Bursa’nın değerini bilemediği için yararlanamadığı dev: Buttim

Buttim’e ne zaman gitsek gözümüzün önüne 20 yıl önceki Bursa geliyor. Hani, Cumhuriyet Caddesi’ndeki işhanlarının tekstilciler tarafından kullanıldığı, her gün kamyonlarla Anadolu’ya kumaş sevkiyatının yapıldığı günler canlanıyor gözümüzde.
O yıllar hedef belliydi. Buttim yapıldığında tüm tekstilciler orada toplanacak, kent merkezi ve Cumhuriyet Caddesi trafiği rahatlayacaktı.
Hatta…
Tekstilcileri Cumhuriyet Caddesi’nden çıkarıp Buttime götürmek için zamanın belediyesi özel yaptırımlar uygulamak zorunda bile kaldı.
Burada…
İlginç olan nokta şu:
Bursa’daki iş merkezleri arasında en büyük ve en konforlu olanı Buttim.
İçeride…
Yazın hiç terlemeden, kışın hiç üşümeden hem gezebiliyor, hem işinizi yapabiliyorsunuz. Güvenlik aynı şekilde üst düzeyde.
Ayrıca…
Ofislerin olduğu gökdelen yıllar sonra bugün bile 28 kat ve 96 metre yüksekliğiyle Bursa’nın en yüksek binası olma özelliğini koruyor.
Kısacası…
Yalova Yolu üzerinde 212 bin 241 metrekarelik alanda toplam 1.575 mağaza ve ofisten oluşan, plazasındaki 99 ofisiyle Bursa’nın en modern iş merkezi olmanın ötesinde Türkiye’nin en büyük iş merkezi olma özelliğine de sahip, dahası Avrupa’nın ilk 6 sırasında yer alan bir tesis Buttim.
Bunların yanında…
Çok sayıda önemli toplantı, kongre ve konferansa evsahipliği yapan 500 kişi kapasiteli mükemmel bir Kültür Merkezi’ne sahip.
Şimdilerde…
Fuar alanı yanında bir de otel yapılıyor ki, uluslararası zinciri Bursa’ya getirecek.
Gelin görün ki…
Bursalılar nedense sahip oldukları bu dev tesisin değerini bilemiyorlar. Bilemedikleri için gerektiği kadar yararlanamıyorlar.
Bu sabah…
Buttim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Biçen’i dinlerken bir yandan 20 yıl önceki Bursa gelip geçti gözümüzün önünden, diğer yandan Buttim’den bu kentin yeterince yararlanamamasına üzüldük.
Yanı başımızda uyuyan bir dev var.
Gerçi…
Biçen meslektaşlarımızın sorusu üzerine doluluk oranının yüzde 80 olduğunu söyledi ama boş dükkan ve ofislerin sayısının yüksek olması da dikkat çekici.
Oysa…
Öyle bir yerde hiç boş dükkan ve ofis kalmamalı. O devden bu kentin daha fazla yararlanması gerekiyor.