Bursa’nın Sibirya’sı Keles… Sürgündeki hastane müdürleri arasında ilginç yer değiştirme

Adı Coşkun Genç… Uzun yıllar Zübeydehanım Doğumevi’nde Hastane Müdürü olarak görev yaptı. Üstelik, Zübeydehanım Doğumevi’ne çok şeyler katan ve kurumun efsane hastane müdürü olarak tarihe geçen rahmetli Ali Aydın’ın ekibinde yetişti.
Çok da başarılıydı…
Ustasından gördükleri ve öğrendikleriyle görevini sürdürüyordu.
Fakat…
22 Temmuz 2007 genel seçimleri öncesinde siyasete adım atma kararı aldı. Gitti, Demokrat Parti’den milletvekili adayı oldu.
DP onu ne tam değerlendirdi, ne de kenara itti. Partinin seçim kuruluna verdiği 16 kişilik milletvekili aday listesinin son sırasına yazıldı.
DP o seçimde barajı aşamadı. Aşsa bile Coşkun Genç’e kadar sıra zaten gelemeyecekti.
Yasa gereği…
Seçimden önceki görevine, yani Zübeydehanım Doğumevi Hastane Müdürlüğü görevine geri dönmek için başvurdu.
Ne var ki…
Dönemin İl Sağlık Müdürlüğü yönetimi, hastanedeki kadronun dolu olduğunu belirtti ve Coşkun Genç’i Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi’ne müdür yardımcısı olarak görevlendirdi.
Oysa…
Adaylık için boşalan kadroya atama yapılamaması gerekiyordu.
Derken…
Genç’e ikinci bir atama yapıldı ve Keles Devlet Hastanesi’ne gönderildi. Bu atamaya İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması ve atamanın iptali davası açtıysa da davayı kaybetti.
Çocuklarının okul durumu nedeniyle ailesi Bursa merkezde yaşadığı için, Coşkun Genç her gün Bursa’dan Keles’e gidip gelmeye başladı. Kimin hışmına neden uğradığını bir türlü bulamadı.
Tek kusuru…
2007’de DP’den milletvekili adayı olmaktı. Keles’teki sürgün yaşamını çaresiz kabullendi.
••••••••••
Bu arada…
Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde meydana gelen ve 8 hastanın yaşamlarını yitirdiği hastane faciası sonrası hakkında soruşturma açılanlardan biri Hastane Müdürü olarak görev yapan Zekai Yalçınkaya oldu.
Bu nedenle…
Daha önce de Spastik Çocuklar Hastanesi Müdürlüğü yapan Yalçınkaya görev yaptığı Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nden alınıp Karacabey Devlet Hastanesi’ne olarak atandı.
Ne var ki…
Orada da bir başka soruşturmayla karşı karşıya kaldı. Amirleri “soruşturmanın selameti” için Yalçınkaya’nın bu görevinden de alınmasını uygun gördüler.
İkinci sürgün yeri ise çabuk bulundu: Keles Devlet Hastanesi.
Fakat…
Keles’te bir başka sürgün hastane müdürü vardı: Coşkun Genç.
Formül de bulundu:
Keles’te ikinci yılını dolduran Coşkun Genç ile Yıldırım’dan Karacabey’e giden Zekai Yalçınkaya’nın görev yerleri değiştirildi.
Yani…
Genç’in ataması Karacabey’e yapılırken, ondan boşalan Keles Devlet Hastanesi Müdürlüğü’ne de Yalçınkaya atandı.
Böylece…
Bursa’da sürgün denildiğinde ilk akla gelen yer Keles oldu. Bir anlamda Keles, yıllar önce Sovyetler Birliği döneminin ünlü sürgün yeri Sibirya gibi oldu.