Erbakan’ın çizgi dışı kaldığı, Kurtulmuş’un zayıflayıp çıktığı SP kurultayı Bursa’ya da yaramadı

Galiba… Saadet Partisi içindeki gelişmeleri Türkiye’de ilk kez bu sayfalardan duyurduk. Bunu da, 18 Ocak 2010 günü “Saadet’te neler oluyor?.. Erbakan yeni lider Kurtulmuş’a karşı harekete mi geçti?” başlıklı yazıda yaptık.
O yazıda…
Mayıs ayında tüzük düzeltme amaçlı olarak kurultay toplanmasının planlandığı, misyonun efsane lideri Necmettin Erbakan’ın da liste çıkararak, yakın çalışma arkadaşlarını tasfiye hareketine giriştiğini düşündüğü Numan Kurtulmuş’u saf dışı bırakmak üzere harekete geçtiği bilgilerine yer verdik.
Kurultay planlandığı gibi mayıs ayında olmadı ama 11 Temmuz 2010 Pazar günü Ankara’da yapıldı.
Üstelik…
Ta ocak ayından beklendiği gibi çok çatırtılı bir kurultay oldu.
Haberlere göre…
Erbakan tarafından hazırlanan yeşil renkli listenin kurultaya sunulması fitili ateşledi. “Bu partinin genel başkanı olarak izin verin de 10 isim de ben yazayım” siteminde bulunan Numan Kurtulmuş, dağıtılan yeşil listeden çekildiğini açıkladı.
Ardından…
Erbakan’ın 75 kişilik listesinden 42 kişi daha çekildi ve liste 33 kişiye indi. Bu durum, Erbakan’ın ilk kez tartışılması ve bir yaptığının ilk kez böylesine tepki görmesi anlamına geldi.
Buna karşılık..
Numan Kurtulmuş da kurultaya kendi hazırladığı beyaz listeyi dağıttı. O listeden de 2 kişi çekildi.
Listeden çekilmeler halinde nasıl davranılacağına dair tüzükte bir hüküm olmadığı için, kongre divanı iki listeyi de kalan isimlerle genel kurula sundu.
Bunun üzerine…
Erbakan taraftarlarından yoğun tepkiler geldi. Erbakan’ın da oylamaya katılınmaması çağrısı yaptığı konuşuldu.
Böyle bir havada yapılan oylamaya 1.250 delegenin 634’ü katıldı. 571 oy geçerli sayıldı. Kurtulmuş’a 490 oy çıktı.
Divan…
Salt çoğunluğa ulaşılamadığı için oylamayı tekrarladı. İkinci turda oy kullanan delege sayısı biraz daha azaldı. Kullanılan 287 oyun 279’u geçerli kabul edildi. Salt çoğunluk yine sağlanamadığı için tüzük gereği üçüncü tura geçildi. Bu turda 310 oy alan Numan Kurtulmuş, çok kritik bir kurultayda yeniden Saadet Partisi Genel Başkanı seçildi.
Kurultayın iki önemli sonucu var:
Birincisi…
Milli Nizam Partisi-Milli Selamet Partisi-Refah Partisi-Saadet Partisi çizgisinin vazgeçilmez lideri ve efsanesi olan Necmettin Erbakan kendi kurup geliştirdiği misyonda ilk kez tartışıldı, tepki gördü ve kurultay kaybetti ki bu muhafazakar siyaset açısından tam bir kırılma noktası.
Ama…
Erbakan’ın salonda yaptığı söylenen “oy kullanmayın” çağrısının ardından 616 delegenin oy kullanmaması, oy kullanan sayısının 634’te kalması önemli.
Çünkü…
Bu rakamlar Saadet Partisi’nde –hadi bölünme demeyelim ama- çok ciddi bir ayrışma noktasına gelindiğini gösteriyor.
Yani…
Erbakan takımını alıp başka bir parti kurabilir. Ya da hukuki mücadele başlatıp kurultayın iptali çalışmalarına yönelebilir.
İkincisi…
Son dönemde ciddi bir canlanma gösteren ve pek çok çevrede iktidar alternatifi olma aşamasına geldiği kabul görülen Saadet Partisi, tüm siyasi partiler arasında en az sayıda delegenin oy kullandığı bir kurultayda en az oyla genel başkanını seçmiş oldu.
Yani…
Kendini iktidar alternatifi olmaya hazırlayan SP’nin başında şu anda kurultaydan çok zayıf çıkmış bir lider var. Bu da, Kurtulmuş’un yapmayı planladığı siyasi hamlelerde elini bağlayacak.
Fakat…
Salondaki manzara, her şeye karşın Numan Kurtulmuş’un bu kurultayı kazanmasını ve Erbakan’ın kendi kurduğu partide çizgi dışı kalmasını önemsemek gerekiyor.
Kurultayı Bursa açısından ele almak gerekirse karşımıza yine bulutlu bir tablo çıkıyor.
Örneğin…
Daha önce Genel İdare Kurulu’nda yer alan SP Bursa İl Başkanı Hilmi Tanış kurultayda Başkanlık Divanı’nda görev yaptı ama bu kez listeye giremedi.
Yanı sıra…
Erbakan’ın listesinde oğlu Fatih Erbakan ve kızı Elif Erbakan Altınöz ile birlikte yer alan, Erbakan’ın damadı Mehmet Altınöz’ün ağabeyi olan Bursa’nın tanınmış isimlerinden Orhan Altınöz de Erbakan’ın listesinde yer almasına karşın Kurtulmuş’un listesinde yer bulamadığı için yeni yönetime giremedi.
Buna karşın…
Daha önce Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Ahmet Sünnetçioğlu yönetimdeki yerini korudu.
Listeye…
Bursa’dan ikinci isim olarak da, Demokrat Parti’den Saadet Partisi’ne sürpriz transferini 7 Ağustos 2009’da Olay gazetesinde yazdığımız dönemde duyurduğumuz Ahmet Okur girdi.
Bir de…
Bursa’dan listede sürpriz olarak Avukat Osman Mestan yer aldı.
Eğer…
“Bursa damadı olarak bilinen Turhan Alçelik de sayılırsa Bursa’nın GİK’teki üye sayısı dörde çıkıyor.
Yine de…
Bu tablo ise…
Yani İl Başkanı Tanış’ın GİK’teki yerini kaybetmesi öncelikle teşkilatın zayıflaması anlamına geliyor.
Bununla birlikte…
İleriye yönelik olarak da “Acaba Kurtulmuş’un kafasında Bursa’da daha farklı bir teşkilat yapısı hazırlığı mı var?” sorusunu da akla getiriyor ki, kurultayda Bursa delegasyonu çoğunluğunun Kurtulmuş’a oy kullanmadıkları, çıkan kavgalara da Bursa’dan bazı isimlerin karıştığı iddialarını ununla birlikte göz önüne almak gerekiyor.
Onun için…
SP’nin ortadan bölündüğü görüntüsü doğan kurultayının Bursa’ya da yaramadığını söylemek mümkün.