Bursalı sanatçı Mürşit Kavurmacı’nın “3 Aylara Merhaba” konserini TRT belgesel yapmak için izledi

Bursa son dönemde Tasavvuf Musikisi alanında kendini Türkiye’ye tanıtmayı başaran önemli sanatçılar yetiştirdi. Mürşit Kavurmacı da bu alanda Bursa’nın yetiştirdiği önemli isimlerden biri.
Fakat…
Son yıllarda Anadolu’daki çeşitli kentlerden ve festivallerden davetler alan, gittiği illerdeki konserleri büyük ilgi gören Mürşit Kavurmacı, kendi memleketi Bursa’da hakettiği değeri göremiyor.
Bu noktada…
Katıldığı festivallerin yıldızı olan Kavurmacı’nın kendi ilindeki festivallerde bir türlü hatırlanmaması ve sahne alamaması gerçekten şaşırtıcı.
Dahası…
Bursa’da, özellikle de merkezdeki belediyeler çeşitli etkinlikleri için Bursa dışından sanatçı getirmelerine karşın, kendi bölgelerindeki değeri hatırlamamaları bir yana, Mürşit Kavurmacı’nın verdiği projelere de ilgi göstermiyorlar.
Bazen…
Yıldırım Gürses’i Anma etkinliği gibi projesini alsalar bile, kendisine projede yer vermiyorlar.
Bu da işin bir başka şaşırtıcı ve üzücü yanı.
Buna karşın…
Bursa’daki belediyeler hatırlamasa ve ilgi göstermese bile, Bursalı sanatçı Mürşit Kavurmacı’nın bu akşam Nilüfer İlçesi Beşevler Mahallesi Muhtarlığı önünde verdiği 3 Aylara Merhaba Konseri’ni, TRT Avaz geniş bir ekiyle izledi.
Tasavvuf müziğinin yanında mehter ve muhteşem bir sema gösterisinin de yer aldığı konseri kaydeden TRT Avaz, önümüzdeki günlerde belgesel niteliğindeki bir programla ekranlara getirecek.
Kim bilir…
Hepimizin gözünün önünde olan, ama Bursa’da hakettiği değeri bir türlü bulamayan Mürşit Kavurmacı belki bu kez TRT Avaz’ın gözümüze sokmasıyla Bursa’da kabul edilen isim olur.
Çünkü…
Bizim kendi değerlerimizi görebilmemiz için, başkalarının yayınlarıyla gözümüze sokmaları gerekiyor.