Olağanüstü kurultay yolundaki DP’de, Tansu Çiller’in geri dönmesini isteyenler de harekete geçti

Anavatan Partisi ile birleşme son dönemde Demokrat Parti’nin en büyük hedefiydi. Gerçi iki parti siyaseten güçlü oldukları dönemlerde bir araya gelme yerine birbirleriyle rekabeti ve çekişmeyi seçtiler ama güçlü günlerden uzaklaşılmış olsa bile birleşme iki parti için de önemliydi.
Çünkü…
Bu birleşmeyle yıllarca Demokrat Parti’yi, Adalet Partisi’ni, Anavatan Partisi’ni ve Doğru Yol Partisi’ni iktidara taşıyan merkez sağ seçmenine yeniden umut veriliyordu.
Ne var ki…
Birleşme sırasında, misyonun güç aldığı merkez sağ taban yerine, merkez seçmeni yeni hedef olarak seçildi. Bu hedefe ulaşabilmek için de Demokrat Parti içinde merkez solun da buluşmasını sağlayacak adımlara önem verildi.
Nitekim…
Hem süreci tamamlamak, hem de iki partinin birleşmesi sırasında gözden kaçan ve teşkilat birleşmelerinde ciddi soruna dönüşüp kriz çıkaran kimi önemli yapısal aşamaları sağlamak amacıyla Demokrat Parti’nin gündemine mayıs ayında olağanüstü kurultay geldi.
Doğrusu istenirse…
Hukukçu bir siyasetçi olan ve yılların deneyimine Hüsamettin Cindoruk’un genel başkan olduğu Demokrat Parti’nin üst yönetimi, özellikle teşkilatı ilgilendiren konularda inanılmaz acemilikler sergilediler ve çoğu kez de işin içinden çıkamadılar.
Teşkilatları birbirlerine düşürdükleri için, halen de çıkabilmiş değiller.
O nedenle…
Mayıs ayında eksik kalan kararları almak için gündeme gelen olağanüstü kurultay projesi kapsamına Genel Başkan ve Genel İdare Kurulu seçimi eklenmesi üzerinde duruluyor.
Hatta…
Daha önce yine bu sayfalarda yer verdiğimiz gibi, isimlendirme bile yapılıp Hüsamettin Cindoruk’un yerine Prof. Dr. Süheyl Batum’un gelmesi isteniyor.
Gelişmeler de şu sıralarda tam bu şekilde gelişiyor.
Derken…
Dünden beri DP kulislerini yakından ilgilendiren yeni bir hareket başladı.
Dahası…
O hareketin kaynağında, Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanı olmasından sonra DYP’nin başına geçen, Türkiye’nin ilk kadın başbakanı olan Tansu Çiller’in adı var.
Adı var, çünkü kendisi henüz ortaya çıkıp görüş açıklamış değil.
Ama…
Destekçileri internette örgütlendiler. Özellikle de sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta Tansu Çiller Destekçileri DP adıyla grup oluşturdular.
İşte…
Bu grup, dünden beri Türkiye genelindeki tüm DP teşkilatlarının Facebook sayfalarına ve yine Facebook’ta etkili olan DP yöneticilerine mesajlar gönderiyor.
Mesajdaki metin ise şu:
“Toplumun hemen her kesiminden büyük ilgi gören ve ilgiyle karşılanan Prof. Dr. Tansu Çiller’e yönelik ‘Siyasete Dön’ çağrıları hem teşkilat içinde, hem de kamuoyunda yoğunlaştı.
Bizler de buradan Prof. Dr. Tansu Çiller’den yeniden sahaya inmesini istiyoruz. Bu sayede siyasette toparlanma yaşanacağını ve güçlü bir alternatif oluşacağını iddia ediyoruz.”
Bakalım…
Önümüzdeki günler DP’ye daha ne gibi sürprizler getirecek ve DP’nin yeni lideri kim olacak?
Çiller yeniden siyasete döndürülüp DP’nin başına mı geçirilecek? Süheyl Batum genel kabul gördüğü şekilde genel başkanlığı devralacak mı?
Yoksa…
Bugün için hiç hesapta olmayan, hatta akıllara bile gelmeyen yeni formüller mi ortaya atılacak?