Seçim havasına girildi, ilk söylenti çıktı… AK Parti Bülent Arınç’ı Bursa’ya mı kaydırıyor

Tüm işaretler Türkiye’nin hem meteorolojik açıdan, hem de siyaset açısından çok sıcak bir yaz yaşayacağını gösteriyor. Gerçi, meteorolojik açıdan sıcak havayı şu sıralar zaten yaşıyoruz ama siyasal açıdan sıcaklığın adım adım yaklaştığı da görülüyor.
Nedeni belli…
Eğer her şey takvimine göre ve de hükümeti oluşturan Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından planlandığı gibi giderse, önümüzdeki yıl, yani 22 Temmuz 2011’den önce genel seçim yapılması gerekiyor.
Ne var ki..
Türkiye’nin önünde ciddi bir anayasa değişikliği nedeniyle referandum süreci var.
Üstelik…
Anamuhalefet partisi yetkisiyle Cumhuriyet Halk Partisi bu anayasa değişikliğini Anayasa Mahkemesi’ne götürerek itiraz etti. Mahkeme de önümüzdeki günlerde kararını verecek.
O karar…
CHP’nin başvurusunu reddedip referandumun yapılmasının önünü de açabilir, başvuruyu kabul edip referandumu iptal de edebilir.
Ne var ki…
Hukuk açısından verilecek olan karar, siyasetin gidişatını çok ciddi şekilde etkileyecek.
Hatta…
Referandumun iptal edilmesi halinde hükümetin erken seçime yönelebileceği konuşuluyor. Üstelik bu ihtimal çok yüksek bulunuyor.
İşte…
Yaz aylarının siyaseten çok sıcak geçecek olmasının nedeni bu.
Genel olarak da…
Anayasa Mahkemesi’nin sürdürdüğü inceleme sonunda referandumu iptal etmesi halinde hükümetin erken seçime gideceği tahmini yapanların sayısı çok fazla.
O yüzden…
Çok fazla dillendirilmese bile adaylık hesapları hafiften yapılmaya başlandı.
İşte…
Böyle bir ortamda aday olmayı düşünenlerde huzursuzluğa yol açan ilk spekülatif haber Adalet ve Kalkınma Partisi’nden geldi.
Bilindiği gibi…
AK Parti’nin halen Bursa’da 10 milletvekili var. Yeni bir seçime gidilirken doğal olarak bu milletvekillerinin hepsi yeniden aday olmak istiyorlar.
Dahası…
2002 seçimlerinde 12 milletvekili çıkarılmışken 2007’de 10 milletvekiline düşüldüğü gerçeği göz önüne alındığı için, önümüzdeki ilk seçimde daha üst sıralarda olup yerini garanti etmek isteyenler kendi stratejilerini geliştiriyorlar.
Bunun yanında…
Parti teşkilatlarında çok sayıda adaylık hesabı yapan isim var ki neredeyse hemen hepsi milletvekilliğini hak ettiklerine inanıyorlar.
Ayrıca…
Bürokraside, sanayide, sivil toplum örgütlerinde, iş dünyasında, üniversitede, kısacası günlük yaşamın tüm mekanizmalarında hizmet için kendini AK Parti’ye yakın hissedenler var.
En önemlisi…
En fazla milletvekili çıkarma potansiyeli hala AK Parti’de olduğu için, parti teşkilatları dışındaki kesimler milletvekilliği hesapları yaparken doğal olarak önce AK Parti üzerinde çalışıyorlar.
Gelin görün ki…
Ankara’dan gelen seçime yönelik ilk spekülatif haber hem mevcut milletvekillerinin, hem teşkilatlarda milletvekilliği hesaplayanların, hem de milletvekilliği hedefiyle AK Parti’yi çalışma alanı gören aday adaylarının moralini bozdu.
Çünkü…
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın önümüzdeki ilk seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Bursa’ya kaydırılacağı konuşuluyor.
Bilindiği gibi…
Arınç halen Manisa Milletvekili olarak Meclis’te bulunuyor. Burada Arınç’ın yanı sıra, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olan partinin güçlü isimlerinden Hüseyin Tanrıverdi’nin de bulunması, ayrıca son seçimde AK Parti’nin Manisa’da sıkıntı yaşaması söylenenlere göre Erdoğan’ı yeni bir seçim öncesinde arayışlara yönlendirmiş.
O arayışlar sonucu…
Arınç’ın ailesinin bir bölümünün Bursa’da yaşıyor olması nedeniyle Bursa’dan adaylığı üzerinde durulmuş.
Bununla birlikte…
Kulislerdeki spekülasyonlara bakılırsa, Başbakan Erdoğan partinin Bursa’da bir ağabeye ihtiyacı olduğunu söyleyenlere de kulak vermeye başlamış.
Gerçi…
Bunların hepsi kulis dedikodusu kapsamında spekülatif haber. Ama seçim hazırlığının başladığı, hedeflerin belirlenip planlamaların yapıldığı bir süreçte gelen bu haber AK Parti teşkilatlarında huzursuzluğa yol açtı.
Çünkü…
Bülent Arınç bu seçimde Bursa adaylığının ilk yansıması Bursa’nın siyasi otoritesi konumundaki Devlet Bakanı Faruk Çelik bir sıra gerilemesi olacak.
Bunu da teşkilatlar hiç istemiyorlar.
İkincisi…
Arınç’ın en başında yer alacağı bir liste, mevcut milletvekillerinin daha üst sıra beklerken bir adım gerilemelerine yol açacak.
Üçüncüsü…
Başta teşkilatlar olmak üzere, AK Parti adaylığı üzerine hesap yapanlar bir sıra kaybetmiş olacaklar.
İşte…
Arınç’ın Bursa adaylığına yönelik spekülasyonların bile huzursuzluğa yol açmasının nedenleri bunlar.
Bu noktada…
Spekülasyonları doğrulayacak en somut adım, yaz dönemi içinde Bülent Arınç’ın yapabileceği bir Bursa ziyareti olacak.
O bakımdan…
Şimdilerde herkes hesaplarını daha net yapabilmek için Arınç’ın gelip gelmeyeceğini bekliyor.