Osmangazi’de garip operasyon… Akpınar Kültür Merkezi’nin sinema sorumlusu Veteriner Şube’ye atandı

Belediyelerde zaman zaman garip atamalar ya da görevden alınan kişilere yönelik ilgisiz yerlerde görevlendirmeler geçmişten bugüne hep yaşandı.
Kuşkusuz…
Siyasi iradenin hüküm sürdüğü belediyelerde garip atamalar gelecekte de sürüp gidecek.
Ama…
Bazen halkı ve belediye organizasyonlarını ilgilendiren öyle garip operasyonlara imza atılıyor ki, geçmişte yaşanan ve çok bilinen örneklere rağmen insanın ağzından “pes doğrusu” ifadesi dökülüveriyor.
Örneğin…
Böyle bir garip operasyon şu sıralarda Osmangazi Belediyesi’nde yaşanıyor.
Hem de…
Osmangazi Belediyesi’nin halka yönelik en önemli kültürel faaliyetlerinin yapıldığı Akpınar Kültür Merkezi’nde, üstelik belediyenin en büyük övünç kaynağı olan halka vizyon filmlerini ucuz bedele izlettirme başarısı gösteren ekibe karşı bir operasyon söz konusu.
Kulağımıza gelenlere göre…
Daha geçenlerde “vatandaşların sinema bileti yerine 5 liralık patlamış mısır-kola almaya zorlandığı” iddiası Kent gazetesi yazarı meslektaşımız Erhan Cem Öztürk’ün köşesine konu olan Osmangazi Belediyesi Kültür Müdürlüğü, anlaşılmaz gariplikteki operasyonu gerçekleştirmiş.
Buna göre…
Vizyonda gişe rekorları kıran filmlerin ucuza izlenebilmesini sağlayan Akpınar Kültür Merkezi Sinema Sorumlusu Ayhan Demiröz görevinden alınarak Veteriner Müdürlüğü’ne atanmış.
Yanı sıra…
Sinema salonunun makinistleri Mehmet Ertürk ve Erol Sabırlı’nın yeni görev yerleri Planlama Şube Müdürlüğü olurken, Drama Hocası Osman Yiğitoğlu’nun tayini Elmasbahçeler Kültür Müdürlüğü’ne çıkmış.
Akpınar’ın ulaştırma görevlisi Cevdet Göker de bu operasyonla Fen İşleri Müdürlüğü’ne gönderilmiş.
Söz konusu 5 personele de tebligatları yapılmış.
Ancak…
Yine kulağımıza gelen haberlere göre, bu garip operasyonun yankısı sadece Osmangazi Belediyesi’nde kalmamış, İstanbul’a kadar uzanmış.
Çünkü…
Osmangazi Belediyesi ile işbirliği yaparak 1. Sinema Şenliği’ni organize eden ve kısa adı Çasod olan Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği bu operasyona, özellikle de Ayhan Demiröz’ün Sinema Sorumluluğu’ndan alınıp Veteriner Müdürlüğü’ne verilmesine tepki göstermiş.
Hatta…
Demiröz’e yapılanı sindiremeyen Çasod Başkanı Rutkay Aziz tepkisini biraz daha ileri götürüp Osmangazi Belediyesi ile birlikte düzenledikleri Sinema Şenliği’ni bir daha yapmama kararı bile almış.