Termal için sürpriz adım: Kapatılan Polis Evi ve Kültürpark kuyuları açılacak, yeni sondajlar yapılacak

Bursa yıllar önce kaplıca kenti olarak tanınıyordu. Üstelik o tarihlerde kentte yeterli sayıda otel olmadığı için, kaplıcalara girmek üzere gelenler Çekirge’deki evlerde pansiyoncu olarak kalırlardı.
Öyle ki…
Bugün Türkiye’nin Ege ve Akdeniz sahillerinde çok ilerleyen pansiyonculuğun ilk adımları, daha hiçbir bölgede yokken Bursa’da, özellikle de Çekirge’de atılmıştı.
Çekirge’de neredeyse her evin bir ya da iki odası, kaplıcalar için gelen pansiyonculara ayrılırdı.
Aradan zaman geçti. Bizim hamam anlayışı özelliğini yitirdi. Belki de, kaplıca turizminin gelişimini fark edip ayak uyduramadığı için hamam işletmeciliği kendini yenileyemedi.
O süreçte…
Bursa’ya gelip kaplıca otelciliği için bilgi almaya, bu işi öğrenmeye çalışan Afyon ve Balçova turizmcileri, kendi bölgelerindeki termal kaynaklarını geliştirip doğru pazarlamayla daha iyi tanıtmayı başardı.
Bu da…
Türkiye’deki kaplıca turizminin öncüsü olan Bursa’yı modern termal turizminin çok gerisine düşürdü.
Bunları söylerken şunu da gözden uzak tutmamak gerekiyor:
Bursa’nın sıcak su kaynakları, Afyon ya da Balçova gibi değil.
Oralarda…
Termal sondajlarla bol sıcak suya ulaşılabiliyor. Ama Bursa’da yeraltındaki sıcak su, fay kırıklarından bulduğu yolla kendiliğinden yeryüzüne ulaşıyor. Bu yolları etkileyecek girişimler, var olan tüm sıcak suyun kesilmesine yol açabiliyor.
Nitekim…
Yakın geçmişte Bursa iki kez bu sorunu yaşadı.
İlkinde…
10 yıl kadar önce Çekirge’deki Polis Evi’ne sıcak su sağlamak için yapılan sondaj, tüm bölgenin sıcak sularının kesilmesine neden oldu. Patlayan sondaj kuyusundan çıkan kontrolsüz sular da günlerce Çekirge sokaklarından aktı.
O kuyu, dönemin Başbakan Yardımcısı olan Mesut Yılmaz’ın, yine dönemin Bursa Valisi olan Orhan Taşanlar’a verdiği direktifle kapatıldı.
Ardından…
7 yıl kadar önce bu kez Kültürpark’ın alt tarafında yapılan sondajda bol sıcak suya ulaşıldı. Fakat bu kez de, sondaj kuyusu bölgedeki tüm hamamlarla Uludağ Üniversitesi’ne ait Kükürtlü Sağlık ve Rehabilitasyon tesislerinin sıcak suyunu kesti.
O kuyu da, başta Üniversite olmak üzere bölgedeki tesis sahiplerinin başvurusu sonucu yargı kararıyla kapatıldı.
Bu dönem…
Bursa Valisi Şahabettin Harput kenti termal turizminin merkezi yapmak, belki de Bursa’ya unuttuğu eski özelliğini yeniden kazandırmak amacıyla harekete geçti. Bu amaçla Dikkaldırım’da termal sondajları yapıldı.
Bir yandan da yeni otel yatırımları teşvik edilerek termal turizmin geleceğine yönelik planlamalarda çok ciddi adımlar atıldı.
Ne var ki…
Yapılan sondajlarda çok derine inilmesine karşın arzu edilen kapasite ve ısıda sıcak su rezervine ulaşılamadı.
İşte…
Tüm bu gelişmelerin ardından pazartesi akşamı, turizm profesyonellerini çatısı altında buluşturan Bursa Skal Klüp’ün aylık olağan toplantısına Bursa Valisi Şahabettin Harput konuk oldu.
Bursa’nın önümüzdeki sürece yönelik turizm projelerinin konuşulduğu toplantıda, otel sahipleri ve işletmeciler Vali Harput’a termal sondajları da sordular.
Soruya Harput’un verdiği cevap, sürpriz bir kararı ortaya koydu:
“Daha önce açılıp kapatılan Çekirge’deki Polis Evi ve Kültürpark’ta Altınceylan’ın alt tarafındaki kuyular yeniden açılacak. Ayrıca değişik yerlerde yeni termal sondajları da devam edecek.”
Bunun üzerine…
Turizmciler, söz konusu kuyularla ilgili geçmişte yaşananları ve yargı kararını anımsattılar. Harput da turizmcileri şöyle rahatlattı:
“Buralarda Bursa’nın yararına çalışmalar yapılacak. Hiçbir hak sahibini mağdur etmeyeceğiz, yasal olarak da problem oluşturmayacak bir çalışma gerçekleştireceğiz.”
Şunu da ekledi:
“Bu sayede mevcut kaynaklardan çok daha fazla sıcak su elde edeceğiz. Böylece sıcak suyu olanlar daha fazla su alabilecekler. Sıcak suyu olmayan otellerin de tümüne bu sayede su verebileceğiz. Hakça bir paylaşım olacak.”

Toplantıda şu izlenimi edindik:
Vali Şahabattin Harput, yeni dönemde termal turizmine çok önem veriyor. Bunun için de mevcut suyun yeterli olmadığını görüyor ve daha çok otele daha fazla kapasitede sıcak su verebilmenin tek yolunun yeni termal sondajlarla yeni sıcak su kaynaklarına ulaşmaktan geçtiğine inanıyor.
Onun için de termal sondajlarında ısrar ediyor.
Buna karşın…
Bursalı turizmcilerin bir bölümü sıcak su sondajlarını destekliyor. Bir bölümü ise derin kaygılar taşıyor.
Yine de…
Vali Şahabettin Harput’un çabalarının samimi olduğunu görüyorlar. Kimseyi mağdur etmeyeceğine inandıkları için de proje haline gelen çalışmalara destek veriyorlar.