Sessiz ama etkili siyaset… MHP Osmangazi’de çok özel bir kadroyla çok farklı bir siyaset uygulaması yapıyor

Adem Dönmez’i yıllardır tanırız… Bugüne kadar siyasette hiç öne çıkmadı. Parti içinde, ekip siyaseti anlayışına bağlı kaldı. Özellikle de Milliyetçi Hareket Partisi tabanında koordinatör gibi çalıştı.
Aralık 2008’de MHP Osmangazi İlçe Başkanı olarak atandığında şaşırmıştık. Haziran 2009’daki kongrede yönetimini daha da geliştirdi.
Yani. Dönmez şaşırtmaya devam etti.
İlçe Başkanı olarak, Osmangazi’de önceyi çok farklı bir şekilde yapılandırdı, üretken bir kadroyla yepyeni bir siyaset anlayışına yöneldi.
Böylece…
Sessiz ama etkili siyaset anlayışıyla yerel siyasette, muhalefetin öncülüğünü üstlendi.
Dün akşam…
İlçe Başkanı Adem Dönmez’in davetlisi olarak MHP Osmangazi İlçe Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelip uzun uzun sohbet ettik.
Sohbette…
Beytiye Ersavaş başkanlığındaki MHP Osmangazi İlçe kadın Kolları yönetiminden de kadınlar vardı.
Açıkça söylemek gerekirse…
Karşımızda, toplumun her kesimini kucaklayan çok özel bir siyaset kadrosu bulduk. Araştıran, düşünen, üreten, sorumluluk duydukları Osmangazi için çalışan ve Osmangazi’de yaşayanların haklarını savunmaya kesin kararlı olan bir kadroyla tanıştık.
Gördük ki…
Belediye Meclisi’nde kent sorunlarına yönelik önergelerinin yanında, Osmangazi’yi mahalle mahalle mercek altına almışlar.
Bunu da…
Kulaktan dolma bilgilerle değil, bilimsel donelerle destekleyerek siyasete uyarlıyorlar.
Bir yandan da…
Kendilerini daha da geliştirmek için eğitim çalışmalarına büyük bir ciddiyetle önem veriyorlar.
Nitekim…
7-9 Şubat tarihlerinde MHP Genel Merkezi konferans salonunda gerçekleşen Parti Okulu eğitim seminerine Osmangazi İlçe Teşkilatı olarak yönetim kurulundan 13 kişi ile Bursa’dan en geniş katılımı sağladılar.
O seminer…
Milliyetçi Hareket Partisi Parti İçi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Edip Semih Yalçın‘ın açılış konuşması ile başladı.
Sonra da…
Gazi Üniversitesi Anayasa Hukuk Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Tunç’tan siyaset bilimi ve siyasi partiler dersi alındı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal seçim kampanyası dersi verdi. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Sezginer hukuk devleti, sosyal devlet ve devletin milliyetçiliği derslerini anlattı.
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hanife Güz propaganda ve etkili iletişim dersi verdi. Prof. Dr. Abdurrahman Küçük milliyetçilik ve Türk milliyetçiliği, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erdem İslam ve Türk milliyetçiliği derslerini verdiler.
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyolog Prof. Dr. Azmi Yetim stratejik yönetim ve parti yönetiminin Temel ilkelerini anlattı. Kırıkkale Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Enver Bozkurt ise dış politika anlayışı ve güncel gelişmelerle ilgili bilgilendirdi.
Ayrıca…
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Karakaya ekonomizin yanı sıra MHP’nin Ekonomik Politikaları hakkında bilgi verdi.
MHP Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Osman Çakır Türk siyasi hayatımızda MHP‘nin yeri ve önemini anlattı.
Yine…
MHP Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman parti politikaları dersi verdi. MHP Antalya Milletvekili Doç. Dr. Mehmet Ünal da parti grubunun meclis çalışmaları hakkında bilgilendirme yaptı.
3 günlük yoğun program  sonrası katılımcılara MHP Genel Başkanı. Devlet Bahçeli tarafından sertifikaları verildi.
Yanı sıra…
Osmangazi İlçe Kadın Kolları’ndan 10 kadın yönetici de 6-7 Nisan tarihlerinde yine Ankara’da parti içi eğitim seminerine alındılar.
Bunlar…
Kent ve toplumun sorunlarına yönelik siyaset yaparken, MHP kadrolarının aldıkları bilimsel eğitimin boyutlarını gösteriyor ki böyle bir programa bugüne kadar hiçbir partide rastlamadık.
Nitekim…
Sohbet süresince MHP Osmangazi İlçe Yönetim Kurulu ve Kadın Kolları’nın bizimle paylaştığı genel ve yerel siyasete yönelik değerlendirmelere de, sorulara da yansıyordu. Biz de siyasette gördüklerimizi, bildiklerimizi ve öngörülerimizi anlatıp paylaştık.
MHP Osmangazi İlçe Başkanı Adem Dönmez’in kendini öne çıkarmadan ve adeta bir orkestra şefi gibi yönettiği kadroların arasında çok güzel, çok keyifli saatler geçirdik.
Gecenin sonunda Dönmez’in, bu sütunlarda MHP Osmangazi ve yayın organı Gönül Köprüsü’ne yer vermemiz nedeniyle hazırlattığı plaket ise bizi onurlandırdı. Armağan ettiği kalem takımını ise hep kullanacağız.