MHP Yıldırım “araştırmacı siyaset” örneğiyle Yıldırım Belediyesi’nin son 1 yılını mercek altına aldı

Milliyetçi Hareket Partisi bu dönem değişik bir yol izliyor ve yerel siyasette belediyelerin seçimden sonraki ilk yılını ilçe ilçe ele alıp değerlendiriyor.
Üstelik…
Bunu, belediye meclislerinde üyelerinin de bulunmasıyla “araştırmacı siyaset” örnekleri veriyor ve ortaya muhalefet siyaseti adına çok önemli sonuçlar koyuyor..
Bu kapsamda…
Yıldırım Belediye Meclis’nde 11, İl Genel Meclisi’nde de Yıldırım’ı temsilen 2 üyeye sahip olan MHP Yıldırım İlçe Başkanı Nedim Yazıcı da 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden bu yana Yıldırım Belediyesi ve Başkan Özgen Keskin’i mercek altına aldı.
Seçimlerin birinci yıldönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında Yazıcı’nın şu sözleri, değerlendirme mantığını da ortaya koyuyor:
“Yıldırım Belediyesinde temsil edilen partimiz, sorumlu muhalefet anlayışımızın gereği bir yıllık dönemde daha çok olayları izleme, yararlı gördüğümüz projelere destek olma ve olumlu katkı koyma noktasında üzerlerine düşen görevi yerine getirdi. Belediye çalışmaları titizlikle takip edildi, halkımızın yararına olmadığına inandığımız çalışmalarda ise muhalefet anlayışımız gereği olumsuz görüş bildirildi.”
Sonra da belediyenin ekonomik röntgenini şu şekilde çıkarıyor:
“Yıldırım Belediyesinin 2009 yılında planlanan bütçesi 140.000.000 TL. Bu bütçenin çok gerçekçi planlanmadığı 2009 yılı sonunda ortaya çıktı. 2009 yılında bütçe  yüzde 68 oranında gerçekleşmeyle 89.000.000 TL oldu.”
Çok özel bir bilgiyi paylaşıyor:
“Belediyenin kasasında parası olmadığı için emlak vergilerinin  yüzde 10’luk bölümünün Turizm ve Tanıtma Fonu hesabına zamanında yatırılamadığı, ödeme güçlüğü çekildiği için taksitlendirilerek ödeme yoluna gidildiği tespit edildi. Halen bu fona 657.176 TL borç bulunuyor.”
Şunu da ekliyor:
“Bursa’daki diğer AKP’li belediyelerde olduğu gibi Yıldırım’da da 2010 yılı 155.000.000 TL’lik tahmini bütçesinde bu dönemde de yeni yatırım projesi görülmüyor.”
Şu sözlerle Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin’i eleştiriyor:
“Başkan, her konuşmasında önceki dönemde başlattığı, çoğu da tamamlanmış projelerden bahsediyor. Hatta bu projeler içerisinde Büyükşehir Belediyesi’nin ve merkezi hükümetin yaptığı projeler de yer alıyor. Bursaray,  Akçağlayan  ile Yiğitler TOKİ konutları gibi…”
Sonrasında…
Kaplıkaya Cazibe Merkezi projesi için ne kadar para harcandığını ve ne zaman bitirileceğini sorup bu projeyi eleştiriyor. Bunca borca karşın 2009’da belediyenin temsil ve tanıtma giderlerinin 2.000.000 TL olmasını da sorguluyor.
Yanı sıra…
Karapınar, Yeşilevler, Değirmenönü, Cumalıkızık, Yiğitler, 75.Yıl, Piremir, Çınarönü, Arabayatağı, Hacivat, Fidyekızık, Teferrüç, Mollaarap mahallelerinde yapılan şüyulandırma çalışmalarının insanları çileden çıkardığını ve “planlamanın adeta masa başında yapılmış görüntüsü verdiğini” söylüyor.
Örnek olarak da, “bir kişiye ait arsanın üç beş ayrı yerde paylaştırılmasını” gösteriyor ve tüm bu çalışmaların “yerinde görülerek yeniden yapılmasını” öneriyor.
Yapılan ya da vaad edilenlerle ilgili kimi sorular sorduktan sonra da şunu söylüyor:
“Belediye Başkanlığınca yapılacak çalışmalar bundan sonra Partimiz ve belediye Meclisi Üyelerimizce, titizlikle takip edilecek, halkımızın yararına olmayan çalışmalara karşı muhalefet görevimiz, yapıcı bir şekilde yerine getirilecektir.  Halkımızın yararına olduğuna inandığımız konularda da, destek olacağımızı belirtmek istiyorum.”
Bir paragraf da Yıldırım’da MHP’nin 2 İl Genel Meclisi Üyesi için açıyor:
“İl Genel Meclisi’nde görev yapan iki üyemiz Bursa halkının yararına olan çalışmalarda olumlu yönde katkıda bulundular. Özellikle Yıldırım ile ilgili konular yakinen takip edildi, mahalle gezilerimizde dile getirilen sorunlar İl Genel Meclisi’ne taşındı, bir çoğunun olumlu sonuçlandırılması saplandı.”
Sözlerini de şöyle tamamlıyor:
“Bursa’mızın yararına görmediğimiz konularda da yapıcı ve yol gösterici muhalefet görevimizi yerine getirdiler.”