Demokrat Parti’de kurultay hazırlığı başladı… Abdullah Biçen delegeleri toplantıya çağırdı

Kızılcahamam’da 11 Mayıs’ta yapılan Genel İdare Kurulu’nda, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın uyardığı konuları düzeltmek amacıyla olağanüstü kurultayın 12 Haziran’da yapılması kararı alınmıştı.
Üstelik…
Başlangıçta DP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk genel başkan seçimi olmayan bir kurultay planlamasına karşın, GİK’in bastırması sonucunu seçimli kurultaya dönülmüş, hatta Cindoruk da bu ortamdaki tartışmalar ve kendisine yönelik eleştiriler üzerine hodri meydan anlamında bir yaparak “Ben de adayım” demişti.
Gelinen noktada…
Ankara’dan kurultayın bir haftalık ertelemeyle 19 Haziran’da yapılacağı haberleri geliyor.
Bu arada…
Cindoruk’un karşısına aday olarak, Mesut Yılmaz destekli Çağrı Erhan’ın çıkacağı yolunda yoğun kulis söylentileri var. Cindoruk’un arkasında ise 9. Cumhurbaşkanı ve misyonun doğal lideri Süleyman Demirel duruyor.
Gerçi…
Bazıları Tansu Çiller’in siyasete dönüp partinin başına geçmesini bekliyorlar ama gelen haberler Çiller’in haziran kurultayını düşünmediğini, kasım kurultayını ise gözardı etmediğini gösteriyor.
Kurultayı önemli kılan özelliklerin başında ise eski delegeyle yapılacak olması geliyor.
Yani…
Füsun Yaşar’ın il başkanı, Süleyman Soylu’nun da genel başkan olduğu dönemdeki il kongresinde seçilen 48 delege yine Bursa’yı temsil edecek.
Bursa delegasyonunun büyük bölümü, Mayıs 2009’da yapılan kongrede Soylu’ya karşı Cindoruk’a destek vermiş, Bursa’dan gelen bu ağırlıklı destek de kurultay salonunda Cindoruk’un seçilmesini sağlamıştı.
Delege yine aynı delege.
Fakat…
Geçen seçimli kurultay kadar Cindoruk ısrarı çıkacak gibi gözükmüyor. Çünkü, Cindoruk’un son bir yıldır DP Genel Başkanı olarak yaptıkları parti tabanında pek onaylanmıyor.
Dahası…
Cindoruk, yapmadıkları nedeniyle çok eleştiri alıyor.
İşte…
Yeni kurultay yaklaşırken, deneyimli bir siyasetçi olan DP Bursa İl Başkanı Abdullah Biçen, kurultayda Bursa’yı temsil edecek delegasyonu yarın, yani 25 Mayıs 2010 Salı günü toplantıya davet etti.
Haşim İşcan Caddesi üzerindeki DP İl Başkanlığı’nda yapılacak toplantıda, 19 Haziran’a ertelenen olağanüstü kurultayda Bursa’nın nasıl bir tavır sergilemesi gerektiği öncelikli olarak ele alınacak.