Bunun adı futbol devrimi… Yalnızca Bursaspor değil, Bursa kenti de şampiyon oldu

Futbol, hiç kuşku yok ki kitleleri peşinden sürükleyen en büyük spor oyunu ve organizasyonu. Ama futbola, sportif bir faaliyet olmanın ötesinde yüklenen bir de farklı misyon var:
Futbol, camiaların ve kentlerin aynı zamanda sosyal statüsü.
O nedenle…
4 yıl önce Bursaspor ikinci lige düştüğünde “Bursa kenti de sosyal statü olarak ikinci lige düştü” yorumunu yapmıştık.
Şimdi tersi oldu…
Bursaspor tarihinde ilk kez Turkcell Süper Ligi şampiyonluğuna ulaşırken, Bursa kenti de sosyal statüsü itibariyle şampiyon oldu.
Üstelik…
Bursa kent olarak bu şampiyonluğu çok istedi. Daha sahada futbolcuların mücadelesinin devam ettiği haftalarda bile kentte şampiyonluk havası her yeri kapladı.
Hatta…
Bursaspor’un şampiyonluk yürüyüşüne başladığı günlerde taraftar da muhteşem bir şampiyonluk koşusu yaptı.
Her şey ortada…
Bugüne kadar İstanbul’daki Olimpiyat Stadı’na 25 bin kişiyle giden bir başka taraftar topluluğu olmadı.
Yine…
Tribünlerinden bir tek küfür yükselmeden, kimseyle uğraşmadan, yalnızca kendi takımının şampiyonluk yürüyüşüne eşlik eden bir başka taraftar topluluğu da yok.
Nitekim…
Maç sonu yapılan açıklamalardan, Bursaspor Teknik Direktörü Ertuğrul Sağlam’ın futbolcularına yaptığı maç konuşmasında “Koca bir kent şampiyon oldu, şimdi sıra sizde, çıkın siz de şampiyon olun” dediğini öğrendik.
İşte…
Türkiye’nin en büyük dördüncü ili, en büyük sanayi merkezi, en çok ihracat yapan ikinci ili gibi özelliklerinin yanında Bursa’ya Türkcell Süper Lig şampiyonluğu böyle geldi.
Kendini işine adamış ve başarıya odaklanmış genç bir teknik direktörün, Ertuğrul Sağlam’ın oluşturduğu makine düzeninde işleyen bir kadro, teknik ekibine ve futbolcu kadrosuna güvenip önlerini açan bir yönetim, muhteşem bir taraftar desteği ve koca bir kentin nefesi ile gelen muhteşem bir sonuç.
Kaldı ki…
Bursaspor kendi tarihinde ilk kez şampiyon olurken, Türkiye’de süper lig şampiyonluğu yaşayan, bu mutluluğu tadan beşinci takım oldu.
En önemlisi de şu:
Bursaspor, Trabzonspor’dan sonra Anadolu’dan çıkan ikinci şampiyon takım.
Dahası…
Bursaspor’un Türk futbol tarihinde devrim yaparak ulaştığı şampiyonluğun, o devrimi ilk başaran Trabzonspor’un eliyle gelmiş olması daha da anlamlı oldu.
Bu sayfaları düzenli olarak takip edenler anımsayacaklardır… 21 Mart günü “Türkiye’deki futbol kamuoyunun Bursaspor’un şampiyonluğuna ihtiyacı var” başlığı altında Bursaspor’un Anadolu’nun sempatisini ve desteğini arkasına aldığını, herkesin Bursaspor’un şampiyon olmasını istediğini yazdık.
Maçın bitiminde televizyon ekranlarına Ankara’dan yansıyan görüntüler, başka kentlerden gelen haberler, Bursaspor’un şampiyonluğunun Anadolu’nun her yerinde yürekten kutlandığını gördük.
Bu doğrultuda bir şey daha eklemekte yarar var:
Bursaspor şampiyon olurken, “İstanbul dışında bir Anadolu kulübünün şampiyon olmasına izin vermezler” tabusunu da yıktı.
Futbol olarak da…
Ertuğrul Sağlam herkese “mütevazı ama sistemi doğru işleyen bir takımın neler yapabileceğini” gösterdi.
Ortaya çıkan gerçek de şu:
Trabzonspor’dan 26 yıl sonra lig şampiyonluğuna ulaşan Bursaspor, Anadolu’yu da uyandırdı.
Şimdi…
Türk futbol kamuoyu gerçekten de kendini yenileyecek. Bundan sonra futbolda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.