TDH’da şok karar… Sarıgül partiyi kurmaktan vazgeçince Bursa’da İl ve ilçelerle TDH teşkilatı görevi bıraktı

Büyük umutları vardı… Halkta da ciddi bir umut rüzgarı estirdiği gözlenen Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e çıktığı siyaset yolunda eşlik etmek için Türkiye Değişim Hareketi’nde buluştular.
Hatta…
İçlerinde başka partilerden ayrılıp gelenler vardı.
Partinin kuruluşunun bir yıldır sürekli ertelenmesine karşın umutlarını hiç yitirmediler, Sarıgül’e olan inançları ile yola devam ettiler.
Fakat…
Partinin kuruluşu için açıklanan son tarihe 4 gün kala liderleri Mustafa Sarıgül’ün hiç beklemedikleri bir anda televizyonlara çıkıp “Partiyi kurmaktan vazgeçtik, CHP’yi destekleyeceğiz” açıklamasıyla yıkıldılar.
Dün de aktardık…
TDH’da kendilerinin il başkanı olarak tanımladıkları, ancak parti henüz kurulmadığı için TDH İl Temsilcisi olarak görev yapan Adil Gökçadır bu kararı onaylayamayacaklarını ifade edip, görevi bırakma kararını deklare ediyordu.
TDH’nin Bursa’da şu ana kadar teşkilatlanmasını tamamladığı 12 ilçe var. Bu 12 ilçeden Yenişehir 10 gün kadar önce görevi bırakma kararı aldığı için boştu.
Gelişmeler üzerine…
Kalan 11 ilçenin ne yapacaklarını konuşmak üzere dün akşam bir toplantı organize edildi.
Kültürpark’taki Orman Çay Bahçesi’nde yapılan toplantıya, Kıbrıs’ta bulunan Mustafakemalpaşa İlçe Başkanı/Temsilcisi Mehmet Ortaklı dışındaki 10 TDH İlçe Başkanı ya da İlçe Temsilcisi katıldı.
Toplantıda…
Sık sık “aldatılmışlık” ve “yolda bırakılmışlık” duygularının öne çıktığı duygusal tepkiler yaşandı.
Sonuçta…
Görevi bırakma kararını dün bu sayfalardan deklare eden TDH İl Temsilcisi Adil Gökçadır ile birlikte ilçe başkanları da görevi bırakma kararı aldılar. Gökçadır ve ilçe başkanları/temsilcileri kararları için “istifa” diyemiyorlar, çünkü resmen kurulmuş bir organizasyon değiller.
O nedenle…
İstifa kelimesi yerine görevi bırakma tanımlamasını kendilerine daha uygun buldular.
Ancak…
Yıldırım İlçe Başkanı/Temsilcisi Yahya Alkan topluca alınan bu karara katılmadı. Alkan, kendi yönetimiyle yaptığı toplantıdan çıkan kararı Gökçadır ve diğer ilçe temsilcileriyle şöyle paylaştı:
“Biz de bu kararı onaylamıyoruz. O nedenle ilçe binamızı kapatma kararı aldık. Fakat TDH Yıldırım İlçe yönetimi olarak kendi aramızda toplantılarımızı bir süre daha devam ettirip gelişmeleri izlemeyi uygun bulduk.”
Bu durumda…
TDH’da İl Temsilcisi Adil Gökçadır ile birlikte, görevde olan 11 ilçeden 9’u dün akşam itibariyle görevi bırakmış oldu. Mustafakemalpaşa ise kararını daha sonra verecek.
Böylece…
Bursa’daki TDH teşkilatı çöktü ki bu da şok karar özelliği taşımakla birlikte, aslında beklenen bir sonuç oldu.