Dikkat… 12 Eylül’deki referandum için seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin geçen ay kabul ettiği Anayasa değişikliği paketinin yürürlüğe girebilmesi için referandumda da halk tarafından kabul edilmesi gerekiyor.
O takvimi…
Yüksek Seçim Kurulu 12 Eylül 2010 olarak belirledi.
Fakat…
Cumhuriyet Halk Partisi, anamuhalefet partisi olarak yetkisini kullandı ve meclis’te kabul edilen anayasa değişikliği paketini Anayasa Mahkemesi’ne götürdü.
Burada da…
Anayasa Mahkemesi davayı kabul etti ve yapılan açıklamaya göre şekil olarak incelemeye başladı.
Gerçi…
Kimi çevrelerde, özellikle iktidar partisi ve taraftarlarında incelemenin şekilde kalmayıp hafiften usûle de girileceği yolunda kaygılar başgösterdi ama inceleme henüz sonuçlanmadığı için şu anda söylenebilecek bir şey yok.
Eğer…
Yüce mahkeme CHP’nin başvurusu üzerine yaptığı incelemede Meclis’te kabul edilen anayasa değişikliği paketini iptal ederse referandum ortadan kalkacak.
Buna karşın…
YSK da bir yandan belirlediği takvim doğrultusunda kendi sürecini devam ettiriyor.
Örneğin…
Anayasa Mahkemesi’nden aksi yönde bir karar çıkmaması halinde 12 Eylül’de yapılacak referandumda oy kullanacak seçmenlerin listeleri hazırlandı ve 9 Haziran sabahı saat 08.00’den itibaren mahalle ve köy muhtarlıklarında askıya çıkarıldı.
Seçmen listeleri…
22 Haziran 2010 Salı akşamı saat 17.00’ye kadar muhtarlıklarda askıda kalacak.
O nedenle…
Seçmenlerin, referandum nedeniyle oy kullanmaya gittiklerinde herhangi bir sürprizle karşılaşmamaları için listeleri kontrol etmeleri gerekiyor.
İnceleme sonunda…
Kimlik ya da adres bilgilerinde yanlışlık olduğunu fark edenlerin, gerekli düzeltmelerin yapılabilmesi için İlçe Nüfus Müdürlükleri’ne, listelerde adı bulunmayanların da İlçe Seçim Kurulları’na başvurmaları gerekiyor.