Siyasetin kazancı Süheyl Batum… DP’ye genel başkan olması beklenirken CHP’de Parti Meclisi sürprizi yaptı

Galatasaray Üniversitesi’nin yıldızı giderek parlayan anayasa profesörü iken ayrılıp Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü sorumluluğunu üstlendiği günlerde tanıştık Prof. Dr. Süheyl Batum ile.
Onu tanımlayabilmek ve tanıtabilmek hiç de kolay değil.
Çünkü…
Özellikleri çok fazla biri.
Bir kere…
Her şeyden önce gerçek bir beyefendi kişiliği var. Son derece mütevazı bir kişiliğe sahip. İnanılmaz bir bilgi birikimine sahip.
Üstelik…
Yalnızca anayasa hukuku alanında değil, spora da çok meraklı ve oturup konuştuğunuz zaman canlı spor arşivi gibi olduğunu fark ediyorsunuz.
Öyle ki…
Yıllar önce oynanmış maçların sonuçlarını, takımların yıllar önceki kadrolarını takır takır sayabiliyor. İyi bir Galatasaraylı olarak kendi takımının tüm geçmişini iyi bildiği gibi, Bursaspor’un lige ilk çıktığı yıllardaki kadrosunu takır takır saydığında ağzımız da, gözlerimiz de açık kalmıştı.
Rektör olarak görev yaptığı dönemdeki en büyük özelliklerinden biri, sürekli öğrencilerin arasında dolaşması, onlarla bahçe ve koridorlardaki banklarda oturup sohbet etmesiydi.
Son dönemde…
İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin hükümet etme anlayışına ve uyguladığı politikalara karşı âdeta bayraktara dönüştü. Katıldığı televizyon programlarında etkileyici konuşmalarıyla herkesin ilgiyle izlediği bir değer haline geldi.
Siyasete de ilgisiz değildi….
Bir kere, Demokrat Parti kökenli bir aileden geliyor. O nedenle, bugüne kadar adı sık sık Doğru Yol Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte anıldı.
Üstelik…
Mehmet Ağar’ın ikinci kez seçildiği Doğru Yol Partisi kurultayı öncesinde genel başkanlığı kabul etmesi için çok yoğun öneri aldı. Kabul etseydi belki Ağar olmayacak, siyasetin sonraki çizgisi değişecekti. Ama o üniversite kalmayı tercih etti.
Aynı şekilde…
Süleyman Soylu’nun DP’ye genel başkan olduğu süreçte de genel başkan olması için ısrarla öneri götürüldü.
Son olarak…
Hüsamettin Cindoruk’un yerine önümüzdeki ilk kurultayda DP Genel Başkanı olacağı beklentisi vardı.
Hatta…
Biz de bu sayfalardan iki kez bu gelişmeleri gündeme getirdik. İlkinde 7 Mart 2010 günü “Kongre tarihini kesinleştiren Demokrat Parti’de Cindoruk yerini Süheyl Batum’a mı bırakıyor?” başlığıyla gelişmeyi aktardık.
Gördük ki…
Süheyl Hoca’nın adı DP’de yoğun bir heyecana yol açtı.
Ardından…
11 Nisan 2010 günü bu kez Süheyl Hoca ile birlikte DSP’de Ecevit’in A Kadrosu olarak bilinen ekipten Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen başta olmak üzere Tayfun İçli, Tayyibe Gülek, İstemihan Talay gibi isimlerin de DP’ye katılmak üzere oldukları haberine bu sayfalarda yer verdik.
Ne var ki…
12 Haziran’da olağanüstü kurultay kararı alan DP’de beklentilerin önünü tıkayan bir gelişme oldu ve Cindoruk yeniden aday olduğunu, kurultay kararının alındığı Genel İdare Kurulu toplantısında açıkladı.
Bu nedenle de…
DP’ye beklenen katılım gerçekleşmedi.
Derken…
Bir anda Deniz Baykal olayı patlayınca hem CHP kurultayının gidişatı, hem de Türkiye’deki siyaset ortamının genel yapısı birden değişiverdi.
Sonuçta da…
Süheyl Batum adı bu sabah açıklanan CHP Parti Meclisi’nde karşımıza çıktı.
Salonda oy verme işlemi sürerken Süheyl Hoca’yı aradık. Sesi heyecanlıydı. “Hocam biz sizin Demokrat Parti’ye genel başkan olmanızı bekliyorduk, sürpriz yaptınız” diye takıldık.
O da…
Beklenmedik gelişmelerle ortaya çıkan yeni durumda mutluluğunu ve heyecanını şu sözlerle dile getirdi:
“Şu anda iktidar partisini yıkabilecek en önemli güç Cumhuriyet Halk Partisi. Bizim amacımız da ülkeyi bu iktidardan kurtarmak. Onu burada hep birlikte ve el ele gerçekleştireceğiz.”
Ayrıca…
Bursa’daki tüm tanıdık ve dostlarına da “en kısa sürede birlikte olabilmek” dileğiyle selam gönderdi.
Gerçekten de…
Sürprizle büyüyen gelişmeler, sürpriz sonuçları da beraberinde getiriyor. Prof. Dr. Süheyl Batum’un bugünden itibaren CHP Parti Meclisi Üyesi olması da bunu gösteriyor.
İzlenimimiz o ki…
CHP’nin yeni lideri Kılıçdaroğlu, önümüzdeki süreç için Süheyl Hoca’dan daha fazla yararlanır.
Yani…
İşin ucu Genel Başkan Yardımcılığına kadar gider mi bilemiyoruz ama Süheyl Hoca’nın bundan sonraki adımında MYK üyesi olabileceğine dair güçlü beklentiler olduğunu da vurgulamak gerekiyor.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]