AK Parti’de yeni dönem… Güçlü İl Başkanı olarak geri dönen Sedat Yalçın 3 merkez ilçeyi de oluşturacak

Geçen yıl, 18 Mayıs 2009’daki AK Parti İl Kongresi yaklaşırken, o süreçte Sedat Yalçın’ın tek aday olarak kongreye girmesi ve sonra da alıp gitmesi bekleniyordu.
Çünkü…
Yalçın, göreve geldiği günden itibaren Bursa kamuoyunda saygı görmüş, g2üven duyulmuş birn siyasetçiydi.
Ne var ki…
Siyasetin kendi iç koridorlarında yaşanan kimi plansız hamleler kongre sürecini değiştirdi. Bunda, Yalçın üzerinden kendi kavgasını yapan kimi yapılar da etkili oldu.
Öyle olunca…
Hesaplar şaştı ve “Başbakanın adayı” olarak lanse edilen Sedat Yalçın’ın karşısına teşkilatın adayı olarak Cafer Yıldız çıktı ya da çıkarıldı.
Süreç bir anda karışınca, Başbakan Erdoğan’ın katılacağı kongrelerin tek adaylı olmasını istediği göz önüne alındı ve iki adayın da çekilmelerine sağlandı. Sabaha karşı yatağından kaldırılan Nagip Vardar da hiç beklemediği bir şekilde AK Parti İl Başkanı seçildi.
Aradan bir yıl geçti.
Sedat Yalçın dün gece yarısı bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından, üstelik “Tüm kategorilerdeki istişarelerden Sedat Bey açık ara birinci çıktı” sözleriyle görevlendirilerek yeniden AK Parti İl Başkanı oldu.
Gelinen nokta…
Her şeyden önce 18 Mayıs 2009’da yaşanan kargaşanın düzeltilmesi görüntüsünü yansıtıyor. Dahası, Başbakan Erdoğan’ın Yalçın’a iade-i itibarı olarak da algılanabilir.
Böyle bir ortamda…
Yalçın biraz sonra, yani saat 17.00’de, görevi devrettiği Nagip Vardar’dan bu kez il başknlığını geri alacak.
Böylece…
AK Parti’de yeniden Sedat Yalçın dönemi başlayacak.
Ancak…
Yalçın’ın ikinci dönemine çok güçlü girdiğini vurgulamak gerekiyor.
Çünkü…
Başbakan Erdoğan il başkanlığı görevini verirken il yönetim kurulu ile birlikte merkezdeki üç ilçe olan Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer’in başkan ve yönetim kurullarını oluşturma yetkisi de verdi.
Gerçi…
Yalçın bu yetkiyi tek başına kullanmayacak. Önündeki 15 günlük süre içinde bir yandan kendi il yönetim kurulunu oluştururken, diğer yandan 3 merkez ilçenin yeniden oluşturulması için Genel Merkez’den yardım amaçlı olarak gelecek ekiple birlikte çalışacak.
Konu şu açıdan çok önemli:
AK Parti’de ilk kez bir il başkanına böylesine yetki veriliyor. Bu yetki bugüne kadar hiçbir il başkanına verilmedi.
O bakımdan…
Yalçın’ın bugün sahip olduğu yetkiye bakıldığında yeni dönemin özelliği daha iyi anlaşılabiliyor.
Peki…
Böylesine güçlü bir dönüş yapan Sedat Yalçın nasıl bir yol izleyecek?
İşte söyledikleri:
“Geriye dönük hiçbir hesabım olmayacak. Hep ileriye bakacağım. Hiç kimseye kırgınlığım yok. Şahsi hesabım hiç olmayacak.”
Buna karşın…
Yeni dönemin farklılığı olarak iki projenin ipuçlarını verdi:
“Kafamda, referandum ve genel seçimle ilgili projeler var. Teşkilatın birliği ve bütünlüğü içerisinde onlara yöneleceğim.”
Şunu özellikle ekledi:
“Sayın Bakanımız ve milletvekillerimizle ele ele AK Parti’nin Bursa’daki başarılarına yenilerini eklemek için çalışacağız.”
Evet…
Dün gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat görevlendirmesi, bugün de devir teslimle birlikte AK Parti Bursa’da yeni bir dönem başladı.
Kuşku yok ki…
Bu dönem dikensiz gül bahçesi gibi olmayacak. Başbakan’ın takdiri ve tercihi tartışılamayacağı için el ele birlik tabloları yaşanacak. Ama anladığımız kadarıyla ileriki süreçlerde görülecek hesaplar da bu yeni dönemin geleceğini belirleyecek.
Hatta…
İşin içine eski yol arkadaşlıkları arasında ihanet tartışmaları bile girecek.
Bir bakıma…
Görüntüye göre ortada büyük bir kurban var. Kurban büyük olunca, akacak kanın fazla olması da kaçınılmaz hale gelebiliyor. Ama o kanın kurbandan mı yoksa kesmeye çalışandan mı çıkacağı belli değil. Malum, kurban keserken bazen sakatlıklar yaşanabiliyor.