Siyasete harcanmış bir yaşam: Ayhan Özbek

Bursa siyasetinin son 10 yılına baktığımızda, adı partisi ile özdeşleşmiş ve siyaset yaptığı ilçede her seçim kazanmaya yakın potansiyel aday olarak kabul görmüş isimler arasında Ayhan Özbek dikkat çekiyor.
Gerçekten de…
Uzun yıllar Saadet Partisi Yıldırım İlçe Başkanı olarak siyaset yapan, özellikle yerel seçimlerde adı hep, kazanma potansiyeli nedeniyle iddialı aday olarak kabul gören Ayhan Özbek kamuoyunun dikkatini çeken ilk büyük çıkışını 2004 yerel seçiminde yaptı.
O seçim…
Saadet Partisi’ni sürükleyen ve seçim öncesi tüm tahminlerde kazanmaya yakın görünmesini sağlayan Özbek, ilçe başkanı olarak da Saadet Partisi’ne dinamizm getiren isim oldu.
En önemlisi…
2004 yerel seçimindeki adaylığının getirdiği kampanyalar ve harcamalar, Ayhan Özbek’in ekonomik sıkıntılarının da başlangıcı oldu.
Çünkü…
Ekonomik yapısının sarsılması sonucu, sahibi olduğu eczanenin hesapları da alt-üst oldu ve ilaç aldığı depolarla sorunlar yaşadı.
Gerçi…
O süreçte sorunlarını aşabilmesi için partisinin kadrolarından destek gördüğü de biliniyor ama kopan ipi yeniden bağlayıp sistemi çalışır hale getirmek anlaşılan kolay olmuyor.
Nitekim…
Tutuklanıp cezaevine girmesine yol açan borçların başlangıcı siyaseti kendi yaşamının öne geçirdiği o günlere denk geliyor.
Sonrasında…
Samimi yapısı nedeniyle toplumla kolay ilişki kurup, güven veren siyasetçi olma özelliği nedeniyle Ayhan Özbek seçim kazanmak isteyen başka partilerin de Yıldırım’da kapısını hep çaldıkları bir isim haline geldi.
Örneğin…
Ali Yekta Er 2007 yılının başlarında Doğru Yol Partisi Yıldırım İlçe Başkanı olduğu dönemde, 2 yıl sonrası için, yani 29 Mart 2009 yerel seçimleri için Ayhan Özbek’i aday olarak transfer etmeyi çok arzulamıştı.
Çok da görüşme yapmışlardı.
Ama…
Özbek partisinden ayrılmayı düşünmediği için, 2 yıl sonrasının yeril seçimine DYP’de hazırlık yapmak yerine Saadet Partisi’nde kalıp Yıldırım İlçe Başkanı olarak çalışmayı sürdürdü.
Gelin görün ki…
Başka partinin adayı olmak yerine Saadet’te kalmayı tercih ettiği 29 Mart 2009 yerel seçimi, Ayhan Özbek ile Saadet Partisi’nin birbirlerinden kopmalarına neden oldu.
SP’nin Yıldırım adayı ilan edilen Özbek’in aday listelerini İlçe Seçim Kurulu’na zamanında yetiştiremeyip seçime katılamaması üzerine pek çok siyasi spekülasyon yapıldı. Olayla değişik hikayeler gündeme geldi.
O spekülasyonlar zamanında çok yazıldığı ve tartışıldığı için burada girmek istemiyoruz.
Fakat…
Söyleyeceğimiz bir tek şey var:
Eğer…
Bursa’da siyasete harcanmış bir ömür aranıyorsa, Ayhan Özbek karşımızdaki en somut örnektir.
Çünkü…
Hakkında tek kelime olumsuz söz söylenemeyecek bir kişi olarak Ayhan Özbek’i görüyoruz.
Hatta…
Herkesin yardımına koşan, insancıl yanıyla çevresinde geniş bir sevgi halkası oluşturduğu da ortada.
Sonuç ortada…
Özbek, siyaset yapmak uğruna işyerinin mali yapısının bozulmasını bile göze aldı. O da cezaevine uzanan yolun başlangıcı oldu.
Gördüğümüz kadarıyla…
Özellikle Yıldırım’da Ayhan Özbek’i seven çok kişi var. Gazetelerdeki köşe yazarı meslektaşlarımız da Özbek’in mağduriyetini dile getiriyorlar.
Bu durum elbette çok sevindirici.
Sevilmek, saygı görmek gerçekten çok güzel ve çok önemli. İnanıyoruz ki cezaevinde gözyaşı döken Ayhan Özbek’i ayakta tutan destek de bu sevgi oluyor.
Ama…
Sadece sevmek de yetmiyor elbette. Bir adım daha atıp, yaşamını siyasete adayan siyasetçi için yapılabilecek bir şeyler olmalı.
Yüreği bu kadar sevgiyle dolu birinin cezaevinde olmasına kimsenin gönlü elvermiyor.