Adliye Sarayı’nda sürpriz gelişme… Adalet Bakanlığı 3 firmadan proje istedi, bu yıl temel atılacak

Tanıyanlar bilirler… Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan hangi koşulda olursa olsun inandığını söyleyen, doğru gördüğünü destekleyen, yanlış bulduğuna da karşı çıkar.
Siyasete Refah Partisi’nde başlayan, il sekreterliği yaptığı dönem yıldızı parlayıp Bursa siyasetinin izlediği genç siyasetçi olan, AK Parti’de Yıldırım Kurucu İlçe Başkanlığı görevini üstlenen Tutan, iki dönemdir TBMM’de Bursa’yı temsil ediyor.
Meclis çalışmalarından fırsat bulduğunda hemen Bursa’ya geliyor. İlçeleri ve teşkilatları ziyaret ederek hem halkla buluşuyor, hem parti teşkilatlarının tercümanı oluyor.
Aynı zamanda…
Kent dinamiklerine de ziyaretler yapıyor.
Bu kapsamda…
Bursa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nuri Kolaylı’yı da ziyarete geldi. Türkiye’de bir benzeri bulunmayan Basın Müzesi’ni gezerken çok etkilenen Tutan’la, BGC’yi ziyareti sırasında sohbet etme fırsatı da bulduk.
Örneğin…
Kent gündemindeki Adliye Sarayı ile ilgili gelişmeleri merak ettiğimizi söyledik.
Öyle ya…
Siyasi otorite yeni Adliye Sarayı’nın, Yıldırım İlçesi sınırları içinde, Ankara Yolu üzerindeki Karayolları Şantiyesi’nin olduğu yere yapılmasına karar verdiğinde, Bursa Barosu karşı çıkmıştı.
Hatta…
Baro üyesi avukatlar ve yargı mensupları yürüyüş yapıp tepki göstermişlerdi. Bursa Barosu ayrıca, yürütmenin durdurulması isteğiyle İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı.
Bu gelişmeler sonrası son durum olarak yaşanan sürpriz gelişmeyi sohbetimiz sırasında AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan açıkladı:
“Adalet Bakanlığı, 3 ayrı firmadan proje hazırlamasını istedi. Şimdi bu firmalar çalışıyorlar ve 3 ay içinde projelerini teslim edecekler. Bakanlık da bu projelerden birini seçecek.”
Sonrasındaki hedef ise şu:
“3 ay içinde proje tamamlanınca Adalet Bakanlığı hemen ihaleye çıkacak. Öyle zannediyorum ki 2011 yılına girmeden yeni Adliye Sarayı’nın temelini atarız.”
Peki…
Baro’nun açtığı yürütmeyi durdurma davası ne olacak?
Tutan, bu konudaki görüşlerini de her zamanki gibi düşündüğü şekliyle açıkladı.
Söze…
“İnsan üzülüyor… Biz Bursa’ya yakışan modern bir Adliye Sarayı kazandırmak istiyoruz” diye başlayan Tutan, önce süreci anımsattı:
“Yargıtay’ın yerel boyutu gibi çalışan İstinaf Mahkemeleri kurulurken, birinin Bursa’da olması için bizler çok mücadele verdik. Başka bir ilde kurulması söz konusu olan İstinaf Mahkemesi’ni Bursa’ya getirmeyi başardık. Çünkü, Bursa’dan davaların başka illere giderek zaman kaybedilmesini önlemek istedik.”
Devam etti:
“Malum… Bugünkü Adliye Sarayı yetersiz kalıyor ve yenisinin yapılması gerektiği her fırsatta söyleniyor. Biz de siyasi irade olarak İstinaf Mahkemeleri’nin bugün yetersiz bulunan Adliye Sarayı’nda kurulmasını, yeni Adliye Sarayı’nın da uygun bir yerde yapılmasını benimsedik.”
Şu noktanın altını çizdi:
“Zaman çok sınırlı olduğu için hızlı hareket edilmesi gerekiyordu. O dönem Bursa Cumhuriyet Başsavcısı olarak görev yapan Sayın Ahmet Er ile de mutabık kalarak Karayolları Şantiyesi’nde karar kılındı.”
Sonra da…
Bu gelişmelere karşı çıkan Baro’ya sitem etti:
“Bursa Barosu’nun yeni Adliye Sarayı’nın Ankara yolu üzerindeki Karayolları Şantiyesi’nin olduğu yere yapılmasına karşı çıkarken söylediği gerekçeleri ben şahsen mesnetsiz buluyorum.”
Şunu ekledi:
“Ulaşımın sorun olacağı söyleniyor. Oysa her türlü garanti verildi. Bir kere Bursaray önünden geçiyor. Daha kolay bir ulaşım var mı? Hem sonra 40 dönümlük arazi. Otopark sorunu da yok.”
Sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bütün bunlar göz önüne alındığında, Baro’nun plan iptali için açtığı davayı anlamakta güçlük çekiyorum. Modern bir Adliye Sarayı yapılmasına karşı dava açan Baro nerede görülmüş?”
Son cümlesi de şu oldu:
“Biz Bursa’ya yakışan modern bir Adliye Sarayı yapmak istiyoruz. Bunu engellemek üzere dava açan Bursa Barosu’nu ben şahsen tüm adalet camiasına şikayet ediyorum.”