Kırım’daki Bayrak Mitingi için Bursa’da 252 metrekarelik dev Kırım Tatar Bayrağı hazırlandı

Kırım Türkleri’nin geçmişinde hep sıkıntı ve acı var. Dahası, bir dönem toplum olarak kendilerine uygulanan baskı nedeniyle vatan topraklarından uzağa göç var.
O göçler doğal olarak Türkiye’ye yöneldi. Bu kapsamda Bursa’da da sayıda Kırım Türkü yaşıyor.
Hatta…
Bursa’da yaşayan Kırım Türklerini çatısı altında toplayan bir de dernek var: Bursa Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği.
Başkanlığını yıllardır Adnan Süyen’in yürüttüğü bu derneğin yayın organı olan Kalgay dergisi ise özgün diliyle Kırım lehçesini yaşatmasının yanında, Kırım Türkleri haberleşmesini sağlıyor ve kültürel özelliklerini yaşatıyor.
Bu yolla…
Topluluğun ilişkileri de sağlıklı bir şekilde yürümüş oluyor.
İşte…
Bu tür özelliklere sahip olan Bursa’daki Kırım Türkleri, son dört ay içinde ikinci büyük heyecanı yaşıyor.
İlk heyecan…
Kırım Türkleri’nin yaşayan efsanevi lideri Abdülcemil Kırımoğlu’nun kardeş şehirlik töreni için Bursa’ya gelmesiyle yaşandı.
Şimdi de…
Kırımoğlu’nun Bursa ziyaretinden dört ay sonra, Özerk Kırım Cumhuriyeti’nin Akmescit kentinde 26 Haziran’da gerçekleştirilecek Bayrak Mitingi için dev bir Kırım Tatar Bayrağı hazırlandı.
Daha açık söylemek gerekirse…
Bursa Kırım Türkleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Adnan Süyen, 26 Haziran’da Akmescit’te düzenlenecek Bayrak Mitingi için Bursa’da 21 metreye 12 metre ebatlarında, 252 metrekarelik dev bir Kırım Tatar Bayrağı hazırlattı.
Bayrak…
Bursa’da öğrenim gören Kırım Tatar öğrencileri tarafından, vatan Kırım’a ulaştırılmak üzere cumartesi günü teslim alındı. 26 Haziran’da da Akmescit’teki mitingde dalgalanacak.

İlgili Reklamlar