24 yıldır hiç aksamadan süren program: Bursalı mimarlar, en eski kardeş şehir Darmstadt’a gitti

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 20 kardeş şehri var. Bunlardan ikisi yurt içinden: Denizli ve Van. Ama tüm kardeş şehir belediyeleri arasında en eskisi Almanya’dan: Darmstadt.
Üstelik…
1972 yılında başlayan ve mükemmel bir dostluğa dönüşen kardeşlik ilişkisi var Bursa ve Darmstadt belediyelerinin.
Bu süreçte…
Darmstadt’ın Bursa’ya çok önemli yardım ve katkılarının olduğunu da gördük.
Örneğin…
Bursa’ya ilk modern çöp aracını Darmstadt armağan etti. Yine, Darmstadt’ın armağanı olan itfaiye araçlarıyla bu alandaki modernizasyon başladı.
Kısacası…
Temelleri çok sağlam atılan, gerçek bir dostluğa dayalı ilişki 38 yıldır sürüyor.
Bu dostluğun içinde, bir başka özel dostluk yapısı var ki, o da 24 yıldır hiç kesintisiz olarak Bursa ve Darmstadt arasında devam ediyor:
İşte…
O özel dostluğu Bursalı ve Darmstadlı mimarlar oluşturuyorlar.
Tam 24 yıldır iki kentin mimarları her yıl karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret ederken iki kardeş şehir arasında düzenli ilişkiyi en iyi sürdüren grup olarak dikkati çekiyorlar.
Ziyaretlerin bir de kurallaşmış özelliği var: Ziyaretçiler yalnızca kendi yol masraflarını karşılıyorlar. Karşılıklı olarak da birbirlerinin evlerinde konuk ediliyorlar.
Bu da…
İki kentin mimarları arasındaki dostluğu geliştirdiği gibi, dünürlük ilişkilerinin kurulmasına bile yol açmış.
İki kardeş şehrin mimarları, 24 yıldır kesintisiz tekrarlandığı için artık gelenekselleşen bu ziyaretlerde kültürel ve sosyal ilişkilerin yanı sıra mesleki görgülerini arttırmaya yönelik incelemelerde bulunuyorlar.
Bu yıl…
Bursalı mimarlar Orhan Efe başkanlığında Darmstadt’a gittiler. 2 Haziran Çarşamba günü başlayıp 6 Haziran Pazar günü Bursa’ya dönülen geziye Bursa’dan 19 mimar katıldı.
Kafilede…
Mimarlar Odası Başkanı Nizamettin Kaya ile İkinci Başkan Bahadır Dedeleroğlu da yer aldı.
Darmstadt Belediye Başkanı Walter Hoffmann’a Bursa Büyükşenhir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin iyi niyet ve dostluk mektubunu götüren Bursalı mimarlar, Alman Mimarlar Odası’nı da ziyaret edip, Bursa ve yürüyen projelerle ilgili sunum yaptılar.
Ayrıca…
Darmstadt’taki mimarlık fakültesinin yanı sıra, kentteki yeni binaları, başlamış inşaatları ve yapılan planlamaları da yerinde görerek incelediler.
Darmstadt’ın yetiştirdiği ünlü Alman mimarlar Neufert ve Hundert Wasser’in yapılarıyla Jürgen Sthill’in örneklerini gezdiler.
Bu arada…
İki ay kadar önce Bursa’ya gelen ve bir akşam Orhan Efe’nin de ağırladığı eski Darmstadt belediye başkanlarından Günter Metzger’e de nezaket ziyaretinde bulundular.