Jet ankette çarpıcı sonuç… Kılıçdaroğlu’nun rüzgarı seçmeni de sardı, CHP ilk kez AK Parti’yi yakaladı

Cumartesi günü akşam saatleriydi… Televizyonlar Ankara’daki Cumhuriyet Halk Partisi kurultayını izliyorduk. Ekranlarda tam anlamıyla Kemal Kılıçdaroğlu rüzgarı vardı.
Üstelik…
Bugüne kadar, vatandaşın gündeminde öncelikli yer almayan rejim ve laiklik temalı CHP söylemlerinin tam tersine, vatandaşın asıl sorunu olan yoksulluk ve işsizlik vurgulu konuşmasının ardından ittifakla CHP Genel Başkanı seçilen Kemal Kılıçdaroğlu hakkında yorumlar sürüyordu.
O anda…
Vatandaşın kurultaydaki havaya nasıl baktığını merak ettik ve Bursa’dan yetişip Türkiye’nin nabzını en iyi tutan araştırmacı olarak son yıllara damgasını vuran Selçuk Köylüoğlu’nu aradık.
Tam üstüne basmışız…
Köylüoğlu o sabah başlayan, yani 22 Mayıs 2010 Cumartesi günü Türkiye genelinde çalışmaya başladıkları bir anket olduğunu söyledi.
İlk sonuçları da paylaştı:
“Henüz değerlendirmeye girmedik ama gelen sonuçlara bakıyorum Kemal Kılıçdaroğlu rüzgarı seçmeni de sarmış.”
Çalışma…
24 Mayıs 2010 Pazartesi akşamı tamamlandı. 3 günde Türkiye genelinde telefon anketi gerçekleştirildi.
Çıkan sonucu da Selçuk Köylüoğlu getirip masamızın üstüne koydu.
Gerçi…
Kamuoyu araştırmasının yapıldığı anda CHP kurultayı devam ediyordu. Televizyonların haber kanalları da tüm programları bir kenara bırakıp kurultay salonundan sürekli canlı yayın yapıyorlardı.
Yani…
Ekranlarda sürekli olarak CHP kurultayı vardı ve yorum yapanların neredeyse tümü Kılıçdaroğlu’nun ne kadar farklı ve önemli bir konuşma yaptığını anlatıyor, yine bu doğrultuda CHP’ye ne kadar büyük değişiklikler getireceğini söylüyorlardı.
O bakımdan…
Selçuk Köylüoğlu’nun getirip masamıza koyduğu kamuoyu araştırması sonuçları, kurultay salonundan yansıyan sıcak görüntülerin ilk reaksiyonu özelliğini taşıdığı için rüzgar etkilenmesi olabilir.
Ama…
Tüm bunlar, ortaya çıkan tablonun çarpıcılığını değiştirmiyor.
İşte 22-24 Mayıs 2010 tarihleri arasında yapılan en son kamuoyu araştırmasında “Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusuna alınan cevaplarla ortaya çıkan en sıcak sonuç:
AK Parti: Yüzde 37.1
CHP: Yüzde 30.9
MHP: Yüzde 14.3
BDP: Yüzde 6
SP: Yüzde 4.2
TDH: Yüzde 2.6
Diğerleri: Yüzde 4.9
••••••••••
Bu tablodan bizim anladığımız ilk sonuç şu:
Televizyonlardaki canlı yayın bombardımanı altındayken yapılmış olsa bile, CHP genel başkanını değiştirirken ilk kez AK Parti’ye neredeyse yakalayacak kadar çok yaklaştı.
Her şeyden önce…
Çıkan sonucu bu şekilde görmek ve kabul etmek gerekiyor ki böyle bir tablonun CHP tabanına moral ve sinerji vereceğini, ayrıca kararsız seçmeni de bundan sonraki tercihlerinde Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki CHP’den yana motive edeceğini söylemek gerekiyor.
Onun dışındaki yorumları işin uzmanı Selçuk Köylüoğlu şu şekilde yaptı:
Bir…
“Kılıçdaroğlu’nun seçmen üzerinde çok önemli bir etkisi var. Üstelik, bu etki sadece sol seçmene için değil. Farklı partilerin mensupları da Kılıçdaroğlu’nun rüzgarıyla oylarını CHP’ye vereceklerini belirtiyorlar.”
İki…
“Kılıçdaroğlu’nun estirdiği rüzgarla CHP’nin oylarını, yüzde 6 düzeyinde yukarıya çekmiş olduğu görülüyor.”
Üç…
“Kılıçdaroğlu etkisi bu şekilde devam ederse, CHP ve AKP seçmenler üzerinde başa baş bir yarışa girerler.”
Dört…
“Lider başlığında CHP içinde tartışılan konunun bittiği görülüyor. CHP’nin kendisi için ideal bir lider bulduğu anketteki seçmen eğilimlerinden anlaşılıyor.”
Beş…
“Asıl büyük kamuoyu çalışması referandumda olacak. Çünkü, referandum seçmenler üzerindeki etkinin ne düzeyde gerçekleşeceğine dair somut bir sonuç verecek.”