O’nun işi yüksek okul kurmak Halis Hoca 8 fakülte ve yüksek okulun kurucusu olarak görev yaptı

Bursa’da üniversite dünyasından sosyal çalışmalara, Bursaspor camiasından sivil toplum örgütlerine kadar kimi çevirip Prof. Dr. Halis Ertürk’ü sorsanız kesinlikle şu cevabı alırsınız:
“Şu bizim Halis Hoca mı?”


Evet…
Aslında, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde üç dönem seçimle gelen dekan olarak sürdürdüğü görevini geçtiğimiz günlerde devreden Prof. Dr. Halis Ertürk’ü anlatabilecek en güzel tanımlama da bu:
Bizim Halis Hoca.

İşte…
Hem üniversite camiasında, hem kentin sosyal yaşamında çok sevilen ve çok özel bir yeri olan bizim Halis Hoca’nın, herkesin tanımasına karşın ayrıntıları pek fazla bilinmeyen önemli bir özelliği var.
Halis Hoca, akademisyen olarak geldiği ilk günden itibaren Bursa’daki 40 yılında tam 8 fakülte ve yüksek okulun kuruluşunda görev alarak kurucu ünvanını kazandı.

İlk olarak…
1970 yılında, Altıparmak’ta bugün Osmangazi Kaymakamlığı olarak kullanılan binada Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nin kuruluşunda kurucu olarak görev yaptı.

Ardından…
Hürriyet Mahallesi’nde, bugünkü Uludağ Üniversitesi’nin temellerinden birini oluşturan ve ilk kampusu olarak kullanılan yerde Bursa Meslek Yüksek Okulu’nun kuruluşunu üstlendi.

Bunu…
Bursa’ya bağlı olarak Mustafakemalpaşa Meslek Yüksek Okulu ve sonrasında bağımsız olarak Karacabey Meslek Yüksek Okulu’nun kuruculuğu izledi.

Sonra…
Bugünkü Yalova Üniversitesi’nin temelini oluşturan ve U.Ü. bünyesinde ilk adımı atılan Yalova Meslek Okulu’nun kuruculuğunu yaptı.

Yine…
Bandırma İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi, onun ikinci akademi kuruculuğu oldu.
Uludağ Üniversitesi’ne dönüp, çoğu öğrencisi olan hocaların görev yaptığı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde üç dönem Dekan olarak görev aldı. Yasal olarak süreci dolunca da görevi devretti.

Fakat…
Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz onun fakülte ve yüksek okul kuruculuğu deneyiminden yararlanmak üzere yeni bir görev verdi:
İnegöl İşletme Fakültesi
kuruculuğu.

O nedenle…
Prof. Dr. Halis Ertürk şu sıralar Uludağ Üniversitesi’ne bağlı olacak İnegöl İşletme Fakültesi’nin kuruluş çalışmalarını yürüttüğü için sık sık İnegöl’e gidip geliyor.

Gerçi…
İnegöl İşletme Fakültesi’nde şimdilerde kadro anlamında yalnızca Dekan Prof. Dr. Halis Ertürk ve bir de eskiden Cerrah Yolu üzerinde eskiden Tekel’e ait olan, son dönemde İnegöl Meslek Yüksek Okulu olarak hizmet veren bina var.

Ama…
Bir hoca, bir sandalye ile yola çıkan Halis Hoca, hafta içinde gelen 900 bin liralık ödenekle onarım işine de başladı.
En büyük avantajı ise, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın öğrencisi olması. Hoca-öğrenci el ele, İnegöl’e belki de ileride üniversitenin temelini oluşturabilecek bir fakülte kazandırmaya çalışıyorlar.
Koşuşturmaca arasında “Hocam, eğitim yılı başlangıcında İnegöl’de öğrenci alabilecek misiniz?” diye sorduk.
Hedefini şöyle açıkladı:
“Kitapçıklar basıldığı için eğitim sezonu başlangıcında öğrenci alamayız. Ama işler planladığımız gibi giderse ekim ayında ek kontenjanlardan öğrenci almaya başlarız.”