Kongre DP’ye yaramadı… Ayhan Barışıcı’nın atadığı İl Kadın ve İl Gençlik Kolları da istifa etti

Mahkeme kararıyla yapılacak olmasına karşın Demokrat Parti Genel Merkezi’nin hem beceriksizlikleri, hem insanları bir birine düşüren uygulamaları, hem de perde arkası müdahaleleri ile garip bir yarışa dönüşen il kongresi öncesinde DP’de açıklamalar peş peşe geliyor.
Yıldırım İlçe Başkanı Turgut Topçu’nun öğle saatlerinde yönetim kurulunu toplayıp kongrede taraf olmama ve görevi bırakma kararının ardından peş peşe iki istifa daha geldi.
İlk istifa…
DP İl Kadın Kolları Başkanı Filiz Gökgezer’e aitti. İfadeleri de çok netti:
“Ayhan Barışıcı’nın İl Başkanlığında verilen İl Kadın Kolları Başkanlığı görevini bugüne kadar ekibimle birlikte yapmaya çalıştık. Lüzumu üzerine İl Kadın Kolları görevinden ekibimle birlikte istifayı uygun gördük.”
Sonraki cümle siyasi nezaket sergiliyor:
“Bundan sonra da Demokrat Parti’nin hizmetinde olduğumuzu bildirir, bizlere desteğini esirgemeyen parti büyüklerimize ve basınımıza teşekkür ederiz.”
Oysa…
Daha perşembe günü, yani dün DP İl Kadın Kolları’nın başkanlık divanı üyeleri olarak Emine Saka, Tülay Yorulmaz, Ayşegül Kavuşturan, Aynur Altıkardeş ve Nejla Külahçı ziyaretimize gelmişlerdi.
O ziyarette…
Birbirlerine kenetlenmiş, davalarına inanmış, kişiler için değil yalnızca partileri için çalışmaya azimli bir ekip görmüştük.
Doğrusu istenirse…
Bir yandan dağ köylerinden başlamak üzere sosyal yardım çalışmalarını sürdüren, diğer yandan sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta fırtınalar estiren DP İl Kadın Kolları’nın samimiyetine ve siyasetteki çalışma azimlerine hayran kalmıştık.
O bakımdan…
Başkan Filiz Gökgezer imzalı görevi bırakma açıklamasına üzüldük ve Bursa siyaseti için kayıp olarak gördük.
Hemen ardından…
İkinci istifa açıklaması İl Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Murat Çakan imzasıyla elimize ulaştı.
Bu açıklama da bir önceki gibi net ifadeler içeriyordu:
“Ayhan Barışıcı’nın il başkanlığında bize verilen görevi layığıyla yerine getirmeye çalıştık. Yeni seçilecek olan il başkanı ve yönetim kurulunun daha rahat çalışabilmesi için Gençlik Kolları ekibi olarak istifayı uygun gördük.”
Gençler de siyasi nezaket gereği bundan sonrasının mesajını şöyle veriyorlar:
“Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Demokrat Parti’nin hizmetinde olduğumuzu bildirir, bizlere desteğini esirgemeyen parti büyüklerimize ve basınımıza teşekkür ederiz.”
Oysa…
Kadın Kolları’nda olduğu gibi, DP İl Gençlik Kolları da çok parlak ve siyasetin geleceği adına umut veren bir başlangıç yapmışlardı.
Onlar da…
Bir yandan sosyal etkinlikler yaparken, hafta başında Ankara’ya gidip DP Genel Başkanı Hüsmettin Cindoruk’la görüşmüşler, sonra da Anıtkabir’i ziyaret edip Atatürk’ün huzuruna çıkmışlardı.
Açıkçası, Bursa siyaseti çok güzel iki ekip kaybetti.
Aslında…
Siyasi partilerde kadın ve gençlik kolları, görev yaptıkları il ya da ilçe yönetimiyle birlikte gelirler ve giderler.
Daha açık söylemek gerekirse…
Her il ya da ilçe başkanı görevi devraldıktan sonra kendi ekibini kurarken kadın ve gençlik kollarını da oluşturur.
O nedenle…
Normal koşullarda kongreyle birlikte atanan bu kadın ve gençlik kolları yönetimlerinin grevleri de sona erecek.
Ama…
Burada Ayhan Barışıcı’nın çok da başarılı bir yapılanmayı gerçekleştirdiği bir ortamda Genel Merkez tarafından ortada bırakılması özel bir durum oluşturdu.
O bakımdan…
Kongrede aday olmayacağını, kongreden sonra da görev kabul etmeyeceğini açıklayan Barışıcı’nın ardından, oluşturduğu İl kadın Kolları ve İl Gençlik Kolları’nın kongre öncesinde istifa kararını açıklamaları protest bir tavır sergiliyor.
O kırgınlık ve protestonun nedeni ve hedefi de belli.
Tabii…
Turgut Topçu başkanlığındaki Yıldırım İlçe Yönetim Kurulu’nun görevi bırakma kararı da bu ortamda daha da önemli hale geldi.
***
Bu yazının dip notu:
Yukarıda okuduğunuz yazının yayınlanmasından sonra bize ulaşan telefonlardan Yıldırım dışındaki kararların ortak görüşle alınmadığı, hatta bir adım daha ileri giderek söylemek gerekirse ekiplerin karardan haberdar olmadıkları izlenimi edindik.
Özellikle de Kadın Kolları’ndan “Biz bu partiye kişilerle gelmedik, zaten yıllardır buradaydık” şeklinde mesajlar geldi ki, istifa açıklamasının altındaki imzadan farklı bir bakış açısı gördük ve bunu da çok önemsedik.

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]