmek istediği, bu yönde de Ankara’da yoğun kulisler yaptığı konuşuluyor.
Aynı şekilde…
Geçen dönem Keles’ten İl Genel Meclisi Üyesi olan ve 22 Temmuz 2007 genel seçiminde de milletvekili aday listesinde yer alan Ahmet Yaşar Akbey’in sorun yaşadığı Keles İlçe yönetimiyle hesaplaşmak adına il yönetim kuruluna girmek için Ankara’da kulis yaptığı da gelen haberler arasında.
Yeni dönemde siyasi hesaplaşma istemeyen AK Parti’de, Genel Merkez düzeyinde yapılan ısrarlı kulislerin krize yol açtığı da kulaktan kulağa yayılıyor.