Dünyaya Bursa’dan seslenecek… Başbakan Erdoğan’ın gelişi kesinleşti ama program henüz net değil

Bursa’ya son geliş tarihi belli: 11 Mayıs 2009… Adalet ve Kalkınma Partisi İl Kongresi için son gelişinin üzerinden 1 yılı aşkın süre geçti. Arada iki kez geleceği haberi duyuldu ve programlar yapıldı.
Ama…
“Bursa’ya en sık gelen Başbakan” olarak kayıtlara geçen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, birkaç ayda bir gelirken bir yılı aşkın süredir gelmemesi nedeniyle çeşitli spekülasyonlar yapılmış, hatta bu durumu AK Parti İl Başkanı Nagip Vardar ile ilişkilendirenler bile olmuştu.
Geçen hafta…
Merinos’un açılışı için geleceği açıklandığında “Acaba bu kez gelir mi?” beklentisinin oluşması bu yüzden.
Derken…
İsrail’le yaşanan Gazze’ye yardım krizi patlayınca, herkesin gözü ve kulağı bir anda Ankara’ya çevrilmişti: Başbakan Erdoğan, açıklandığı gibi 6 Haziran Pazar günü Bursa’ya gelecek mi, yoksa uluslararası gelişmeler nedeniyle gelişi bir kez daha ertelenecek mi?
Gördüğümüz kadarıyla…
Son üç gündür AK Parti yöneticileri günün neredeyse her saati Ankara’dan haber bekliyorlar, Başbakanlık Özel Kalem Müdürlüğü’nden bilgi edinmeye çalışıyorlardı.
Bekledikleri haberi bugün aldılar: Evet, Erdoğan planlandığı gibi pazar günü Bursa’ya geliyor.
Hatta…
Bugün Ankara’dan, Başbakanlık Koruma Müdürlüğü’nün ekipleri Bursa’ya geldiler ve Erdoğan’ın gideceği yerlerde güvenlik incelemeleri yaptılar.
Korumaların öğleden sonra yaptıkları incelemeler de, Başbakan’ın gelişinin kesinleştiği anlamına geliyor.
Ancak…
Programın henüz son şeklini almadığı ve kesinleşmediği de gelen haberler arasında.
Kesin olan şu:
Başbakan Erdoğan pazar günü saat 12.00’de Merinos’un bahçesinde olacak. Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ni açarken, İsrail’le yaşananlara ilişkin dünyaya mesajını da burada Bursalılar’a yapacağı konuşmadan verecek.
Yani…
Uluslararası gelişmeler, Erdoğan’ın pazar günü Merinos’ta halka yapacağı konuşmanın önemini arttırdı.
Yine…
Merinos’taki konuşma platformuna kurulacak videokonferans sistemiyle 25 okulun açılışı da kesinleşen programlar arasında. Pazar günü Başbakan bu 25 okul adına Öztimurlar İlköğretim Okulu’nun açılışını Merinos’un bahçesinden videokonferans yoluyla yapacak.
Yanı sıra…
Uludağ Üniversitesi’ndeki programlar da kesinleşti. Bu programlarda, Durmaz ailesinin yaptırdığı fakülte binası ile Sahra Hastanesi’nin açılışı var.
Sonrasındaki programlar ise henüz netleşmedi. Netleşmeyen programlar arasında, sanayici Faik Çelik’in Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde yapacağı fabrikanın temel atmasıyla biten fabrikanın açılışı var.
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan Mesleki Teknik Eğitim Okulu açılışı da belirsizliğini koruyan programlar arasında.
Ayrıca…
Toki’nin Akçağlayan konutlarıyla Hamitler ikinci etap projesinin anahtar teslim törenleri de henüz kesinleşmedi.
Buna karşın…
Başbakan’ın programında son durak olarak Gemlik’te Borusan Holding’e ait fabrikanın açılışı var. Ama onun da henüz saati kesinleşmiş değil.
Programlar…
Yarın, yani 4 Haziran 2010 Cuma günü Bursa’ya gelecek olan Devlet Bakanı Faruk Çelik’in Bursa ve Ankara’da yapacağı görüşmelerden sonra son şeklini alacak.