Kurultaya doğru Demokrat Parti Bursa’da eğilim: Doğru aday gelmezse kasıma kadar Cindoruk’la devam

Aslında… Kasım ayında olağan kurultay toplamayı planlayan Demokrat Parti’nin olağanüstü kurultay yapmasını Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı istedi.
Çünkü…
Anavatan Partisi ile birleşilen 31 Ekim 2009 kurultayında, DP’nin 50 kişi olan Genel İdare Kurulu üye sayısının, Anavatan’dan gelen 50 kişinin eklenmesiyle 100 kişiye çıkarılması sırasında, “Anavatan’dan gelenlerin parti üyesi olmadıkları, parti üyesi olmayanların da seçilemeyecekleri” hukuki gerekçesini Yargıtay uyarı olarak gönderdi.
O nedenle…
Kasım ayındaki olağan kurultay öncesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın uyarısı üzerine teknik düzeltme yapmak için, 11 Mayıs’ta Kızılcahamam’da toplanan Genel İdare Kurulu olağanüstü kurultay kararı aldı.
Ancak…
GİK toplantısı gündemine 13 Haziran’da genel başkan seçimi olmayan bir gündemle olağanüstü kurultay düşüncesini getiren Cindoruk, yönetimden tepki aldı.
Pek çok kişi…
Kurultayda GİK ile birlikte genel başkan seçimi yapılmasını da isteyince, Cindoruk toplantı sırasında “hodri meydan” deyip genel başkan seçimini gündeme aldırırken “Ben de adayım” dedi.
O andan itibaren de DP’de hem kulisler hareketlendi, hem geleceğe yönelik hesaplar arttı.
Ne var ki…
Kızılcahamam toplantısında 12 Haziran olarak alınan kurultay kararı, daha sonra 19 Haziran olarak düzeltildi. Kulisler de çalışmaya başladı.
İşte…
Böyle bir ortamda Demokrat Parti’nin olağanüstü kurultayına 20 gün kala, parti teşkilatları da harekete geçtiler.
Örneğin…
DP Bursa İl Başkanı Abdullah Biçen hafta içinde 48 kurultay delegesini görüş alışverişi ve değerlendirme için toplantıya çağırdı.
Toplantıda…
Ne yapılacağına ilişkin net bir karar alınmadı, ancak Biçen’in önerisi DP Bursa teşkilatının eğilimi olarak toplantıya yansıdı.
Biçen’in önerisi şuydu:
“Yapılacak olağanüstü kurultayda Genel Başkanımız Sayın Hüsamettin Cindoruk aday. Bazı arkadaşların adları da olası adaylar arasında geçiyor. Sayın Cindoruk bu kurultayda aday olmakla birlikte, kasım ayında yapılacak olağan kurultayda aday olmayacağını söylüyor. Eğer kurultayın yapılacağı güne kadar daha doğru bir aday gelmezse, biz de Bursa olarak kasım ayındaki kurultaya kadar Sayın Cindoruk’u destekleyelim.”
Bu öneri…
Toplantıya katılan kurultay delegelerinin ve de dolayısıyla Bursa’nın eğilimi haline geldi.