Siyasette rüzgar esiyor… Kılıçdaroğlu taşları yerinden oynattı, partiden partiye geçişlerin yolu açıldı

Telefonda Süleyman Doğan var. Kendisini Doğru Yol Partisi’nden tanırız. “Ahmetköylü Süleyman” olarak ün yaptı. Bir dönem DYP’nin etkili delegelerinden biri olarak biliniyor.
Son dönem…
Abdüllatif Şener ile birlikte siyaset yapmayı tercih etti Türkiye Partisi’nin Osmangazi İlçe Yönetim Kurulu’nda görev aldı.
Taban siyasetini iyi bilir.
Çünkü…
Günlük yaşamın içinde olduğu için insanların olman bitene nasıl baktığını da görür, neler beklediğini de öğrenir.
Aradığında şunu söyledi;
“Abdüllatif Bey’e inandık yeni bir yola girdik. Ama olmadı. Burada bu şartlarla siyaset yapabilmenin mümkün olmadığını gördüm. Onun için de istifa ettim.”
Ne yapacağını da söyledi:
“Eski mahalleme, Demokrat Parti’ye dönme kararı aldım.”
Bu görüşmenin ardından Türkiye Partisi kulislerine şöyle bir kulak kabarttık.
Meğer…
Ayrılık kararı veren tek kişi Süleyman Doğan değilmiş. Yönetimden başka ayrılık kararları da çıkmış.
Ancak…
Bu konuda değişik bilgiler olduğunu da özellikle vurgulamak gerekiyor.
Kimi yönetimden 8 kişinin istsifa ettiğini söylüyor, kimi böyle bir bilginin doğru olmadığını iddia ediyor, kimi de istifa sayısının 2’yi geçmeyeceği yolunda görüş belirtiyor.
Dahası…
DP’ye döneceğini açıklayan Süleyman Doğan’ın dışında bir grubun Cumhuriyet Halk Partisi ile görüşme halinde olduğu iddisı CHP’de bile “İlgileniyoruz” ifadesiyle yankı buluyor.
Doğrusu istenirse…
Tüm bu yaşananlar Bursa siyasetinde bir rüzgar estiğini gösteriyor.
Nitekim…
O rüzgarın ilk etkisi olarak geçtiğimiz pazar günü, Mustafa Sarıgül’ün parti kurmayıp CHP’yi destekleme kararı alması üzerine Türkiye Değişim Hareketi Nilüfer Teşkilatı’ndan 8 kişilik bir ekibin Adalet ve Kalkınma Partisi’ne geçmesiyle yaşanmıştı.
TDH teşkilatları ve kadroları “nasıl bir yol haritası izleyeceklerini” belirlemek üzere kendi aralarında görüşmeler yaparken Nilüfer yönetiminden bir grubun iktidar partisine geçmesi gerçekten önemli.
Şimdi…
Bu gelişmeyi, görüşmelerin olumlu sonuçlanması halinde TP’den CHP’ye geçiş izler mi hep birlikre göreceğiz.
Tabi…
Bu arada TDH’dan DP’ye dönüşler olabileceğini de unutmamak gerekir.
Hatta…
Siyaset kulislerinde DP Osmangazi İlçe Başkanlığı’ndan ayrılıp Sarıgül için TDH’ya katılan Hilmi Sancar’ın da son gelişmeler nedeniyle DP’ye dönme aşamasında olduğu konuşuluyor.