AK Parti’de şok operasyonun “isim havuzu” amaçlı jet istişaresinde ilk gün iki isim öne çıktı

Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi’nin yaptığı şok operasyonun ardından teşkilatla istişare amacıyla Bursa’ya gönderdiği Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Bölge Koordinatörü Enver Yılmaz ile Bursa İl Koordinatörü Hasan Ali Çelik öğle saatlerinde başladıkları görüşmelerini sürdürüyorlar.
Ancak…
AK Parti İl Başkanlığı’ndaki görüşmelerin ilk bölümünde beklentinin dışında bir tablo ortaya çıktı.
O da şu…
Ankara’dan gelenlerin teşkilatın durumu ve yeni yapılanmaya yönelik öneriler alması, görüşler dinlemesi bekleniyordu.
Oysa…
Yılmaz ve Çelik, tek tek görüştüklerinden öneri dinlemek, görüşlerini öğrenmek yerine isim soruyorlar.
Örneğin…
Görüştükleri kişiye “İl Başkanlığı için kimleri önerirsin?” diyorlar. Aynı soruyu Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçe başkanlıkları için de tekrarlıyorlar.
Sonra da…
Görüşülen kişinin o anda aklına gelip önerdiği isimleri büyük bir ciddiyetle önlerindeki deftere yazıyorlar.
Yani…
Teşkilatın görüşünün alınması beklenen bir istişare, uygulanan yöntem nedeniyle isim havuzu oluşturmaya dönüşmüş durumda.
Bu da…
Seçime doğru hızla gidilen bir süreçte herkesi kucaklayan yeni bir teşkilat yapılanması bekleyen AK Parti için yeni bir çözümsüzlük kaynağı olabilir.
Çünkü…
Birbirleriyle hiç ilgili olmayan çok sayıda isim alt alta yazılıyor.
Bundan sonrasında…
Enver Yılmaz ve Hasan Ali Çelik yarın da yapacakları test yöntemli sınav gibi görüşmelerin ardından önlerinde oluşan isim havuzunu alıp Ankara’ya götürecekler.
Gelen bilgilere göre…
Bugün oluşmaya başlayan, yarın da tamamlanacak olan Bursa isim havuzu pazartesi ve salı günleri Genel Merkezi’nde değerlendirmeye alınacak. Perşembe günü de yeni il başkanının açıklanabileceği yolunda bir bilgi var.
Gerçi…
Çözümsüzlüğe yol açacağı izlenimi veren bu yöntem AK Parti için hiç de yabancı değil. AK Parti benzer bir uygulamayı seçim dönemlerinde teşkilat temayül yoklaması adı altında aday adayları için yapıyor. İllerde sandık kurup teşkilata oylama yaptırılıyor, sonra da kullanılan oylar bir çuvala dolduruluyor ve “Ankara’da sayılmak üzere” götürülüyor.
Bu süreçte …
Temayül yoklamasından çıkan sonuç olarak “bilgi” adı altında “bazı isimleri” sızdırıyorlar. Ama oyların o yönde kullanılıp kullanılmadığını, daha doğrusu sayıma tabi tutulup tutulmadığını kimse bilemiyor.
Anlaşılan o ki…
Seçim dönemlerinin temayül yoklaması benzeri bir durum şimdi istişare adıyla gündemde. Bir anlamda teşkilatın gazını alma işlemi yapılıyor.
Aday listelerini oluşturmaya yönelik bu uygulama bir yere kadar kabul edilebiliyor ama bu kez durum farklı.
O nedenle…
Teşkilat oluşturmak için benzer bir yöntemin uygulanması başka sorunları beraberinde getirebilir ve çözümsüzlüğü bile yol açabilir.
Bu arada…
Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Bölge Koordinatörü Enver Yılmaz ile Bursa İl Koordinatörü Hasan Ali Çelik’in bugünkü programında yer alan eski milletvekilleri, eski il başkanları, il yönetim kurulu üyeleriyle il kadın ve gençlik yürütme kurulu üyeleri ve ilçe başkanlarından oluşan grupla görüşmelerinde iki ismin öneri olarak biraz daha öne çıktığı kulağımıza geldi.
Bu isimlerden ilki…
Nagip Vardar’dan önce il başkanlığı görevinde bulunan ve geçen yılki kongrede denge adına aday olamayan Sedat Yalçın oldu.
Onu…
Geçen dönem Bursa Milletvekili olarak görev yapan Zafer Hıdıroğlu izledi.
Konuştuklarımız…
Sedat Yalçın isminin daha fazla önerildiği izlenimi edindiklerini söylediler.