Bursa Teknik Üniversitesi’ne kavuşuyor… Yasal düzenleme Meclis’e geldi, görüşmeleri başlıyor

Yazımızı hazırlamak üzere bilgisayarımızın başına oturduğumuz sırada, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündeminde, Devlet Bakanı Faruk Çelik’in hazırladığı Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Kanunu vardı ve Genel Kurul’da görüşmeleri sürüyordu.
Sonrasında…
TBMM’nin gündeminde, yine Devlet Bakanı Faruk Çelik’in ısrarlı takibi sonucu hazırlanan bir başka hükümet tasarısı görüşülecek.
Yani…
TBMM’de, Bakan Çelik’in bizzat ilgilendiği iki kanun tasarısı aynı akşam ve peş peşe görüşülecek. Bu tasarılardan ikincisi Bursa’yı çok yakından ilgilendiriyor.
Çünkü…
YÖK Teşkilat Kanunu olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ele alınıp görüşülecek.
Bu yasal düzenlemenin Bursa’yı ilgilendiren tarafı ise, Bursa’ya ikinci üniversite olarak kurulacak olan yeni teknik üniversitenin kanunu olması.
O bakımdan…
Meclis gündemine hükümet teklifi olarak gelen yasal düzenleme Bursa Teknik Üniversitesi’nin kuruluşunu sağlayacak olması bakımından çok önem taşıyor.
Tasarı…
Yalnızca Bursa Teknik Üniversitesi’ni kapsamıyor. Yasal düzenlemeyle birlikte tam 8 yeni üniversite kurulacak.
Listede…
Bursa’nın yanı sıra Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi, Uluslararası Antalya Üniversitesi ile Konya ve Erzurum üniversiteleri de yer alıyor.
Programa göre…
TBMM Genel Kurulu şu anda görüştüğü Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası’nı bu akşam bitirirse, hiç ara vermeden YÖK Teşkilat Kanunu’nu görüşmeye başlayacak ve Bursa da teknik üniversitesine kavuşacak.
Eğer…
TBMM Genel Kurulu bu akşam Diyanet yasasını bitiremezse, Bursa’ya kurulacak teknik üniversitenin de yer aldığı YÖK yasası paketi yarınki genel kurulda görüşülecek.
Ama…
En azından kesin olan bir şey var.
O da şu:
Bursa teknik üniversitesine yasal düzenleme olarak bu hafta kavuşacak.