SP İl Başkanı Tanış: AK Parti’nin ilk 5 yılı alışveriş merkezleri dönemiydi, şimdi de oteller dönemi olacak

Yerel seçimlerin üzerinden 1 yıl geçmesi nedeniyle, belediyelerin ilk yılına ait bir değerlendirme de Saadet Partisi İl Başkanı Hilmi Tanış’dan geldi.
Üstelik…
Tanış bir dönem aynı partide siyaset yaptığı, şimdi Adalet ve Kalkınma Partisi’nde siyaset yapan ve Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev üstlenen eski siyaset arkadaşı Recep Altepe’ye eleştirilerin yanında çok sert sorular yöneltti.
“Sayın Recep Altepe Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda birinci yılını doldurdu. Ancak AK Parti Belediyesi’nin 6. yılıdır bu” diyerek sözlerine başlayan Tanış çarpıcı bir değerlendirme yapıyor:
“Birinci 5 yıl AKP açısından daha çok alışveriş merkezleri dönemi ve bat-çıklar dönemi olarak hatırlanıyor. Sayın Altepe döneminin birinci yılına baktığımızda, daha çok 5 yıldızlı oteller dönemi olarak tarihe geçeceğe benziyor.”
Gerekçesini di şöyle dile getiriyor:
“Zira perşembenin gelişi çarşambadan belli. Kulağımıza gelenlere bakılırsa, Bursa ovasının çeşitli yerlerine serpiştirilmiş 20 civarında 5 yıldızlı otelimiz olacak.”
Sözü stadyum konusuna getirip soruyor:
“Bugüne kadar yerinde yapılacak diyordunuz. Bir gecede ilham mı geldi de stadyumun yerini değiştirme ihtiyacı hissettiniz?”
Bunu da şuraya bağlıyor:
“6 yıllık AKP belediyeciliğinin uzun vadeli planlarının olmadığı, günü kurtarmak mantığı ile günü birlik işler yaptığı ortada.”
Değerlendirmesinin ardından Altepe’ye iki çok sert soru yöneltiyor:
Bir…
“Yeni stadyumu başka yere taşıdığınızda, eski stadyumun aynı kalacağını söylüyorsunuz. Burasının yeri için başka planlarınız var mı? Yoksa bir 5 yıldızlı otel de buraya mı kondurmak düşüncesi var?”
İki…
“Yıktığınız Eski Sebze Hali için de Büyükşehir Belediye Binası yapılacak diyorsunuz, ancak adım atmıyorsunuz. Burası da bir gecede başka projelere dönecek mi?”
Sorularının ardından ilk yıl eleştirisi olarak yedi konu dile getiriyor:
Bir…
“Bursa’nın hala Master Ulaşım Planı yok.  Buski önü yol genişletme gibi işlemler geçici pansuman uygulamaları.  Her gün Bursa trafiğine 100’e yakın yeni araç giriyor. Bursa’nın alternatif dikey yeni yollara ihtiyacı var.”
İki…
“Belirtileri ortadayken ve de uzmanlar Bursa’nın deprem için hassas bölge olduğunu söylerken, bu konuda hiçbir çalışma yapılmıyor. Güçlendirme yapılması gereken 20 kadar okulda da hiçbir çalışma yok.”
Soruları şunlar:
“Kamu ve özel binaların durumu nedir? Bursa’nın depremsellik haritası çıkarıldı mı? Özellikle riskli bölgeler ve fay hatları üstündeki yapıların risk durumu nedir?”
Önerisi ise şu:
“Geçici deprem vergilerinin bir kısmı kalıcı hale geldi. Vatandaşımıza bu paralardan evini dayanıklı hale getirmesi için faizsiz kredi verilebilir. Bu konuda hükümetinizle gerekli görüşmeleri yapmalısınız.”
Üç…
“Kentsel dönüşümle şehrin göbeğine yaptığınız devasa binalar görüntüyü demirperde ülkelerine çevirdi. Yüksek binalarla şehrin estetiğini ve siluetini bozdunuz. Bu binalar uzun vadede insanların ruhunu sıkar, görüntü kirliliğine neden olur.”
Dört…
“Su ve ulaşım başta olmak üzere Bursalılar Türkiye’nin en pahalı belediye hizmetlerini alıyorlar.  İmaj belediyeciliği, pahalı festivaller ve konserleri bırakarak bu hizmetleri ucuzlatmayı düşünmüyor musunuz?”
Beş…
“Caddeleri ücretli otopark yaptınız. Gerek otopark ücretleri ve gerekse inşaatlardan aldığınız otopark harçlarını ne yaptınız? Bursa’ya kaç otopark kazandırdınız? Metro istasyonlarının yanındaki ücretsiz otoparkları da ücretli hale getirdiniz. Bursalıları yolunacak kaz gözüyle görmeyiniz.”
Altı…
“Yunuseli Havaalanı’nı yeniden açmak istiyorsunuz. Diğer taraf tan da ovada yüksek katlı otellere müsaade ediyorsunuz. Hava mania kriterlerini ne yapacaksınız?”
Yedi…
“Plansız kaçak yapılaşma olanca hızıyla devam ediyor.”

Tanıtım Yazısı

Dolum ve kapama makineleri nelerdir?

Gıda sektöründen kimya endüstrisine kadar geniş bir yelpazede kullanılan dolum ve kapama makineleri, üretim süreçlerinin vazgeçilmez parçalarıdır. Modern üretim hatlarının kalbinde yer alan bu makineler, […]