Eindhoven’den ileti geldi: Yaz tatilleri yaklaşırken Avrupa’daki Bursalı gurbetçilerde Yenişehir mutluluğu

Yaz dönemleri, aynı zamanda Avrupa’daki çeşitli ülkelerde çalışan vatandaşlarımızın da tatil için yurda dönüş dönemleri anlamına geliyor.
Gurbetçilerin geliş yolları da belli.
Bugüne kadar…
Büyük çoğunluk kendi özel araçlarıyla uzun bir yolculuğu göze alarak geliyordu. Aracını feribota yükledikten sonra kendi havayoluyla gelen ve İstanbul’dan Bursa’ya yine özel aracıyla ulaşanlar da var.
Bir de..
Çalıştığı Avrupa ülkesinden havayoluyla İstanbul’a gelen, oradan da toplu ulaşım araçlarıyla Bursa’ya geçen gurbetçilerimizi unutmamak gerekiyor.
İşte…
Böyle bir ortamda, Yenişehir Havaalanı’ndan yurt dışı uçuşların başlaması, Avrupa ülkelerindeki gurbetçilerimiz için yeni bir ulaşım kanalı açmış gibi görünüyor.
Bunu da…
Hollanda’nın Eindhoven kentinden bize elektronik posta gönderen Mustafa Dülger’in satırlarından anlıyoruz.
Görünen o ki…
Öger Tur’un yaptığı Yenişehir-Almanya uçuş planlamasının ardından Lufthansa’nın da bu hattı programına alması, önümüzdeki süreçte gurbetçilerimiz için cazibe oluşturuyor.
Nitekim…
Mustafa Dülger elektronik postasında “Yenisehir Havaalanı’nın gecikmeli ve (şimdilik) küçük çaplı olsa da (Oger Turk) yurtdışı uçuşlarına açılması biz gurbetcilerin büyük memnuniyetine sebep oldu” dedikten sonra şunları yazıyor:
“Yıllardır Bursa ve İnegöl yolcularının İstanbul’a inerek otobus/taksi feribot derken gereksiz yere çektileri zahmet inşallah böylelikle sona ermiş olur.”
Ardından…
Bu hat için emeği geçen herkese teşekkür edip şöyle devam ediyor:
“Elbette milli/vatani çıkarların gözetilmesi gerek. Ancak bunun ille de İstanbul Atatürk/Sabiha Gökçen gölgesi altında kalarak yapılmaması gerek.”
Şunu noktada kararlılık gösteriyor:
“Bizlerin bu konuda herhangi bir katkısı/inisiyatifi (bakanlığa yönelik imza/yazı kampanyası gibi) olabilirse, lütfen bunu bildirin. Buradaki sivil kurum ve derneklerle gerekeni yapmak için yardımcı olabilirim.”
Sonrasında…
Yurt dışından Bursa’ya gelişlerle ilgili gözlem aktarıyor:
“Hadi biz mecburen İstanbul yollarına düşüyoruz ama Avrupalılar bu saçmalığı tabii ki anlamıyorlar. Anlamak zorunda da değiller. Şu ana dek Bursa`da uluslararası bir havaalanı olmadığı icin Bursa`ya gelmekten vazgecen iş arkadaslarımı saysaydım keşke. Ben Bursa`ya gidiyorum, onlar toplantılara telefonla katılıyorlar.”
Dışarıdan baktığında şunları görüyor:
“Zannetmiyorum dünyanın herhangi bir ülkesinde Bursa gibi kalabalık, Bursa kadar potansiyeli olan, ama inatla ucuş yapılmayan bir şehir olsun. THY kasabalara bile ucmaya basladı, ama yok hayır Bursa`ya değil. Tek sebebi (bence) İstanbul`un doluluk oranlarını düşürmek istememesi. Çünkü Bursa`dan uçmak muhakkak kârını düşürecek. Her uçusumda uçakta gördüğüm pek çok kisiyi Yenikapı`dan Bursa feribotuna binerken de görüyorum. Hep beraber sürünüyoruz.”
Okurumuz Mustafa Dülger elektronik postasını şöyle bitiriyor:
“Dileğimiz, Bursa’nın da her konuda hak ettiği konuma ulaşması. Bir İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerimizin safında yerini alması. İnşallah bu girişimler meyvelerini verecektir.”

İlgili Reklamlar