Saadet Partisi hedef büyüttü… Genel Sekreter Turhan Alçelik’e göre bu çıkış iktidara götürür

Saadet Partisi Genel Sekreteri Dr. Turhan Alçelik’in bir ayağı “eş durumu” nedeniyle Bursa’da olduğu için sık sık Bursa’ya gelir.
Hatta…
Bursa’da yakın süre önce açılan ancak şu sıralarda yeniden yapılanma yaşayan bir ağız ve diş kliniğinin de ortak ve kurucuları arasında yer alır.
O nedenle, Bursa’da hem siyasi olarak hem de sık görüştüğü geniş bir çevresi vardır.
Eksik olmasın…
Tanıştığımız son 4 yıllık süreçte, Olay gazetesinde çalışırken bizi de sık sık ziyaret etti. Bu gelişinde ise SP İl Başkanı Hilmi Tanış ve Yıldırım İlçe Başkanı Ali Mollasalih ile birlikte oturup dost sohbeti yaptık.
Sohbete…
Gazeteci büyüğümüz Engin Özpınar ile meslektaşımız Gül Kolaylı da katıldı. Doğrusu istenirse keyifli bir sohbet oldu, SP Genel Sekreteri Dr. Turhan Alçelik’ten siyasetin genel durumu ve Saadet’in yükselişi ile ilgili önemli değerlendirmeler dinledik, öğrendik.
Dahası…
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un ilişkilerine yönelik çok ilginç anekdotlar anlattı.
Örneğin…
Geçtiğimiz hafta İstanbul’da kısa adı Müsiad olan Müstakil Sanayiciler ve İşadamları Derneği’nin genel kurulu varmış. Kongreye Başbakan Erdoğan ile birlikte SP lideri Kurtulmuş ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu oda davetli olarak katılmışlar.
Bu tür kongrelerde konuklara konuşma fırsatı tanınırken, protokol kuralları gereği son söz Başbakan’a verilirmiş. Fakat o genel kurulda Erdoğan protokol kurallarını kenara bırakıp “Önce ben konuşacağım ve işim olduğu için ayrılacağım” demiş. Konuşmasını yaptıktan sonra da diğer konukları dinlemeden salondan ayrılmış.
SP Genel Sekreteri Turhan Alçelik bu anekdotu anlatırken şu yorumu yaptı:
“Sayın Başbakan’ın en çekindiği lider Sayın Numan Kurtulmuş. O nedenle Numan Bey’i gördüğü zaman programını değiştiriyor.”
Nedenini ise şuna bağladı:
“Yapılan kamuoyu araştırmaları var. O araştırmaların hepsi aynı sonucu gösteriyor. Gerçi kimine göre hızlı, kimine göre ağır ama hepsinde de AKP’nin düşüşte olduğu gerçeği var. Buna karşın, duraksama gösterse bile Saadet hep çıkışta olan tek parti.”
Şunu da ekledi:
“Şu bir gerçek ki, Numan Kurtulmuş hep Saadet Partisi’ne büyük bir ivme kazandırdı, hep siyasete ciddi bir alternatif oluşturdu. Nitekim Numan Bey’in söylediği her söz, attığı her adım anında karşılık buluyor.”
Yorumu net:
“Bu çıkış Saadet Partisi’ni iktidara götürü. Zaten biz de şu an iktidar hazırlığı yapıyoruz.”
Buna karşılık Başbakan Erdoğan’ın durumuna şu yorumu getirdi:
“Tayyip Bey’in ilk çıkışını anımsayın… Fakat bugüne geldiğimizde toplumun desteğini almış bir Recep Tayyip Erdoğan yok artık. Şimdi karşımızda taraf olmuş bir Recep Tayyip Erdoğan var.”
Sohbetimiz sırasında…
Saadet Partisi’nin ilgi odağı haline geldiğini göstermek, dahası siyasetin yeni adresi görüntüsündeki yeni katılım örnekleri de verdi:
“Uzun yıllar Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğ3ü yapan, ardından Doğru Yol Partisi’nde bakanlık yapan Sayın Refaeddin Şahin ile Anavatan Partisi’nde Genel Başkan Yardımcılığı yapan Sayın Abdülbaki Erdoğmuş ve Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Sayın Yusuf Ergin de bundan böyle Saadet Partisi’nde siyaset yapacaklar.”
Bu arada…
SP İl Başkanı Hilmi Tanış da hafta sonu için bir davetiye verdi.
Buna göre…
Kısa adı Askon olan Anadolu Aslanları İşadamları Derneği Bursa Şubesi’nin organizasyonuyla Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş 10 Nisan 2010 Cumartesi günü Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde “Günümüz ekonomisinde farklı çözümler” konulu konferans vermek üzere Bursa’ya geliyor.