TBMM’de Bursaspor günü… Tutan atkıyla çıktığı kürsüde şampiyonluğu anlattı, renkli görüntüler oluştu

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bugünkü oturumu, Adalet ve Kalkınma Partisi Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan’ın gündem dışı söz alarak yaptığı çok özel bir konuşmaya ve bu konuşma sonrası çok özel görüntülere sahne oldu.
Konu…
Bursaspor’un şampiyonluğu ve Turkcell Süper Ligi’nde şampiyonluğa ulaşan beşinci takım olmasıydı.
Üstelik…
TBMM kürsüsüne boynunda yeşil-beyaz renklerdeki Bursaspor atkısıyla çıkan Tutan’ın yaptığı konuşma kadar, konuşma sonrası TBMM Genel Kurulu’nda yaşananlar da çok renkli ve çok özeldi.
Ama…
Önce bugünkü Meclis oturumunu özelleştiren AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan’ın konuşmasını TBMM Tutanakları’ndan aynen yayınlamakta yarar var.
İşte…
Tutan’ın yaptığı ve çok ilgi gören konuşmanın tutanaklardan tam metni:
“Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyor ve konuşmamın başında, 17 Mayıs’ta, grizu faciasında Zonguldak’ta hayatını kaybeden 30 vatandaşımıza Allah’tan rahmet ve tüm Zonguldaklılara başsağlığı diliyorum.
Değerli milletvekilleri, eski adıyla Türkiye Birinci Futbol Ligi, yeni adıyla Turkcell Süper Lig’inde, şimdiye kadar Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor futbol takımları şampiyon olmuşlardı.
Yıllardır taraflı, tarafsız tüm sporseverler ‘Bu kısır döngü kırılabilir mi? Şampiyonluk İstanbul’dan çıkıp tekrar bir Anadolu takımına kısmet olur mu?’ diye heyecanla beklediler.
Geçen yıl, Sivas, şampiyonluğa çok yaklaştı ama son iki haftada aldığı sonuçlarla maalesef ikinci oldu.
Bu yıl ise lig tarihinde bir devrim yaşandı ve yukarıda saydığım güzide kulüplerimiz dışında bir Anadolu kulübü, Bursaspor’umuz Turkcell Süper Lig’ini şampiyon olarak tamamlama başarısını gösterdi.
Bu olağanüstü başarıyı biz Bursalılar ve Bursasporlular coşkuyla kutluyoruz ama inanıyorum ki Fenerbahçeliler, Galatasaraylılar, Beşiktaşlılar, Trabzonsporlular ve diğer güzide kulüplerimizin taraftarları da, hatta futbolla ilgisi olmayan vatandaşlarımız da Bursaspor’un Turkcell Süper Lig şampiyonluğuna çok sevindiler.
Değerli milletvekilleri, özellikle Fenerbahçeli dostlarımıza seslenmek istiyorum:
Eğer son dakikadaki o talihsiz anons kazası olmasaydı belki bu kadar üzülmeyecektiniz. İşte, futbolun bu kadar sevilmesinin nedeni bu. Sevinciniz bir anda hüzne, hüzün bir anda sevince dönüşebiliyor ama eminim, aradan geçen yaklaşık bu bir hafta süre Fenerbahçelilerin de hüznünü dindirmiştir.
Bunu, fanatik Fenerli dostlarımın bizzat bana söyledikleri ‘İçten tebrik ediyoruz Bursaspor’u’ sözlerinden biliyorum.
Futbol, hiç kuşkusuz kitleleri peşinden sürükleyen en büyük spor organizasyonu, birilerinin deyimiyle ‘kitlelerin afyonu’, ama o kadar güzel ki bu duygu, şampiyonluğun, hatta şampiyon olma hayalinin koskoca bir kenti nasıl etkilediğini, nasıl heyecanlandırdığını biz Bursa’da yaşadık.

Aylardır Bursa’da her yer yeşil beyazdı, tüm kent dinamikleri şampiyonluğa inanmıştı. Son maçımızdaki bir pankart her şeyi özetliyordu aslında, şöyle yazıyordu:
’Öyle mutluyduk ki bu sene, şampiyonluğun canı cehenneme.’
Bursa, kent olarak bu şampiyonluğu çok istedi. Düşünün, İstanbul’daki Olimpiyat Stadı’na, deplasmana 25 bin kişiyle gittik. Tribünlerden küfür olmadan, kimseyle uğraşmadan, yalnızca kendi takımının şampiyonluk yürüyüşüne eşlik etti Bursasporlular.
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye’nin en büyük 4’üncü ili, otomotivin ve tekstilin merkezi, en çok ihracat yapan 2’nci il gibi özelliklerin yanında, artık Bursa Turkcell Süper Lig Şampiyonu oldu.
Para, güç her şey değildir. İnançla, dayanışmayla, arkadaşlıkla, inatla, arzuyla ve çok çalışarak neler yapılabileceğini gösterdi Bursaspor tüm Türkiye’ye.
Bu Kül Kedisi Masalı’nı gerçeğe dönüştüren, sezon başında birçok Bursalının rüyasında bile görmeye razı olduğu şampiyonluğu bize armağan eden, taraftarımızın deyimiyle ‘Adam gibi adam, Ertuğrul Sağlam’ başta olmak üzere, teknik kadroya teşekkür ediyorum. Yönetim Kuruluna çok teşekkür ediyorum.
Futbolcu kardeşlerim Dimitar Ivankov’a, Ömer Erdoğan’a, Bekir Ozan’a, İbrahim Öztürk’e, Ivan Ergic’e, Hüseyin Çimşir’e, Mustafa Keçeli’ye, Pablo Batalla’ya, Ozan İpek’e, Sercan Yıldırım’a, Volkan Şen’e, Ali Tandoğan’a, Turgay Bahadır’a, Veli Acar’a, Tuna Üzümcü’ye, Tomas Zapotocny’e, İsmail Odabaşı’na ve ismini sayamadığım tüm futbolcu kardeşlerime şükranlarımı sunuyor, alınlarından öpüyorum.

İyi günde, kötü günde, yağmurda, çamurda, Bursa’da ya da deplasmanda bıkmadan ve usanmadan takımımızı centilmence destekleyerek tüm Türkiye’nin övgüsünü hak eden 12’nci adamımızı, taraftarımızı da yürekten kutluyorum.
Bursaspor, tarihinde ilk kez Süper Lig Şampiyonu olurken birçok tabuyu da yıktı: ‘İstanbul dışından bir Anadolu takımını şampiyon yapmazlar’ efsanesi yerle bir oldu, ‘Şampiyonluk pahalı transfer olmadan gelmez’ imajı bitti.
Ertuğrul Sağlam ve Bursaspor, mütevazı ama sistemi iyi işleyen bir futbol takımının neler yapabileceğini gösterdi ve en önemlisi, Bursaspor Anadolu’yu uyandırdı.
Artık, ligler başlarken İstanbul basınında ‘Bu sene Fener mi, Cimbom mu, yoksa Kartal mı şampiyon olacak?’ geyikleri bitti.
Liglerin on sekiz takımla oynandığı hatırlanacak artık ve Türkiye futbol kamuoyu, basını, yönetimleri, taraftarlarıyla kendini yenileyecek ve bundan sonra futbolda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.
Değerli arkadaşlar, konuşmamın sonunda, bu sene Turkcell Süper Lig’e yükselen Karabükspor’u, Bucaspor’u ve en son Konyaspor’u tebrik ediyorum ve bu yıl bütün takımlarımıza başarılar diliyorum. Bana bu fırsatı veren Sayın Başkana da teşekkür ediyor, hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum. (Alkışlar)

••••••••••
Konuşmanın sonunda, salonda milletvekillerinden Bursaspor’u kutlamaya yönelik laflar atıldı.
Bu sırada…
Milliyetçi Hareket Partisi Bursa Milletvekili Necati Özensoy da arkadaşı AK Parti Bursa Milletvekili Mehmet Emin Tutan’ı uyardı:
”Sayın Başkan da Bursalı.”
Milletvekili sıralarından Özensoy’un uyardığı “Sayın Başkan” bugünkü Meclis oturumunu yöneten TBMM Başkanvekili Meral Akşener’di.
Akşener partilisinden gelen uyarıyı duyunca, “Ben, Bursa Öğretmen Okulu mezunuyum, evet. Biz de Başkanlık Divanı olarak Bursaspor’u tebrik ederiz, başarılarının devamını dileriz.” dedi.
Bunun üzerine…
Tutan boynundaki Bursaspor atkısını çıkarıp Meral Akşener’e verdi. O da atkıyı Meclis genel kuruluna, yani salona gösterdi ve başkanlık kürsüsünün üstüne yaydı.
Bu arada…
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Kemal Anadol söze girdi ve Mehmet Emin Tutan’a doğru, “Bana yok mu?” diye seslendi.
Tutan da kürsüden inerek doğruca Anadol’un yanına gitti ve yakasındaki Bursaspor rozetini çıkarıp “Abi bu da sana” diyerek taktı.
O sırada…
Milletvekili sıralarından “Biz de isteriz” diye takılmalar oldu. Tutan da bu ilgi üzerine genel kurul salonundan çıkıp Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi aradı ve milletvekillerinin isteğini iletti.
Şimdi…
Altepe tüm milletvekillerine gönderilmek üzere birer Bursaspor atkısı, yeşil-beyaz renklerde birer kravat ve yine Bursaspor renklerinde birer fular hazırlatıyor.
Bu arada…
MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy da söz alıp kürsüde şunları söyledi:
“Bursaspor’da yöneticilik yapmış bir Bursasporlu olarak da mutlu olduğumu ifade ediyor, Sayın Başkan İbrahim Yazıcı’ya, Yönetim Kuruluna, Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam’a, futbolculara, on ikinci adam olan cefakâr taraftara, masörüne, malzemecisine, bütün çalışanlarına, bütünleşen Bursa halkına, destekleyen Türk milletinin bütün mensuplarına teşekkür ediyor ve tebrik ediyorum.
Günümüzde her şeyin maddeyle ölçüldüğü dünyada, Bursaspor mütevazı bütçeyle yakaladığı başarıyla tüm Türkiye’ye ve dünyaya önemli bir mesaj da vermiştir. Ben Bursaspor’a Şampiyonlar Ligi’nde de başarılar diliyor, teşekkür ediyorum.”

Yaşanan bu renkli ve esprili anlardan sonra TBMM Kürsüsü’ne değişik konularda konuşmak üzere çıkan Sinop Milletvekili Engin Altay, Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Konya Milletvekili Özkan Öksüz, Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün ve yıllar önce Bursa Emniyet Müdürlüğü bünyesinde Narkotik Şube Şefi, Gemlik Emniyet Amiri, Siyasi Şube Müdürü ve Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Gaziantep Milletvekili Hasan Özdemir sözlerine Bursaspor’u kutlayarak başladılar.
Böylece…
Tutan’n konuşmasıyla TBMM’de bir ilk yaşanmış oldu.