Esnaf sitesi için kamulaştırılan arazilerin sahiplerinin yaşadığı düş kırıklığı MHP ve CHP’nin takibinde

Kestel’e yapılması planlanan esnaf sanayi sitesi, daha konuşulmaya başlandığı andan itibaren Bursa kamuoyu gündemine girdi. Özellikle Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde planların görüşüldüğü toplantıda esnafla plana itiraz eden CHP grubu arasında yaşananlar ciddi boyutlara ulaştı.
Bununla birlikte..
Başta akademik odalar olmak üzere çevre kuruluşları da Kestel’de belirlenen yere esnaf için sanayi sitesi kurulması projesine tarımsal alanların zarar göreceği gerekçesiyle karşı çıktılar.
Ama…
Proje yürümeye devam etti ve sitenin kurulabilmesi için Çataltepe Köyü arazilerinde kamulaştırmalar yapıldı.
İşte…
Bursa gündemince uzunca sayılabilecek süredir yer almayan esnaf sanayi sitesi tartışmaları, kamulaştırma bedellerinin ortaya çıkmasıyla birlikte bir anda yeniden alevlendi.
Çünkü…
Köylüler, kamulaştırılan arazilerinden umdukları bedelleri alamadılar.
Bu da…
Doğal olarak siyasetin gündemine geldi.
Dahası…
Muhalefet partileri olarak Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi kamulaştırma bedelleriyle ilgili gelişmelerden sonra konuyu takibe aldılar.
İlk adım…
Sorunu TBMM gündemine taşıyan MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman’dan geldi.
Konuyla ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cevaplaması isteğiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na soru önergesi veren Büyükataman önergesinde, “Kestel’de 800 yıllık Osmanlı köyü olan Çataltepe’de Besob ve Toki işbirliğiyle yapılması planlanan, gündeme geldiğinden bu yana da Bursa kamuoyunu meşgul eden” sanayi sitesi için gerekli arazilerin “bir oldu-bittiye getirilerek değerinin çok altında kamulaştırılmak istendiğini” vurguluyor.
Vatandaşın tepkili olduğuna işaret eden Büyükataman, geçen haftaya kadar arazileri kamulaştırılan köylülere herhangi bir bilgi verilmediğini, sonra da metrekare başına 7-12 TL arasında değerler biçildiğinin ortaya çıktığını belirtiyor.
Bu noktada…
Köylülere arazileri için 20 ila 40 lira arasında kamulaştırma bedeli sözü verildiğini anımsattıktan sonra da üç soru yöneltiyor:
Bir…
“Köylümüzün toprağı yok bahasına elinden alınmak istenmektedir. Burada bir rant sağlama söz konusu mudur? Tarafınızdan bu konu incelenmiş midir?”
İki…
“Sadece bir paket sigara parası olan 7-12 TL’den kamulaştırılmak istenen bu topraklar kamulaştırıldıktan sonra değeri bir anda artarsa bu burada bir rant olduğu anlamına gelmeyecek midir? Bu konuda bir tedbir alınmış mıdır?”
Üç…
“6. sınıf tarım arazi diyerek kamulaştırılmak istenen bu üç bin dönüm arazi kamulaştırıldıktan sonra sanayi imarlı arsa haline dönüştüğünde oluşacak olan kıymet farkı arazi sahiplerine ödenecek midir?”
Bu arada…
Esnaf sitesi için kamulaştırma bedellerinin çok düşük olması nedeniyle tepki gösteren Çataltepe Köyü’ndeki arazi sahiplerine bir destek de Cumhuriyet Halk Partisi veriyor.
Nitekim…
CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan yarın, yani 5 Haziran 2010 Cumartesi günü saat 11.00’de, kamulaştırılan arazilerin sahipleri ve CHP Kestel İlçe Başkanı ile birlikte basın toplantısı yaparak konuyu Bursa gündemine getirecek.